۲۶ آذر ۱۳۹۵،‏ ۰:۴۰
کد خبر: 82348689
۰ نفر
رونمائي از كتاب 'حافظ ، روح ايراني' در قائمشهر

ساري - ايرنا - كتاب ' حافظ ، روح ايراني ' پنجشنبه شب با حضور ' محمد بقائي ماكان ' نويسنده اين كتاب و جمعي از شعرا ، اديبان ، نويسندگان و اهالي قلم شهرستان قائمشهر در سالن اجتماعات شهرداري اين شهر رونمائي شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، كتاب حافظ ، روح ايراني در باره انديشه ‏هاي اين شاعر پر‏آوازه ايراني در زمينه‏ مفاهيم وابسته به فرهنگ و تاريخ ايران است كه از سوي نشر رسانش نوين به بازار كتاب عرضه شد.
اين كتاب همچنين حاوي گفت‏ و گوهاي‏ نويسنده در طول فعاليت‏ هاي فرهنگيش با نامدارترين نويسندگان و شاعران معاصر ايران از جمله سيمين بهبهاني، عبدالحسين زرين‏كوب، احسان نراقي، محمدحسين شهريار و پرويز خانلري درباره حافظ است.
محمد بقايي در آئين رونمائي از اين كتاب گفت: مطالب آن را در سه بخش جمع آوري و تاليف كرده است كه بررسي حافظ از منظر گويش هاي ايراني، تاثيرات اشعار حافظ بر ذهن مردم و نظرات بزرگان شعر و ادب در باره حافظ است .
وي كه از سال 48 تا 56 حدود چهار هزار و 500 برنامه راديويي اجرا كرد و بخشي از گفت و گوهاي مندرج در كتاب حاصل آن برنامه هاست، افزود : در اين كتاب گفت و گوهايي را كه در طول فعاليت فرهنگيم با نامداران و نويسندگان معاصري همچون فريدون مشيري، خانلري، حسين منزوي و غيره درباره حافظ داشتم ، جمع آوري كردم .
اين پژوهشگر زبان و ادب فارسي گفت : در اين كتاب تمام تلاشم بر آن بود تا تاثير فرهنگ ايران را بر ديوان حافظ از منظري كه كمتر به آن توجه شده است، گردآوري و براي دوستداران كتاب بازگو كنم.
بقايي با بيان اينكه كتاب 'نگرش هاي ايراني' مكمل كتاب 'حافظ ، روح ايراني ' است ، افزود : اگر هر ايراني اين كتاب را با دقت مطالعه كند ، مي تواند از هويت و ارزش هاي واقعي افراد معاصر مطلع شود.
محمد بقايي ماكان كه سال 2003 (85 - 84) در همايش جهاني اقبال شناسي عنوان برترين اقبال شناس را به خود اختصاص داد، تاكنون چندين كتاب نوشته است كه از جمله آنها مي توان به تصويرهاي آشنا، شرح مثنوي، سفر به شرق ، نيچه و اقبال نام برد.
رونمائي از كتاب حافظ ، روح ايراني را انجمن دوستداران حافظ قائمشهر برنامه ريزي كرد . در اين نشست يكي از شاعران اشعاري از حافظ را براي حاضران قرائت كرد.
دكتر بقايي متولد ۱۳۲۳، نويسنده، پژوهشگر و مترجم حوزه ادبيات ، فلسفه و اقبال شناسي است.
ماكان، نام نويسندگي بقائي است كه آن را از اسامي فرزندانش مازيار و كاوه برگرفته است .
وي دانش آموخته رشته زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه تهران و از اقبال‌ شناسان مشهور جهان است. وي تاكنون بيش از هر اقبال‌ شناس ديگري درباره اقبال و اشعارش مطلب نوشته است. مجموع آثاري كه بقايي در اين باره نگاشته‌ بيش از 25 جلد كتاب و حدود 10 هزار صفحه است . وي در سال 2005 از سوي رئيس ‌جمهوري وقت پاكستان عالي‌ترين نشان فرهنگي آن كشور را دريافت كرد.
اين مترجم و پژوهشگر بيش از 60 اثر تاليفي دارد و كتاب حافظ، روح ايراني وي در 170 صفحه نوشته شده و در 2 هزار شمارگان منتشر شده است .
خبرنگار : مونا معيني كوچكسرائي * انتشار دهنده : مهدي نعمتي
شبد* 7334/1654*9122

سرخط اخبار فرهنگ