امروزه جامعه بیش از توسعه اقتصادی نیازمند توسعه انسانی است

اصفهان - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروزه جامعه بیش از توسعه اقتصادی نیازمند توسعه انسانی است و روحانیت می توانند با تببین ابعاد اخلاقی جامعه، قله های پیشرفت را برای انسان ها رقم بزنند.

به گزارش ایرنا سید رضا صالحی امیری روز پنجشنبه در كنگره نكوداشت آیت الله مظاهری در موسسه اهل البیت (ع) اصفهان افزود: دولت تدبیر و امید برای حركت به سمت قله های توسعه وپیشرفت نیاز اساسی به روحانیت دارد.
وی با بیان اینكه روحانیت و مبانی دینی هموار كننده مسیرجامعه به رشد و توسعه هستند ، گفت: امروزه در راس قدرت، روحانیت و مرجعیت قرار دارند و بی شك بدون معرفت و فضیلت نمی توانیم به مقصد برسیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در شرایط كنونی جامعه نیازمند الگوسازی و اسطوره سازی برای نسل جوان هستیم زیرا جوانان باید بدانند كه این انقلاب اسلامی محصول صدها هزار خون شهیدانی همچون باكری، چمران و همت هاست.
صالحی امیری با بیان اینكه جامعه نیازمند معنویت، وفاق و دیانت است گفت: ما باید زبان جدیدی را برای گفت و گو با نسل جوان آغاز كنیم و مسیر اتصال معنویت به جوانان را اصلاح كرده و انقطاع ارتباطی درست با جوانان را جبران كنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: دنیای غرب نمی تواند داروی شفا بخشی برای نسل جوان ما باشد و تحلیل های غلط كه جامعه ما دچار بحران و چالش شده است صحیح نیست، زیرا همه سنجش های میدانی نشان می دهد كه ملت ما دارای باورهای دینی و معرفتی عمیق است.
صالحی امیری افزود: همچنین سنجش های میدانی نشان می دهد كه جامعه ما به وحدانیت، سوابق و مبانی معرفیت اعتقاد راسخ دارد ؛ مشكلات كنونی جامعه ما در حد آسیب ها و مساله است و دچار بحران نیستیم به گونه ای كه حضور ایرانیان در مراسم اربعین و عاشورا اثباتی بر این مدعا و ادای احترام همه و بخصوص نسل جوان و عشق و ارادت به باورهای دینی و اهل بیت (ع) بود.
وی خاطرنشان كرد: اگر می بینیم در جامعه دچار آسیب های اجتماعی هستیم باید قبل از مواخذه دیگران از خود بپرسیم كه برای نسل جوان چه كرده ایم.
وی خاطرنشان كرد: هم اكنون بیش از هر چیز به زیست فرهنگی نیاز داریم كه این مهم باید از مجرای دین به جامعه تزریق شود .
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امروزه نیازمند دژی مستحكم و مقاوم برای مقابله با تهاجم فرهنگی بیگانه هستیم زیرا كه فرهنگ بیگانه مبتنی برسكولاریسم ،اومانیسم و فمینیسم است و درمقابل فرهنگ ما مبتنی بر وحدانیت، اخلاق، شریعت و معنویت است.
وی با سپاس از خداوند بزرگ ، برگزاری این كنگره را در روز اخلاق ومهرورزی و در آستانه میلاد پیامبر اعظم (ص) و امام جعفر (ع) را میمون و مبارك دانست و ابراز امیدواری كرد كه این موج مبارك در همه جای كشور و در سطوح عالی تر تكرار شود.
صالحی امیری در پایان افزود: امروز به نمایندگی از دولت همزمان با پیام ریاست جمهوری و معاون اول در این كنگره با ارزش حضور یافتم و این حضور یك نكته روشن را در پی دارد و آن این است كه دولت روحانیت ومرجعیت را چشمه زلالی می داند كه انسان های تشنه از آن چشمه می توانند سیراب شوند.
كنگره نكوداشت آیت الله حسین مظاهری روز پنجشنبه با پیام رئیس جمهوری در محل سالن اهل البیت اصفهان آغاز شد.
این كنگره با هدف پرداختن به جایگاه علمی و اخلاقی این مرجع تقلید و آشنایی هرچه بیشتر نسل جوان با آثار و پژوهش‌های عالمانه وی در حوزه اخلاق، انس با قرآن و توجه به مردم، تربیت و پرورش شاگردان فاضل و برجسته دانشمند برگزار شده است.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری اصفهان، دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با مشاركت سازمان ها و نهادهای فرهنگی و هنری، متولی برگزاری این كنگره هستند.
آیت الله حسین مظاهری در سال 1312 هجری شمسی در تیران یكی از شهرستان های استان اصفهان و در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد .
وی با پایان تحصیلات غیر حوزوی، در سال 1326هجری شمسی، برای تحصیل علوم دینی وارد حوزه علمیه اصفهان شد.
وی با ورود به حوزه علمیه اصفهان دروس ادبیات را نزد حاج آقا جمال خوانساری و حاج آقا احمد مقدس فراگرفت و دروس سطح را نزد آیت الله خادمی، فیاض، طیب، ادیب و مدرس و منظومه حاجی سبزواری را در محضر مرحوم آیت الله حاج شیخ محمود مفید آموخت.
آیت الله مظاهری با ورود به حوزه علمیه قم، كتاب مكاسب و كفایة الاصول را نزد آیت الله حاج شیخ عبدالجواد جبل عاملی، آیت الله مرعشی نجفی، آیت الله مجاهدی، آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری و آیت الله سید محمد باقر سلطانی خواند.
این مرجع تقلید، اسفار ملا صدرا، شفای بوعلی سینا و دروس تفسیری و اعتقادی را نیز نزد علامه طباطبایی فرا گرفت.
آیت الله مظاهری هم اكنون ریاست حوزه علمیه اصفهان را برعهده دارد.
6994/6020/ 6022 خبرنگار:علیرضا حكیمیان - آرزو فلاح - انتشار دهنده : مسعود عمادی

سرخط اخبار فرهنگ