۲۵ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۱:۳۱
کد خبر: 82347788
۰ نفر
جشن یكصد سالگی تئاتر كودك و نوجوان برگزار شد

همدان - ایرنا - جشنواره بین‌المللی تئاتر كودك و نوجوان جشن تولد یكصد سالگی این هنر در ایران را برگزار كرد.

به گزارش ایرنا از بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر كودك و نوجوان همدان، در آستانه صدمین سال اجرای تئاتر كودك و نوجوان جشنی با حضور هنرمندان این عرصه و برخی از مسئولین جشنواره در سینما كانون همدان برگزار شد كه در این آیین از دو كتاب زندگی نامه جبار باغچه بان نیز رو نمایی شد.
این جشن در آستانه صدمین سال از اولین تئاتر كودك و نوجوان در شهر تبریز كه به همت جبار باغچه بان اولین نویسنده و كارگردان تئاتر كودك ایرانی به صحنه رفته است و به یاد این هنرمند برگزار شد.
پس از اجرای نمایشنامه «مجادله دو پهلو» نوشته باغچه بان در توصیف نوروز و شكوفه های بهاری به كارگردانی احسان مجیدی، پیام بنیاد نمایش كودك ایران توسط داود كیانیان رئیس بنیاد قرائت شد.
در این پیام تأسیس رشته تئاتر كودك و نوجوان در دانشگاه، انتشار نشریه دائمی تئاتر كودك و نوجوان، پدیدآوردن تاریخ شفاهی، تحریر دانشنامه تئاتر كودك و نوجوان ایران، افتتاح موزه تئاتر كودك و نوجوان، بازسازی، آماده سازی و افتتاح آرامگاه بنیانگذار تئاتر كودك و نوجوان در ایران از اهداف پیش رو دانست.
اجرای دو ترانه از ثمین باغچه بان فرزند جبار باغچه بان، خوانش بخشی از زندگینامه جبار باغچه بان، پخش فیلمی مستند از ایشان، قرائت پیام پروانه باغچه بان به جشن 100 سالگی و رونمایی از دو كتاب زندگی جبار باغچه بان از دیگر بخش های این مراسم بود.
فراهنگ**7561** 1823خبرنگار: سارا كریمیان* انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی