بورس در هفته ای كه گذشت/ آغاز به كار بازار قراردادهای اختیار معامله از فردا

تهران- ایرنا- بورس هفته گذشته با صدور نخستین مجوز تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده سكه طلا و معاملات آپشن در این بازار، اعلام فسخ قرارداد واگذاری بلوك سهام شركت مخابرات ایران از سوی سازمان خصوصی سازی و اعلام زمان آغاز به كار بازار قراردادهای اختیار معامله روبرو شد.

به گزارش ایرنا، هفته گذشته با تصمیم گیری درباره آغاز معاملات آپشن سكه طلا در بورس كالای ایران از این هفته و آغاز به كار بازار قراردادهای اختیار معامله در بورس تهران از فردا (بیست و هشتم آذرماه) همراه بود.

* تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده سكه طلا
معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، از صدور نخستین مجوز موافقت اصولی با تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده سكه طلا خبر داد.
علی سعیدی به پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه گفت: با توجه به اینكه صندوق در گواهی سپرده كالای سكه طلا سرمایه گذاری می‌كند، ریسك‌های ناشی از خرید، نگهداری، فروش و معاملات فیزیكی سكه طلا را ندارد.

*آغاز معاملات آپشن از این هفته/ محدودیت‎های معاملات آپشن موقتی است
به گفته مدیر توسعه بازار مشتقه بورس كالا، گام نخست معاملات آپشن سكه طلا در بورس كالای ایران از نوع اختیار خرید خواهد بود و در آینده اختیار فروش نیز به آن افزوده خواهد شد؛ همچنین همه افراد و كارگزاری هایی كه از كد معاملات آتی برخوردارند، می توانند وارد قرادادهای اختیار معامله شوند.
علیرضا ناصرپور گفت: معاملات آپشن در بازار سكه طلا برای سرمایه گذارانی كه به دنبال ریسك كمتری می گردند، مفید است و افراد از این طریق می توانند بازده سرمایه گذاری خود را افزایش و ریسك آن را نیز كاهش دهند.
مشاور سازمان بورس و اوراق بهادار نیز اعلام كرد بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، از این هفته معاملات آپشن آغاز می شود.
مسلم پیمانی گفت: كاربرد اصلی اوراق اختیار و تفاوت اصلی آن با قرارداد آتی (فیوچرز)، در این است كه برخی می توانند در جایگاه اختیار و برخی در طرف تعهد قرار بگیرند. یعنی كسانی كه می توانند سمت اختیار قرار بگیرند از یك سو ریسك تعهدات ندارند و از سوی دیگر از اختیار معامله می توانند برای پوشش ریسك خود استفاده كنند.

* آغاز به كار بازار قراردادهای اختیار معامله در بورس تهران
بازار قراردادهای اختیار معامله سهام در بورس تهران با قراردادهای اختیار معامله خرید بر سهام پایه شركت های ملی صنایع مس ایران، فولاد مباركه اصفهان و ایران خودرو، یكشنبه (بیست و هشتم آذرماه) آغاز به كار می كند.
در این بازار قراردادهای اختیار معامله در بورس تهران با سبك اعمال اروپایی و اعمال قرارداد خودكار به صورت غیرخودكار است.

* زمانبندی جدید فرایند افزایش سرمایه
دستورالعمل تغییر مراحل افزایش سرمایه در زمان سازمان كارگزاران در سال 1384 تصویب شد كه با توجه به تشكیل سازمان بورس و اوراق بهادار، بسیاری از مفاد آن دستورالعمل كارایی نداشت اما بخش هایی از آن مورد استفاده قرار می گرفت.
رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای گفت: در سال های گذشته با توجه به فرایندهای سازمان بورس، دستورالعمل جدیدی تهیه شد و به تصویب هیات مدیره رسید كه همه مراحل افزایش سرمایه را زمان بندی كرده است، مقاطع زمان بندی شده و تكالیف شركت در موعدهای مقرر مشخص شده است.

* پیگیری وضع شركت كنتورسازی در مراجع قضایی
نماد شركت كنتورسازی به دلیل ابهام در ارایه اطلاعات مربوط به صورت های مالی متوقف است و به علت تخلف در ارایه اطلاعات، سهامداران این شركت بلاتكلیفند و با زیان فراوانی روبرو شده اند.
این شركت تاكنون چندین بار برای برگزاری مجمع عمومی زمان تعیین كرده اما همه آنها را لغو كرده است.
معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره گفت:‌ سهامداران كنتورسازی اطمینان داشته باشند سازمان بورس و اوراق بهادار برای حفظ حقوق آنان، همه اقدام های انضباطی و قضایی را با قاطعیت ادامه داده و پیگیری می كند.

* اعلام فسخ قرارداد واگذاری بلوك سهام شركت مخابرات ایران توسط سازمان خصوصی سازی
سازمان خصوصی سازی فسخ قرارداد واگذاری بلوك 50 درصد بعلاوه یك سهم مخابرات شركت مخابرات ایران را به دلیل اجرا نشدن تعهدات از سوی خریدار را اعلام كرد.
در پی این امر، سازمان بورس و اوراق بهادار با صدور اطلاعیه‌ ای از مدیران مخابرات و سهامدار عمده (توسعه اعتماد مبین) خواست درباره تركیب سهامداری توضیح فوری بدهند.
اقتصام**9123**1961** تنظیم كننده: زهره دریغ گفتار** انتشاردهنده: ‌مریم مسعود