وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی: توسعه كشور باید از فرهنگ ریل گذاری شود

اصفهان - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توسعه كشور باید از فرهنگ ریل گذاری شود ؛ زیرا امكان دستیابی به توسعه و پیشرفت بدون توسعه فرهنگی سخت یا غیرممكن است.

به گزارش ایرنا، ' سیدرضا صالحی‌ امیری ' پنجشنبه شب در نشست با مدیران اجرایی استان اصفهان افزود: فرهنگ موجودی زنده و حیات معنوی جامعه در گرو حیات این موجود زنده است.
وی با اشاره به آمار بالای طلاق و 14 میلیون پرونده قضایی در دادگستری همچنین افزایش آمار بیماران ایدزی و آسیب های اجتماعی در كشور، تصریح كرد: این موارد كه در پی غفلت از زیرساخت های فرهنگی طی سالیان گذشته ایجاد شده، از چالش های جدی فرا روی مااست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاكید كرد: باید بتوانیم با تدبیر و برنامه ریزی اصولی و صحیح بر این چالش ها غلبه كنیم.
وی افزود: وزارت ارشاد به تنهایی قادر نیست پاسخگوی مطالبات انبوه نسل جوان باشد و در این زمینه به كمك همه دستگاهها نیاز است.

*** ایجاد ثبات و آرامش در جامعه ، ارمغان دولت یازدهم است
صالحی امیری در بخشی از سخنان خود با تبیین اقدام ها و فعالیت های دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته گفت: بازگشت ثبات و آرامش به كشور، اولین اقدام و محصول دولت یازدهم است .
وی تصریح كرد: تامین امنیت، ثبات و آرامش، زمینه ساز توسعه و پیشرفت كشور است و دولت با تلاش در این پیوندها سعی كرده است زمینه توسعه و پیشرفت كشور را بیش از پیش فراهم كند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وجود مناقشه های سیاسی در استان اصفهان پیش از تصدی دولت تدبیر و امید، گفت: این مناقشه ها عامل بازدارنده ای برای توسعه و پیشرفت این استان شده بود اما اكنون اصفهان از استان های با ثبات كشور است.
وی افزود: این یعنی اینكه مدیریت استان اصفهان به دنبال فرصت است و به دنبال تنش نیست.
صالحی امیری با بیان اینكه حفظ آرامش و ثبات از سیاست های قطعی دولت تدبیر و امید است، اضافه كرد: توسعه و پیشرفت در همه بخش ها اعم از اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بدون امنیت پایدار، ثبات و آرامش محقق نمی شود و به همین دلیل اولین سیاست خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ثبات و آرامش اعلام كردم.
وی وجود مناقشه، خصومت و ستیزگی در جامعه را عامل بازدارنده پیشرفت بیان كرد و افزود: در مناقشات همه چیز به تخریب و نفی دیگران تبدیل می شود اما در محیطی باثبات و آرام، انسان ها برای دستیابی به قله های پیشرفت و توسعه تلاش می كنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان كرد: مردم از مسئولان، مناقشه مطالبه نمی كنند بلكه تامین امنیت، آرامش، ثبات، معیشت و عزت مطالبه مردم از مسئولان است.
وی افزود: تلاش زیادی می شود تا دولت از فضای اصلی كار خود به حاشیه رود و به مناقشات روی آورد اما سیاست قطعی دولت حفظ آرامش و ثبات جامعه است.

** كشور بیش از گذشته به اتحاد و همبستگی نیاز دارد
صالحی امیری، ایجاد اختلاف در بین نیروهای انقلاب را مهمترین تهدید انقلاب دانست و گفت: در شرایط كنونی، كشور بیش از پیش به اتحاد و همبستگی ملی نیاز دارد.
وی با بیان اینكه ملت ایران دارای یك نظام سیاسی و قانون اساسی، یك رهبر، یك قوه مجریه، یك قوه مقننه و یك قوه قضاییه است، افزود: اما دایره انقلاب بزرگ است و جمهوری اسلامی ایران تاكنون پنج گفتمان را در خود جای داده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ' ارزش ها' ، ' سازندگی '، ' توسعه سیاسی' ، ' عدالت ' و ' اعتدال ' به عنوان گفتمان هایی نامبرد كه در دوره های مختلف و توسط روسای دولت های گذشته و دولت یازدهم مطرح شده است.
وی افزود: در راس همه این گفتمان ها ، امام (ره) و رهبر معظم انقلاب قرار داشته اند و حامل یك پیام است و آن اینكه ر دایره بزرگ انقلاب اسلامی ایران همه گروه های وفادار به نظام و انقلاب با دیدگاههای مختلف زیر چتر ولی فقیه حضور دارند.
امیری صالحی با بیان اینكه مردم تفكیكی بین قوای نظام قائل نیستند، افزود: تفكیك دولت از نظام، ظلم بزرگ به ملت و القای این تفكر به جامعه، آدرس انحرافی است.
وی افزود: اختلاف دیدگاه نباید به اختلاف مبانی منجر شود و ما باید فرهنگ گفتمان را تقویت كنیم .
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینكه معتقدیم سیاست خارجی ما محصول سیاست داخلی ماست، افزود: ما برای موفقیت در سیاست خارجی به انسجام داخلی نیاز داریم.
وی افزود: اگر در داخل كشور با یكدیگر مناقشه داشته باشیم، در خارج كشور دچار ضعف و چالش خواهیم شد و چنانچه در داخل كشور انسجام داشته باشیم در خارج كشور به موفقیت های بزرگی دست خواهیم یافت.

