مدیركل امور قرآنی وزارت ارشاد: اهداف متعالی هفته وحدت با اخلاق مداری محقق می شود

ارومیه- ایرنا- مدیركل دفتر برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشاركت‌های امور قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه ضعف اخلاق از مشكلات كنونی كشور است، گفت: اهداف متعالی هفته وحدت به واسطه اولویت دادن به اخلاق محقق می شود.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام و المسلمین‌ محمدعلی خسروی روز پنجشنبه در آیین اختتامیه هفته قرآن و عترت آذربایجان غربی افزود: اگر اخلاق نباشد و نفسانیت، دروغ و فریب در جامعه حاكم شود، اختلاف ها آغاز می شود و وحدت رخت بر می بندد.
وی به آیه پایانی سوره مباركه فتح اشاره كرد و گفت: بر اساس این آیه شریفه، پیروان حضرت محمد (ص) به انعطاف ناپدیری در برابر كفار، مهربانی در برابر خودی و برپایی نماز در مقابل دید همگان دعوت شده است.
وی اضافه كرد: كسی كه اخلاق اجتماعی ندارد، جهنم سیار است و واژه ' رُحَما ' در آیه آخر سوره فتح اشاره به اخلاق اجتماعی دارد.
وی با بیان اینكه نماز باید در جامعه اسلامی به صورت علنی برپا شود، ادامه داد: این امر وظیفه همگانی است و باید همه مسئولیت ها بر این اساس در جامعه اسلامی تقسیم شود.
وی بیان كرد: این وزارتخانه موفقیت های مهمی را در ایجاد فضای نورانی قرآن در كشور داشته و جلوه آن برگزاری هفته های قرآن و عترت در استان های مختلف كشور است.
حجت الاسلام و المسلمین خسروی با بیان اینكه هم اكنون در ایران، حافظان و قاریان زیادی وجود دارد، گفت: آنچه كه مورد غفلت قرار گرفته، فهم قرآن است و در كنار قرائت و حفظ قرآن باید فهم نیز وجود داشته باشد.
وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه ای با عنوان تربیت مربیان قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه در دست اجرا دارد كه امیدواریم مسئولان فرهنگی استان كارگاه های مرتبط را در استان تشكیل دهند تا فواید برگزاری این كلاس ها را در 10 سال آینده به نظاره بنشینند.

** حجت الاسلام حسنی از شخصیت های استثنایی كشور است
مدیركل دفتر برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشاركت‌های امور قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جایگاه حجت الاسلام حسنی، امام جمعه سابق ارومیه و نماینده سابق ولی فقیه در آذربایجان غربی گفت: ایشان از شخصیت های استثنایی كشور هستند و نقش تاثیرگذاری در منطقه داشته اند و خدمات این شخصیت بزرگوار فراموش نشدنی است.
حجت‌الاسلام و المسلمین‌ محمدعلی خسروی با اشاره به آوارگی صدها هزار نفر در كشور سوریه و عراق به علت وجود داعش افزود: اگر حجت الاسلام حسنی و همراهان او نبودند، ارومیه در سال های اولیه انقلاب اسلامی به حال و روز حلب دچار شده بود.
وی گفت: در آن دوران اختلاف های داخلی وجود داشت واسلحه ها از پادگان ها به یغما رفته بود اما شخصیت هایی چون حجت الاسلام حسنی به محور وحدت و مبارزه تبدیل شدند و به غائله خاتمه دادند.
وی در خصوص شخصیت والای آیت الله سید علی اكبر قرشی نیز گفت: كتاب قاموس قرآن این شخصیت بزرگ، زینت بخش كتابخانه هر انسان عالم و هر قاری قرآن بوده و وجود این شخصیت مایه مباهات هر ایرانی است.
به گزارش ایرنا، در این آیین از فعالان قرآنی كه در قالب جشنواره های مختلف هفته قرآن و عترت آذربایجان غربی برگزیده شده بودند، با اهدای لوح و هدایایی قدردانی شد.؛ هفته قرآن و عترت از بیستم ماه جاری در ارومیه آغاز شده بود و امروز به كار خود پایان داد.
8137/3072 ** خبرنگار: سیده فاطمه سجادی ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی