بانوی معلول و قهرمان تیراندازی پارالمپیك:به هدف زدم،هدفم ذهنیت زدایی بود

شیراز- ایرنا- ساره جوانمردی ورزشكارشیرازی كه با وجود معلولیت جسمی، قهرمان تیراندازی آسیا در سال 2014 و دارنده 2 مدال از مسابقات پارالمپیك 2016 ریو برزیل است می گوید هدفم زدودن ذهنیت ها درباره معلولان و بانوان ورزشكار بود كه به این هدف رسیدم.

این بانوی معلول كه در ماه سپتامبر 2016به عنوان چهره برتر ورزش بانوان دنیا معرفی شد و بیش از 30مدال رنگارنگ جهانی، آسیایی و پارالمپیك در كارنامه ورزشی خود دارد، در مصاحبه با ایرنا می گوید:ازابتدای فعالیت ورزشی هدفم این بود كه با تصاحب سكوهای جهانی به مردم ثابت كنم معلولیت، محدودیت نیست و حتی می توانم بالاتراز افراد سالم باشم و نگاه های تحقیرآمیز برخی ازهموطنانم را تغییردهم.
** به سوی موفقیت و هدف
این بانوی ورزشكار و معلول گفت: برای اینكه به زندگی خود تحرك دهم ورزش را انتخاب كردم و بعد سراغ ورزش قهرمانی رفتم و احساس كردم توانایی آن را دارم به همه نشان دهم كه معلولان هم می توانند افتخار آفرین باشند و اولین مدالی هم كه با تیم ملی گرفتم انگیزه ام را بیشتر كرد و پس از كسب چند مدال طلا در آسیا و جهان در پارالمپیك 2012 لندن به اولین مدال پارالمپیكی دست یافتم.
او چهارشنبه در مصاحبه با ایرنا ادامه داد:‌اگرچه، رنگ این مدال برنز بود اما حق خودم را بیشتر از این می دانستم به همین دلیل پس از لندن مدت چهار سال با وجود كاستی ها، سختی ها و برخی كار شكنی ها كه نتوانست اراده ام را تغییردهد، توانستم رنگ مدالم را در 2016 ریو طلایی كنم.
پرسیدیم: آیا فكر می كردید با 2 مدال طلا از پارالمپیك ریو به كشور باز گردید؟
جوانمردی در پاسخ به ایرنا گفت:برای طلای ریوهدف گذاری داشتم اما فكر نمی كردم 2 طلا كسب كنم اما بدنبال یك ركورد بودم ضمن اینكه برخی ها نمی خواستند مدال كسب كنم و پس از موفقیت هم حاشیه ها را ادامه دادند با این حال مقاومت كردم ضمن اینكه تیترهای بیشتر رسانه ها به من كمك كرد و توانستم در دو رشته 10 متر و خفیف 50 مترنشان طلا كسب كنم و به آروزهایم در زندگی دست یابم.
جوانمردی برای بازی های آسیایی 2018 جاكارتا و پارالمپیك 2020 ژاپن برنامه دارد و امیدواراست برایش حاشیه درست نكنند تا مردم را در این 2 رویداد مهم آسیایی و پارالمپیك شاد كند.
ساره جوانمردی موفق شد عنوان نخست نظرسنجی تارنمای رسمی كمیته بین المللی پارالمپیك را برای بهترین ورزشكار زن ماه سپتامبر 2016 بدست آورد.
جوانمردی برای دریافت این عنوان به مدت یك هفته با ورزشكارانی از ایتالیا (شمشیربازی)، آمریكا (ترایتلون)، نیوزلند (شنا)، نیجریه (وزنه برداری)، چین (شنا) رقابت كرد.
این بانوی ورزشكار در این نظر سنجی با 41 درصد آرا به این افتخار دست یافت ، ورزشكاران ایتالیا با 38 و آمریكا 19 درصد دوم و سوم شدند.
وی احساس خود را چنین بیان كرد: وقتی نظرسنجی شروع شد 6 نفر كاندیدا بودند وابتدا اختلاف آرای زیادی با رقیبم كه از كشور ایتالیا بود داشتم، كمی نگران شدم اما روحیه ام را از دست ندادم رسانه های ایران بویژه خیلی حمایت و تبلیغ كردند و خوشحال شدم پس ازاینكه یك مرد ایرانی(سیامند رحمان وزنه بردار) به عنوان بهترین ورزشكار انتخاب شد، این افتخار نصیب یك بانوی ایرانی شد تا بهترین های ماه سپتامبر به كشورعزیزم تعلق داشته باشد و این بهترین احساس است .
