سامانه ملی ارزیابی اختراعات و نوآوری ها افتتاح شد

تهران- ایرنا- سامانه ملی ارزیابی اختراعات و نوآوری ها همزمان با آغاز به كار هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار با حضور 'محمد فرهادی' وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سامانه ملی ارزیابی اختراعات و نوآوری ها یكی از تازه ترین دستاوردهای سازمان پژوهش های علمی و صنعتی است كه روز چهارشنبه، همزمان با چهارمین روز هفته پژوهش و فناوری سال 95 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران رونمایی شد.
مدیركل دفتر مالكیت فكری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این سامانه به منظور ارزیابی اظهارنامه های ثبت اختراع و اعتبارسنجی اختراعات ثبت شده، به صورت حرفه ای برای اولین بار در ایران راه اندازی شده و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی در این زمینه، بازوی علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری محسوب می شود.
دكتر 'انور شلماشی' درباره ویژگی های این سامانه توضیح داد: افراد می توانند با ورود به این سامانه در كمترین زمان ممكن و از هرنقطه جغرافیایی ایران و دنیا بدون نیاز به مراجعه حضوری بتوانند اظهارنامه اختراع خود را در سامانه ثبت كنند و نیازی به مذاكره و مراجعه حضوری نخواهند داشت.
وی افزود: داوران ما هم در زمینه بررسی استعلام هایی كه از اداره ثبت اختراعات می آید در همین سامانه، ارزیابی طرح های اختراعی را انجام می دهند.
شلماشی، حذف برخوردهای سلیقه ای را از مزایای ویژه این سامانه برشمرد و گفت: یكی از بزرگترین دغدغه های مخترعان و ما، ارزیابی یكسان اختراعات بود كه خوشبختانه در این سامانه، یك رئیس جمهوری و یك فرد عادی در ارزیابی اختراعاتشان هیچ تفاوتی با یكدیگر ندارند چراكه در زمان داوری و ارزیابی اختراع، نام فرد ارائه دهنده اثر، مخفی می ماند و شاخص ها برای همگان به صورت یكسان اعمال خواهد شد.
عضو هیات علمی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ادامه داد: سامانه ارزیابی اختراعات و نوآوری ها از ظرفیت بالایی برخوردار است و به تعداد جمعیت كشور می تواند كاربر داشته باشد و تمام دانشگاه ها و مراكز پژوهشی می توانند زیرمجموعه این سامانه باشند.
وی تسریع در پاسخگویی به تقاضای ارزیابی اظهارنامه های ثبت اختراع را از دیگر مزایای این سامانه عنوان كرد و گفت: مخترعان در مرحله ای كه اظهارنامه اثر خود را از اداره ثبت اختراعات گرفته اند می توانند وارد سامانه شوند تا كار ارزیابی اختراعات همتراز استانداردهای اروپایی و بسیار سریع انجام شود.
شلماشی خاطرنشان كرد: پیش از این، فرآیند ارزیابی اختراعات در كشور بعضا دو تا سه سال به طول می انجامید كه با راه اندازی این سامانه، مدت زمان انجام فرآیند بین 4 تا 6 ماه خواهد بود و در آینده نزدیك، این زمان كوتاه تر خواهد شد.
وی یادآور شد: استاندارد كشور دانمارك برای ارزیابی اختراعات، 3 تا 6 ماه است و تمام تلاش ما این است كه حتما این زمان را به 3 ماه كاهش دهیم.
مدیركل دفتر مالكیت فكری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی، اعتبارسنجی اختراعات ثبت شده را از دیگر ماموریت ها و كاركردهای این سامانه ذكر كرد و گفت: با توجه به دستور وزیرعلوم، ما ارزیابی های اختراعات را هم انجام می دهیم زیرا همه اختراعات از نظر ارزش در یك سطح نیستند و ما برای اولین بار در كشور در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی این كار را آغاز كرده ایم.
وی تصریح كرد: یكی دیگر از مزایای این سیستم، نقش آن در حذف كاغذ و جلوگیری از قطع درختان و كمك به حفظ محیط زیست است.
به گفته شلماشی، بخش های دیگری همچون اعتبار سنجی در حوزه های پژوهشی، حمایت از اختراعات و شركت های دانش بنیان نیز در سامانه ارزیابی اختراعات و نوآوری ها پیش بینی شده است.
متقاضیان می توانند با مراجعه به پایگاه http://patent.irost.org وارد سامانه ارزیابی اختراعات و نوآوری ها شوند.
علمی**1055**
خبرنگار : زینب كارگر **انتشار:زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me