موفقیت آمازون در اولین تحویل آزمایشی كالا با پهپاد در انگلیس

لندن - ایرنا - 'آمازون' بزرگترین شركت فروشنده آنلاین در جهان روز چهارشنبه اعلام كرد كه برای اولین بار در انگلیس توانسته است به صورت موفقت آمیز تحویل آزمایشی كالا از طریق 'پهپاد' (هواپیماهای كوچك بدون سرنشین) را انجام دهد.

به گزارش ایرنا، براساس فیلم ویدئویی منتشر شده توسط آمازون، یك پهپاد متعلق به این شركت پس از برخاستن از یك انبار و طی یك پرواز 13دقیقه ای، موفق می شود یك بسته كالا را تحویل مشتری ‌دهد.
شركت آمازون گفته است كه این برای اولین بار است كه به‌صورت موفقیت‌آمیز یك بسته كالا از طریق پهپاد تحویل یك مشتری می‌شود.
به گفته شركت آمازون این آزمایش در هفتم دسامبر در نزدیكی شهر كمبریج صورت گرفته است.
شركت آمازون گفته است كه این تحویل آزمایشی توسط پهپاد كاملا به صورت خودكار صورت گرفته و هیچ هدایت انسانی در این روند دخالت نداشته است.
براساس گزارش‌های منتشر شده، در حال حاضر این پهپاد تحت آزمایش آمازون، قادر به حمل یك بسته 2.27 كیلوگرمی یا كمتر و در هوایی مناسب است.
آمازون گفته درصدد است كه این آزمایش را مجددا در مسافت‌های مختلف و با مشتری‌های متفاوت در آینده صورت دهد.
بزرگترین شركت فروشنده آنلاین در جهان پیشتر اعلام كرده است كه در نظر دارد تحویل كالاها از طریق پهپاد را از سال 2017 میلادی آغاز كند.
منابع انگلیسی گزارش داده اند در صورتی كه این طرح كاملا موفق شود، قابلیت حمل 90 درصد از سفارشات آمازون را خواهد داشت.
بنا به گزارش این منابع، پهپادهای كالابر قابلیت پرواز با سرعت 80 كیلومتر در ساعت را دارند و می توانند در شعاع 16 كیلومتری از مبدا و ارتفاع بیش از یكصد متری از سطح زمین پرواز كنند.
عملیاتی شدن طرح یاد شده از سوی شركت آمازون، بدین معناست كه زمان سفارش تا تحویل كالا به درب منزل مشتری ها تنها نیم ساعت طول خواهد كشید.
شركت آمازون و دولت انگلیس در این مورد اعلام كرده‌اند با یكدیگر همكاری خواهند كرد تا به روند عملی شدن طرح استفاده از پهپاد برای تحویل كالاها سرعت بخشند.
بر این اساس تیمی متشكل از اعضای هر دو طرف و تحت پشتیبانی سازمان هواپیمایی كشوری انگلیس، مسئولیت انجام آزمایش‌های لازم و صدور مجوزها را بر عهده دارد.
شركت آمازون می‌گوید ضروری است قبل از عملی شدن این طرح در انگلیس، در مواردی همچون امنیت خطوط هوایی كشور همزمان با پرواز این پهپادهای كوچك، چگونگی شناسایی موانع مقابل پهپادها و پرهیز از برخورد با آنها، همچنین چگونگی پرواز چندین پهپاد به‌طور همزمان و برای ارسال محموله‌های مختلف، اطمینان حاصل شود.
مقامات هوانوردی شهری انگلیس در همین راستا اجازه پرواز پهپاد‌های شركت آمازون را در مناطق شهری و بیرون شهری این كشور صادر كرده است، ‌مجوزی كه آمازون نتوانست در آمریكا آن را به دست آورد.
این شركت برای اولین بار ایده حمل كالا با پهپاد را در سال 2013 میلادی در آمریكا مطرح كرد اما این طرح به‌واسطه سخت‌گیری‌های سازمان‌های وضع مقررات در این كشور دچار مشكل شد.
آمازون یك شركت تجارت الكترونیك آمریكایی‌ است كه در سال 1994 میلادی در سیاتل آمریكا توسط 'جف بزوس ' تأسیس شده و در آمد آن در سال 2015 میلادی 107 میلیارد دلار بوده است.
این شركت كه بیشترین درصد فروش را در بین فروشگاه های اینترنت دارد، هم‌اكنون كتاب، سی‌دی، دی‌وی‌دی، بسته‌های نرم‌افزاری و سایر محصولات اعم از نو و یا دست‌دوم را از طریق وب گاهش در اینترنت عرضه می‌كند.
هم اكنون، آمازون برخی محصولات الكترونیكی از جمله موبایل و نیز كتاب خوان های الكترونیكی نیز تولید می كند كه این سری محصولات دارای مشتریان فراوانی در سرتاسر دنیاست.
اروپام**4**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

سرخط اخبار جهان