** تقدیر برای تغییر
او می گوید: هفدهم آذرماه 1363 در شهر شیراز به دنیا آمدم و معلول مادرزادی هستم اما تقدیرالهی اینگونه بود كه معلول به دنیا بیایم و این امر سبب نشد كه براراده پولادین من كه آرزوهای زیادی در سر داشتم، اثر منفی بگذارد.
معلولیت برای ساره در اوان كودكی سخت گذشت اما رفته رفته باور كرد كه این معلولیت، محدودیت نیست و می تواند نقطه آغازی برای پرواز به سوی موفقیت در جهان و تغییر در زندگی باشد .
* معلول و خانواده جوانمردی
جوانمردی می گوید:دست تقدیرالهی بود در حالی كه پنج خواهر دارم و همگی سالم هستند و در اجتماع جایگاه خاص خود را دارند، به صورت مادرزادی، معلول به دنیا آمدم و تا یك سنی متوجه این موضوع نبودم اما پس از اینكه خود را شناختم متوجه شدم كه چه محدودیت هایی دارم. او ادامه داد: حدود 2 یا سه سالی درگیر این موضوع بودم تا اینكه خودم را جمع و جور كردم و گفتم این محدودیت نباید مانع پیشرفت من شود چرا كه اگر خداوند متعال برایم اینگونه مقدركرده كه معلول باشم اما راه های متفاوتی هم برای پیشرفت برایم درنظر گرفته است و می شود ثابت كرد كه معلولیت ، محدودیت نیست و توانستم از پس آن بخوبی بر بیایم .
این بانوی معلول گفت: بارموفقیت من بیشتر روی دوش خانواده ام بود خیلی از بستگان و دوستان به من انگیزه مضاعف می دادند،چهار سال از خانواده دور بودم و امیدوارم با كسب این 2 مدال جبران زحمت های بی دریغ آنها را كرده باشم و من هم بجز خوشحال كردن آنها كاری از دستم بر نمی آید .
** ساره جوانمردی و فعالیت ورزشی و سایر فعالیت ها
پاسخش درباره فعالیت های روزانه این است: زندگی من ورزشی است و هر روز سه ساعت ورزش می كنم و چون مشغول تحصیل در كارشناسی ارشد هستم، بقیه وقت خود را صرف خواندن دروس دانشگاهی می كنم .
* شبكه های مجازی
سوء استفاده از نام ساره جوانمردی با درج خبری كذب در اینستاگرام موجب گرفتاری و دردسر این ورزشكار شد.
می گوید:مجبورشدم برای توضیح این خبرغیر واقعی نزد محمود گودرزی وزیر پیشین ورزش بروم و همچنین با مصاحبه آن را تكذیب كنم. چرا باید با یك اشتباه بزرگ، زندگی ورزشی شخصی كه می خواهد برای كشورش افتخار كسب كند را به چالش كشید؟
پس از آن موضوع، جوانمردی چندان موافق شبكه های اجتماعی نیست چرا كه به گفته این بانوی معلول ورزشكار، هنوز نمی دانیم چگونه از آن استفاده كنیم.
او معتقد است:متاسفانه برخی آدم ها ناآگاهانه با نام افرادی كه دارای شهرت هستند اقدام به ساختن پیج های غیر واقعی می كنند و این امر با چالش های زیادی مواجه بوده است.اگرچه شبكه های مجازی باعث شده ارتباط انسان ها را به هم نزدیك كند اما اتفاقات تلخی هم در پی داشته و همه زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است و ای كاش با فرهنگ بهتری به سراغ شبكه های مجازی می رفتیم تا كمتر دچار آسیب، هم از نظر جسمی و هم از روانی می شدیم.
**سفیر توسعه علوم قرآنی
جوانمردی به عنوان سفیر توسعه علوم قرآنی و سفیر كتاب انتخاب شده است و می گوید: بارها گفته ام تنها چیزی كه راه زندگی مرا تغییر داد قرآن بود و در مسابقات هم، قرآن به دست هستم و به واسطه وجود این كتاب آسمانی به همه چیز دست یافتم.
وی ادامه داد:از اینكه سفیر توسعه علوم قرآنی شده ام كار من سخت و مسئولیتم سنگین تر شده است و می كوشم با این عنوانی كه كسب كردم كار مفیدی انجام دهم .
