۲۵ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۷:۵۲
کد خبر: 82348407
۰ نفر
موی الكترونیكی حساسیت روبات ها را افزایش می دهد

تهران- ایرنا- محققان انستیتوی فناوری هاربین چین مجموعه ای از حسگرهای شبیه مو تولید كردند كه روی یك پوست مصنوعی كشسان می رویند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این حسگرهای كوچك در واقع میكروسیم هایی از جنس كبالت با پوشش شیشه ای هستند كه نسبت به فشار حساسیت دارند.
یك سر این سیم های مغناطیسی درون لایه ای از سیلیكون كشسان قرار دارد و به یك مدار الكترونیكی متصل شده است و انتهای دیگر آن مانند موی بدن از پوست مصنوعی بیرون زده است.
این حسگرها در لابراتوار محرك هایی مانند جریان هوا و نشستن یك مگس روی پوست مصنوعی را به درستی تشخیص دادند. علاوه بر این زمانی كه این حسگرها روی یك گیره روباتیك نصب شدند، توانستند هنگام برداشتن یك قطعه پلاستیك، لغزش و میزان اصطكاك را اندازه گیری كنند. بدین ترتیب این قابلیت حسگرها امكان گرفتن و جابه جایی اشیای بسیار ظریف را برای روبات ها فراهم می كنند و قابلیت حس كردن لغزش اشیا را در هنگام جابه جایی دارند.
تاكنون انواع مختلفی از پوست مصنوعی ساخته شده است كه امكان حس كردن محیط اطراف را برای اندام های مصنوعی روباتیك فراهم می كند. اغلب این فناوری ها بر خود پوست یا لایه های زیرین آن تمركز داشته اند؛ اما این حسگرهای جدید، با رویكردی متفاوت، امكان حس كردن محیط اطراف را با دقتی بسیار بالاتر از سایر فناوری ها فراهم می كند و زمینه را برای ساخت اندام های مصنوعی بسیار دقیق با قابلیت انجام امور پیچیده فراهم می كنند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه ACS Applied Matrials & Interfaces منتشر شده است.
علمی (6) **9259
مترجم: سپیده علی كاشانی*انتشار: زهره محتشمی پور