۲۵ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۸:۱۴
کد خبر: 82348431
۰ نفر
پيكر نخبه رياضي جهان در گلزار شهداي نجف آباد آرام گرفت

اصفهان - ايرنا - پيكر پروفسور ابراهيم اسرافيليان نجف آبادي، مرد علمي رياضي جهان در سال هاي 1997 و 1998 در رشته رياضي، روز پنجشنبه در نجف آباد اصفهان تشيع و در گلزار شهداي اين شهر به خاك سپرده شد.

به گزارش ايرنا، پيكر مرحوم ابراهيم اسرافيليان نجف آبادي با حضور امام جمعه، نماينده مردم نجف آباد در مجلس شوراي اسلامي، اقشار مختلف مردم، مسئولان ادارات و نهادها از محل اداره آموزش و پرورش نجف آباد تا باغ ملي اين شهر تشييع شد.
حجت الاسلام مصطفي حسناتي امام جمعه نجف آباد، در اين محل پس از بيان سخناني در باره درجات علمي پرفسور اسرافيليان در رشته رياضي و افتخارات وي براي بر كشور، بر پيكر آن مرحوم نماز گذارد.
پيكر مرحوم اسرافيليان در ادامه مراسم بر دوش مردم تا چهار راه بيمارستان نجف آباد تشييع و سپس به گلزار شهداي اين شهر انتقال يافت و در خانه ابديش در قطعه فرهيختگان نجف آباد آرام گرفت.
ابراهيم اسرافيليان نجف آبادي در 23 آذر 1314در شهر نجف آباد از توابع استان اصفهان به دنيا آمد.
وي داراي دكتراي رياضي در گرايش هندسه و ديفرانسيل از دانشگاه 'سوتمپتون' انگلستان بود.
رياست دانشگاه تربيت معلم(1362-1363)، رياست دانشگاه علم و صنعت ايران(1359)، رياست موسسه عالي آمار و انفورماتيك(1358-1357)، قائم مقامي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي(1361)، نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي(1363-1367)، رياست دانشكده رياضي دانشگاه علم و صنعت ايران بمدت هفت سال و عضويت در هيات امناي دانشگاه امام صادق از جمله سوابق اجرايي پرفسور اسرافيليان است.
وي از دوستان و همفكران شهيد حسن آيت و يكي از پايه گذاران انقلاب فرهنگي ايران به شمار مي رفت.
اسرافيليان در زمان انقلاب فرهنگي، رياست دانشگاه علم و صنعت ايران را بر عهده داشت و پس از وقوع انقلاب فرهنگي به نمايندگي جامعه مدرسين حوزه علميه قم براي ارتباط با شوراي عالي انقلاب فرهنگي انتخاب شد و در ادامه به عضويت كميته گزينش استاد و دانشجو درآمد.
دريافت نشان دانشگاه پكن(چين) به مناسبت شركت در كنفرانس معادلات ديفرانسيل و ارائه مقاله در سال 1369، دريافت لوح تقدير بعنوان استاد نمونه دانشگاه علم و صنعت ايران در سال1370، دريافت لوح تقدير دانشگاه علم و صنعت بعنوان پيشگام در دانش و پژوهش و دريافت لوح سپاس دانشگاه پيام نور و خانه رياضيات نجف آباد از ديگر نشان هايي است كه در كارنامه علمي اين دانشمند رياضي به چشم مي خورد.
اين عضو هيأت علمي و استاد دانشگاه علم و صنعت ايران، داراي شش كتاب و 57 مقاله در مجلات معتبر علمي جهان بود و در سال‌هاي 97 و 98 ميلادي بعنوان مرد علمي جهان در رشته رياضي انتخاب شد.
آناليز روي - آناليز مختلط- توپولوژي - رياضيات پيشرفته دانشگاهي- رياضيات عمومي و هندسه ديفرانسيل مدرن براي فيزيكدانان، نام آثار منتشره شده نخبه رياضي جهان است.
اولين نشان فرهيختگان ماندگار نجف آباد نيز اسفند سال گذشته توسط شهرداري اين شهر به اين شخصيت علمي اعطا شد.
در حاشيه برگزاري مراسم امروز، مردم و علاقمندان به اين دانشمند از مسئولان شهرستان نجف آباد بدليل ضعف در اطلاع رساني و نبود تابلو يا بنر در زمينه درگذشت و برگزاري آيين تشييع پيكر نخبه رياضي جهان در اين شهر گلايه داشتند.
ابراهيم اسرافيليان در 23 آذر 1395 در 81 سالگي بدليل سرطان كبد در بيمارستاني در تهران درگذشت.
شهرستان نجف آباد در 30 كيلومتري غر ب اصفهان قرار دارد.
غ.ك/ 7153 / 6027** انتشاردهنده: شكراللهي