آیت الله مكارم شیرازی: درمقابل تحریم های آمریكا عجولانه اقدام نكنیم

قم- ایرنا- آیت الله ناصر مكارم شیرازی از مراجع تقلید با اشاره به پیمان شكنی آمریكا گفت: اگر این كشور با نامردی تحریم ها را تمدید و اجرایی كند ، مقابل آنها می ایستیم ولی نباید عجولانه اقدام كنیم تا آنها ما را متهم به پیمان شكنی نكنند.

به گزارش ایرنا، وی روز چهارشنبه در درس خارج فقه در مسجد اعظم افزود: باید در مقابل این قلدرها بایستیم و هر اندازه كه آن ها عهدشكنی كردند، ما هم از تعهداتمان فاصله بگیریم.
آیت الله مكارم شیرازی به سخنان ترامپ درخصوص برجام اشاره و اضافه كرد: باید ببینیم تحریم ها عملی می شود یا نه و در صورت عملی شدن با برنامه اقدام كنیم.
وی با تاكید بر این كه مسئولان باید برنامه جامعی برای مقابله با عهدشكنی آمریكا داشته باشند، گفت: از هم اكنون دولتمردان باید آمادگی داشته باشند و برنامه و مسیر راه را روشن و مشخص كنند.
وی تاكید كرد: به هر میزان كه آن ها عهدشكنی كردند ما هم امتیازاتی را كه در برجام داده ایم باید بگیریم و مسئولان دراین زمینه با حساب و كتاب اقدام كنند.
آیت الله مكارم شیرازی دربخش دیگری ازسخنان خود به پیمان شكنی انگلیس اشاره كرد و گفت: رئیس آنها (نخست وزیر انگلیس) به جلسه شیوخ عرب می رود تا با غارت اموال، آن ها را سركیسه كند،این شخص باید از ایران بدگویی كند تا آنها را بترساند و اموالشان را غارت كند.
وی ادامه داد: این شخص به شیوخ عرب وعده حمایت می دهد و در ازای آن پول می خواهد و از طرفی به آن ها می گوید كه باید در مقابل ایران مسلح شوید و برای این كار نیز از ما سلاح بخرید.
این مرجع تقلید با اشاره به این كه اگر نخست وزیر انگلیس از ایران بدگویی نكند نمی تواند اموال آنها را غارت كند، تصریح كرد: چقدر شیوخ عرب ساده هستند كه فریب آن ها را می خورند! انگلستان قول حمایت می دهد و در موعد مقررش هم حمایت نمی كند.
وی ادامه داد: این شخص برای گدایی محترمانه از شیوخ عرب به منطقه آمده است و باید از ایران موجودی خطرناك بسازد تا بتواند پول آن ها را جمع كند و ببرد.
وی گفت: چقدر این رقم درآمد كسب كردن زشت است! برویم كسی را متهم كنیم و غول بسازیم و كیسه های آن ها را خالی كنیم! این بدترین نوع تجارت است.
آیت الله مكارم شیرازی بیان كرد: باید در دنیای امروز با شناخت دشمن، متحد، قوی، بیدار، آگاه و هوشیار باشیم تا كلاهی سرمان نرود و درعین حال كار شتابزده هم نكنیم.
وی در ادامه به حدیثی از پیامبر اسلام(ص) اشاره و بیان كرد: بر اساس این حدیث آبروی سه گروه شامل كسی كه آشكارا مرتكب گناهان می شود، پیشوای ظالم وكسانی كه در جوامع اسلامی بدعت می گذارد، محترم نیست.
وی افزود: درباره این سه گروه می شود افشاگری و آن ها را در جامعه معرفی كرد و بر همین اساس نیز انقلاب ما شكل گرفت كه جائری كه در گذشته بود و ما افشاگری كردیم و در مقابل آن ها ایستادیم.
آیت الله مكارم شیرازی افزود: از طرف دیگر اسلام سه چیز هر انسان مسلمان یا غیر مسلمان را شامل جان، مال و آبرو را به عنوان اصل ابتدایی محترم شمرده است.
وی اضافه كرد: بر این اساس اگر سارقی به مال، جان و آبروی انسان حمله كند و انسان برای دفع او راهی جز به قتل رساندن سارق نداشته باشد، قتل مهاجم جایز است و خون سارق از نظر اسلام مباح می باشد.
آیت الله مكارم شیرازی با بیان این كه دفاع از جان، مال و آبروی انسان از مسلمات اسلام است، ادامه داد: حتی افرادی كه به عنوان زائر و گردشگر وارد كشور می شوند، در صورتی كه كار خلاف شرع انجام نمی دهند، آن ها هم جانشان، مالشان و آبرویشان محفوظ است و این قاعده كلی در اسلام است.
این مرجع تقلید با اشاره به این كه افشاگری و آبروریزی افراد غیر از سه مورد ذكر شده، جایز نیست، گفت: متاسفانه در جامعه ما عده ای رعایت این اصول را نمی كنند و با احتمالات آبروی اشخاص را می برند.
وی افزود: كسانی كه با پخش شایعات حیثیت اشخاص را لكه دار می كنند بر خلاف شریعت اسلام عمل می كنند.
وی تصریح كرد: متاسفم كه چرا آبروی اشخاص در نظر بعضی اهمیت ندارد، بی تفاوت هستند و زود شایعات را پخش می كنند و افراد را در مقابل اتهام واقع شده گناهكار می شمارند؟
آیت الله مكارم شیرازی افزود: تا زمانی كه جرم افراد ثابت نشود كسی نمی تواند درباره آن ها افشاگری كند كه متاسفانه می كنند.
وی با بیان این كه مبانی اسلام حساب شده است، گفت: در جامعه جاهلیت كه نه جان، نه مال و نه آبروی افراد محفوظ و مورد احترام بود، اسلام چنین قانون انسانی به تمام معنایی وضع كرد، چیزی كه در دنیای امروز از سوی زورمندان رعایت نمی شود.
/2085/ 6133/خبرنگار: سمیه حیدری ** انتشار دهنده: جعفرمسلمی