*** برجام نباید موجب منافشه بین نیروهای انقلاب شود
صالحی امیری با بیان اینكه نظام جمهوری اسلامی ایران دارای سلسه مراتبی است كه در راس آن رهبر معظم انقلاب قرار دارد، افزود: برجام نباید محل مناقشه میان نیروهای انقلاب باشد.
وی افزود: فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای این دولت و همه افراد فصل الختاب است و هیچكس حق ندارد خود را همه نظام بداند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه كرد: آنچه كه در حال وقوع است محصول تصمیم های سطوح عالی كشور است و این دولت بنا ندارد كه خدای ناكرده هزینه ها به سمت رهبر معظم انقلاب سوق داده شود زیرا این ظلم بزرگی به نظام، ملت و اسلام است.
وی افزود: نباید در قضیه برجام، مردم را نا امید و اعتماد آنها به نظام را سلب كنیم، مردم به مسئولان و مدیران خود، روحانیت و نمایندگان خود در مجلس اعتماد دارند لذا نباید این اعتماد را مخدوش كرد.
عضو كابینه دولت یازدهم اظهاركرد: متاسفانه هجمه ها و حجم فعالیت های تخریبی علیه دولت نشان می دهد كه این فعالیت ها اعتماد ملی به مسئولان نظام و دولتمردان را هدف قرار داده است.

*** راهبرد دولت، بحران زدایی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود راهبرد دولت را مدیریت بحران زدایی به جای بحران زایی بیان كرد و افزود: تلاش دولت در این راستا است.
وی افزود: امروز همه توان دولت با همه منابع و امكانات در عرصه داخلی ، منطقه ای و بین المللی مصروف تامین عزت و منافع و مصالح ملی شود.
صالحی امیری ادامه داد: قریب یك دهه است كه منطقه ما در آتش می سوزد اما ایران امن است.
وی با بیان اینكه امنیت ایران، شانسی نیست بلكه حاصل تدابیر رهبر معظم انقلاب، تلاش نیروهای مسلح و جهاد دولت است، گفت: در منطقه پرآشوب خارومیانه، جهان به وجود امنیت پایدار در ایران اسلامی اعتراف دارد و این امنیت برای جامعه ایران ارزان به دست نیامده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اجماع جهانی علیه ملت ایران در این دولت شكسته شد اما متاسفانه عده ای تلاش می كنند كه این بحث ها را وارونه جلوه دهند.
وی با اشاره به تحریم های نفتی، علمی، فرهنگی و اقتصادی كشور پیش از تصدی دولت یازدهم گفت: تحریم های گسترده به جایی رسیده بود كه ما بتدریج به سمت كاهش صادرات نفت و نفت برابر غذا به پیش می رفتیم اما دولت یازدهم با تدابیر رهبر معظم، این شرایط را تغییر داد.
وی افزود: پیش از تصدی دولت تدبیر و امید، افكار جهانیان را علیه ملت ایران تخریب كرده و ایران را به عنوان شرورترین كشور به ملت های جهان معرفی كرده بودند اما در پی تلاش های دیپلماسی دولت تدبیر و امید و نیروهای مسلح كشور در تامین امنیت كشور، همان هایی كه می گفتند ایران شرورترین كشور است امروز اعتراف می كنند كه ایران امن ترین كشور است.
صالحی امیری ادامه داد: اكنون اجماع جهانی علیه ملت ایران شكسته شده است و اروپایی ها اعلام كرده اند كه چنانچه آمریكایی ها بخواهند برجام را اجرایی نكنند، ما آمریكا را همراهی نخواهیم كرد و دوران یكته سازی آمریكا در جهان به سرآمده است.

** پس از 60 سال موفقیت بزرگی در اوپك حاصل شد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بااشاره به توافق اعضای اوپك و خارج اوپك برای كاهش تولید نفت و تقویت بازار جهانی آن بدون كاهش سهمیه ایران در جلسه اخیر این سازمان، گفت: این توافق، موفقیت بزرگی برای كشور است كه در این دولت حاصل شد اما كمتر به آن توجه شد.
وی افزود: با تلاش جمهوری اسلامی ایران و پس از 60 سال در اوپك چنین اتفاقی افتاد اما برخی ها یا به دلیل عدم شناخت این موفقیت ها را نمی بینند و یا می بینند اما چشم های خود را می بندند.
صالحی امیری در بخشی از سخنان خود با اشاره به برگزاری كنگره نكوداشت آیت الله مظاهری كه صبح امروز در اصفهان برگزار شد، افزود: دولت یازدهم بنای سوء استفاده از مقدسات و مراجع را ندارد و ما مرجعیت را محور هدایت و فقهات دانسته، می دانیم و خواهیم دانست.
وی با اشاره به اینكه روزانه بسیاری از دولتمردان با حضور در بیوت آیات عظام و مراجع تقلید از نظرات آنها استفاده و گزارشی از عملكرد خود را ارائه می كنند، افزود: دولت هیچگاه از جایگاه مراجع سوء استفاده نكرده و نخواهد كرد .
صالحی امیری با بیان اینكه دولت، خود را آسمانی نمی داند، اضافه كرد: دولت زمینی، موفقیت ها را از آن مردم و ناكامی ها را از آن خود می داند.
در پایان نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران دستگاههای اجرایی استان اصفهان، از كتاب عملكرد دولت تدبیر و امید در این استان طی سه سال گذشته رونمایی شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز پنجشنبه به منظور شركت در كنگره نكوداشت آیت الله مظاهری به اصفهان سفر كرد.
كنگره نكوداشت آیت الله حسین مظاهری روز پنجشنبه با پیام رئیس جمهوری در سالن اهل البیت(س) اصفهان برگزار شد.
2093
شبد ** خبرنگار: اصغر دواتگر** انتشار دهنده : اسماعیل جهانبخش

سرخط اخبار فرهنگ