اهداف بلند نامگذاري هفته وحدت با اولويت شدن مسئله اخلاق محقق مي شود

اروميه- ايرنا- مديركل دفتر برنامه‌ريزي، آموزش و توسعه مشاركت‌هاي امور قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: امروز يكي از مشكلات بزرگ جامعه ما ضعف اخلاق است و اهداف نامگذاري هفته وحدت زماني محقق مي شود كه شيعه و سني مساله اخلاق را جدي بگيرند و آن را اولويت بدانند.

حجت‌الاسلام و المسلمين‌ محمدعلي خسروي روز پنجشنبه در آيين اختتاميه هفته قرآن و عترت آذربايجان غربي افزود: آيه پاياني سوره مباركه فتح تاكيد مي كند كساني كه جزء پيروان حضرت محمد (ص) هستند، بايد انعطاف ناپديري در برابر كفار، مهرباني در برابر خودي و نمازخواني در ديد همگان را همواره مورد توجه داشته باشند.
وي اضافه كرد: عبارت اشداء علي الكفار به معناي داشتن خط سياسي و بهره مندي از تفكر، تدبير و انديشه در برابر دشمنان است و واژه 'رُحَما' در آيه آخر سوره فتح اشاره به اخلاق اجتماعي دارد زيرا كسي كه اخلاق اجتماعي ندارد، جهنم سيار است و هركجا وارد شود، آنجا را به آتش مي كشد.
حجت الاسلام والمسلمين خسروي افزود: چرا كه اگر اخلاق نبود و نفسانيت، دروغ و فريب در جامعه حاكم شد، اختلاف ها آغاز مي شود و وحدت رخ برمي بندد.
وي اظهار كرد: مشكل ما اين است كه شيطاني به نام نفس عماره ما را درگير كرده و ما آن را نمي بينيم كه همه بايد در مبارزه با نفس پليد تلاش كنيم.
وي با بيان اينكه نماز بايد در جامعه اسلامي به صورت علني برپا شود، ادامه داد: اين امر وظيفه اي همگاني است و بايد همه مسئوليت ها بر اين اساس در جامعه اسلامي تقسيم شود.
مديركل دفتر برنامه‌ريزي، آموزش و توسعه مشاركت‌هاي امور قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بيان كرد: اين وزارتخانه توفيقات مهمي را در ايجاد فضاي نوراني قرآن در كشور داشته كه نمود آن برگزاري هفته هاي قرآن و عترت در استان ها بوده است و بر اين اساس جوانان زيادي را به سمت تدبر در قرآن سوق مي دهد.
حجت الاسلام والمسلمين خسروي با بيان اينكه هم اكنون در ايران، حافظان و قاريان زيادي وجود دارد، گفت: آنچه كه مورد غفلت قرار گرفته، فهم قرآن است و در كنار قرائت و حفظ قرآن بايد فهم نيز وجود داشته باشد.
وي افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي يك برنامه با نام تربيت مربيان قرآن، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه در دست اجرا دارد كه اميدواريم مسئولان فرهنگي استان كارگاه هاي مربي نهج البلاغه را در استان تشكيل دهند كه فوايد برگزاري اين كلاس ها 10 سال ديگر مشخص مي شود.
وي همچنين با اشاره به جايگاه حجت الاسلام حسني امام جمعه سابق اروميه و نماينده سابق ولي فقيه در آذربايجان غربي در كشور اضافه كرد: ايشان از شخصيت هاي استثنايي كشور هستند كه نقش تاثيرگذاري در منطقه داشته اند و خدمات اين شخصيت بزرگوار فراموش نشدني است.
وي با اشاره به آوارگي صدها هزار نفر در كشور سوريه و عراق به علت وجود داعش افزود: اگر حجت الاسلام حسني و همراهان او نبود، اروميه حلب اول بود چراكه در آن زمان اختلاف هاي داخلي، پادگان هاي غارت شده و اسلحه هاي به يغما رفته در بين مردم توسط شخصيت هايي چون حجت الاسلام حسني به وحدت تبديل شد و نبايد اين شخصيت بزرگ و خدمات شايسته وي به فراموشي سپرده شود.
وي در خصوص شخصيت والاي آيت الله سيد علي اكبر قرشي نيز گفت: كتاب قاموس قرآن اين شخصيت بزرگ زينت بخش كتابخانه هر انسان عالم و هر قاري بوده و وجود اين شخصيت هاي بزرگ مايه مباهات هر ايراني است.
به گزارش ايرنا، در اين آيين از فعالان قرآني كه در قالب جشنواره هاي مختلف هفته قرآن و عترت آذربايجان غربي برگزيده شده بودند با اهداي لوح و هدايايي قدرداني شد.
هفته قرآن و عترت از بيستم ماه جاري در اروميه آغاز شده بود و امروز به كار خود پايان داد.
در قالب اين هفته 14 جشنواره قرآن و عترت برگزار شد.
*مهمترين اخبار ايرناي كشور و آذربايجان غربي را به صورت لحظه به لحظه از كانال خبري تلگرام اين رسانه به آدرس irnaoromiye@ دريافت كنيد.
8137/1104**خبرنگار: سيده فاطمه سجادي ** انتشاردهنده: سيد سعيد حسيني

سرخط اخبار فرهنگ