در پاسخ به این پرسش ایرنا كه آیا تمایل دارید در امورعام و المنفعه مانند تلاش برای بهبود وضعیت معلولان و سامان دهی معابر برای معلولان مشاركت كنید، گفت: شهرداری ها دردنیا مرجع توسعه معابر در سطح شهرها با رعایت استانداردهای لازم هستند و این امر همت می خواهد.
جوانمردی گفت:من هم اگر احساس كنم حضورم باعث تحقق این امرمی شود مطئمن باشید از هیچ كوششی فروگذار نخواهم كرد و افتخار می كنم عضو جامعه معلولان هستم و اگر به كسی هم كمك كنم خیرو بركت آنها هم نصیب خودم خواهد شد و با شعف دل می پذیرم .
این معلول گفت:مشكل معلولان زیاد است اما حمل و نقل شهری و اشتغال بزرگترین معضل معلولان است ضمن اینكه امرارمعاش هم سخت به دست می آید و استخدام این عزیزان درهیچ جا اعمال نمی شود ومجبورند به كارهای پیش پا افتاده آن هم با حقوق كم تن دهند .
ساره جوانمردی درباره وعده هایی كه برای قدردانی از ورزشكاران داده شده عملی شده است گفت:هنوز آن وعده ای كه درسطح كشور و از سوی وزارتخانه قراراست انجام شود، صورت نگرفته اما این كار انجام خواهد شد و در شیراز هم چند ارگان از جمله استانداری فارس، عمران صدرا، بهزیستی، بسیج ورزشكاران، اداره كل ورزش و جوانان، شورای شهر و مدرسه نابینایان تاكنون زحمت كشیده اند اما انتظار زیادی ندارم.
** انتظارات
این ورزشكار معلول می گوید:همین قدر می بینم كه در استان های دیگر برای ورزشكاران معلول بیشترهزینه می كنند خوشحال می شوم كه آنها همه گونه حمایت می شوند و دوست دارم در استان فارس بیشتر از آنچه كه در گذشته اتفاق افتاده، رخ دهد.
جوانمردی این را هم گفت:دوست دارم حداقل شرایط را برای ادامه تمریناتم مهیا سازند و وعده راه اندازی خط اختصاصی تیراندازی عملی شود چرا كه مدتی است تمرین ندارم و تا چشم بهم بزنم بازی های آسیایی 2018 و پارالمپیك 2020 فرا خواهد رسید و نباید فرصت را از دست داد.
او می گوید:خانم های ایرانی در رقابت های مختلف در دنیا نشان دادند كه اگر به آنها فرصت بیشتری داده شود می توانند هرغیر ممكنی را ممكن سازند ضمن اینكه در رقابت ها مهم جهانی همچون المپیك ، پارالمپیك و بازیهای آسیایی و پارآسیایی یك پنجم مدال ها توسط بانوان بدست آمده و این رشد صد درصدی داشته و باید نگاه ویژه ای از سوی وزارت ورزش و جوانان به بانوان شود و دولت هم بیشتر حمایت كند.
به گفته جوانمردی اگر برنامه ریزی برای بانوان انجام شود آنها حرف های زیادی برای گفتن دارند و باید به خانم ها با بینش مثبت نگاه شود و پیام من به بانوان شجاع ایران زمین اینست كه خواستن، توانستن است و مهم نیست چه شرایطی دارند و یا اینكه در حصارعقاید پوچ قراردارند بلكه مهم این است كه خود را باور كنند و برای رسیدن به هدفی كه دارند، تلاش كنند چرا كه خدای بزرگ حامی همیشگی ماست .
** انتقال تجربه بدون چشمداشت
آیا ساره جوانمردی قهرمان تیراندازی جهان تمایل دارد برای بانوان به ویژه معلولان كلاس های آموزشی رایگان بگذارد و تجربیات خود را در اختیار آنها قرار دهد؟
می گوید:از صمیم قلب و با تمام قوا در خدمت بانوان فارس و كشور هستم و حاضرم با كمال میل تجریبات ناچیزم را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار دهم.
ساره جوانمردی اینك كارمند اداره كل ورزش و جوانان فارس است.
مصاحبه كننده: حمیدرضا خلیقی ** انتشاردهنده : غلامرضا مالك زاده
7368 / 1876

سرخط اخبار ورزش