كنفرانس وحدت و پيروزي امت اسلامي در برابر گروه هاي تكفيري

تهران- ايرنا- معاون پژوهشي پژوهشگاه مطالعات تقريبي مجمع تقريب مذاهب اسلامي گفت: يكي از ويژگي هاي سي امين كنفرانس بين المللي وحدت اسلامي استقبال از پيروزي امت اسلامي در برابر گروه هاي تكفيري است.

حجت الاسلام محمدرضا گلزاده در حاشيه سي امين كنفرانس وحدت اسلامي به بيان ويژگي هاي كنفرانس امسال پرداخت و گفت: يكي از امتيازهاي ممتاز و منحصربه فرد اين كنفرانس اين است كه همزمان با پيروزي ملت و دولت سوريه در حلب و همزمان با توفيق هاي رو به پيروزي ملت عراق برگزار شده است.
وي افزود: اين ظرفيت در كنفرانس امسال به معني پيام آنلاين و لحظه اي استقبال از پيروزي امت در برابر گروه هاي تكفيري با تنوع مذهبي و شرايط امروز منطقه و جهان است.
معاون سابق مجمع تقريب مذاهب اسلامي تاكيد كرد: اين ويژگي و همچنين حضور بسياري از اعضاي مجمع عمومي مجمع تقريب و برگزاري نخستين جشنواره بين المللي فيلم وحدت شرايطي را بر كنفرانس امسال حاكم كرد كه مي توان ابعاد شكوه و ماندگاري سي امين كنفرانس وحدت اسلامي را به عنوان يك كنفرانس ممتاز، منحصر به فرد و شايسته مورد تجزيه و تحليل قرار داد.
گلزاده درباره جشنواره فيلم وحدت گفت: مسئولان مجمع تقريب مذاهب اسلامي همواره اين دغدغه را داشتند كه هنر و رسانه را به صورت فني و تخصصي براي مقوله وحدت به خدمت بگيرند و جشنواره بين المللي فيلم وحدت در واقع سرمايه بزرگي است كه امسال همزمان با كنفرانس وحدت اسلامي شكل گرفت و جوايز برخي از برگزيدگان آن در روز اول از سوي رئيس جمهوري داده شد.
وي همچنين گفت: از ديگر ويژگي هاي سي امين كنفرانس وحدت اسلامي حضور بسياري از اعضاي مجمع عمومي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي است كه اين مجمع داراي 400 عضو از سراسر جهان است كه در حدود 300 نفر از آنان در كنفرانس امسال حضور دارند و اين افراد در واقع نمايندگان تفكر تقريب و وحدت در سراسر جهان هستند كه نمايندگي مجمع تقريب را نيز به عهده دارند.
اين پژوهشگر مذهبي اضافه كرد: رونمايي از بزرگترين موسوعه مشترك بين شيعه و سني در كنفرانس امسال از ديگر ويژگي هاي ممتازي بود كه اين موسوعه در 62 جزء با 20 جلد قطور و 50 كلان موضوع به بيان مفاهيم مشترك اسلامي مي پردازد.
گلزاده با بيان اين نكته كه 2 جلد از اين موسوعه به عنوان كتاب الحاق شده به روايات مشترك شيعه و سني مي پردازد، اين مجموعه 20 جلدي را حاصل تلاش 15 ساله گروهي از پژوهشگران پژوهشگاه مطالعات تقريبي مجمع تقريب مذاهب اسلامي دانست كه يك سرمايه بزرگ براي محققان و انديشمندان و مسلمانان جهان محسوب مي شود.
معاون پژوهشگاه مطالعات تقريبي مجمع تقريب مذاهب اسلامي افزود: دامنه اين موسوعه شامل فقه و اخلاق، سياست، اقتصاد، عبادت و حتي طب مي شود و مي توان آن را يك دائره المعارف بشري، ادياني، ملي، قومي و مذهبي دانست؛ زيرا تمام اين ابعاد در روايات جمع آوري شده در آن، ديده شده است.
سي امين كنفرانس بين المللي وحدت اسلامي كه از روز پنجشنبه 25 آذرماه با حضور حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري در سالن اجلاس سران آغاز به كار كرد، پس از سه روز برگزاري كميسيون ها و نشست هاي تخصصي، امشب با تجليل از برخي شخصيت هاي تقريب گرا و معرفي برگزيدگان داخلي جشنواره فيلم وحدت در سالن همايش هاي صدا و سيما به كار خود پايان مي دهد.
فراهنگ**1003** 1834
خبرنگار: محمدرضا جعفرملك ** انتشاردهنده: ناهيد شفيعي

سرخط اخبار فرهنگ