سفير ايران در يونان: تهران و آتن عزم سياسي براي توسعه روابط دارند

ايرنا- آتن - «مجيد مطلبي شبستري» سفير ايران در يونان روابط دو كشور «متمدن» جمهوري اسلامي ايران و يونان را تاريخي خواند و گفت: زمينه و عزم سياسي براي توسعه همه جانبه روابط دو كشور وجود دارد.

به گزارش ايرنا از آتن، سفير ايران در يونان در مراسم رونمايي از كتاب 'ايرانيان و يونانيان، زندگي موازي' اثر استاد يوناني 'خريستوس لولاس' افزود: بر خلاف اظهارات و ادعاهاي كساني كه پقدمت تاريخي كشورشان بسيار كوتاه است، ملت ايران و يونان هميشه ترجيح داده اند داراي روابط خوب، دوستانه و با احترام متقابل داشته باشند.
مطلبي در اين مراسم كه ' استوارس دي ماس' نخست وزير پيشين يونان، ' الكوس پاپادو پولس' وزير پيشين وزارت در ومان و بهداشت، 'پانايوتيس والاوانيس' استاد باستان شناسي و تعدادي زيادي از شخصيت هاي سياسي، فرهنگي و علمي و انديشمندان يوناني و دانش آموزان زبان فارسي حضور داشتند، با اشاره به روابط ديرينه و دوستانه دو كشور جمهوري اسلامي ايران و يونان، تصريح كرد: دو كشور جمهوري اسلامي ايران و يونان و دو ملت تاريخ ساز ايران و يونان بيش از 25 قرن سابقه ، ارتباط و روبط فرهنگي گسترده داشته اند و همواره به تدام روابط دوستانه گرايش داشته اند.
وي با اشاره به سفر چند ماه پيش' الكسيس چيپراس' نخست وزير يونان در راس يك هيات بلند پايه به تهران و ديدار با رهبر معظم انقلاب و ديگر شخصيت هاي عالي رتبه كشورمان گفت: چندين تفاهمنامه در خلال اين سفر به امضا رسيد و در حقيقت مي توان گفت، كه اين سفر نقطه عطفي در روابط دو كشور بود و پس از آن هم چندين هيات سياسي و اقتصادي بين دو كشور رفت و آمد داشته اند كه بر وجود زمينه هاي زيادي براي همكاري دو كشور تاكيد شده است.
وي افزود: در حالي كه بيش از 150 سال از روابط دو كشور در دوران معاصر مي گذرد و بيش از پنجاه سال از تاسيس سفارتخانه هاي دو كشورمي گذرد، اما عمق ارتباط و شناخت فرهنگي مردم دو كشور بسيار بيشتر است و زمينه توسعه هرچه بيشتر روابط در تمام سطوح به ويژه فرهنگي، علمي، هنري و انتشاراتي بسيار فراوان و گسترده هستند و لازم است انديشمندان دو كشور در كنار عزم سياسي رهبران خود، براي توسعه همه جانبه روابط فرهنگي، علمي، هنري و انتشاراتي همچون كار ارزشمندي كه استاد 'خريستوس لولاس' با انتشار اين كتاب انجام داده است، همكاري هاي خود را توسعه دهند.
'علي محمد حلمي' رايزن فرهنگي سفارت ايران در يونان نيز با ابراز خرسندي از برگزاري چنين نشستي و قدرداني از ' خريستوس لولاس' بخاطر اين اثر ارزشمند كه هميشه ماندگار خواهد بود، گفت: كتاب ارزشمند و زيباي آقاي دكتر لولاس، گامي در جهت نزديكي و شناخت بيشتر دو ملت ايران و يونان به ويژه نسل هاي حاضر و آينده است .
وي گفت: ايران باستان در شكوفايي و تمدن بشري سهم بزرگ و غير قابل انكاري داشته و پس از اسلام نيز ايران سهم بزرگي درتمدن اسلامي و تمدن بشري داشته است.
رايزن فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران با اشاره به خدمات دانشمندان بزرگي چون فردوسي، ابن سينا، فارابي، زكرياي رازي، خواجه نصير طوسي، سعدي، حافظ، و ده ها دانشمند ديگر گفت: ايران پس ازاسلام در رشد و شكوفايي علوم و تمدن بشري سهم عمده ايي دارد بطوري كه طبق نظرات دانشمندان و شرق شناسان مشهور جهان اگر دانشمندان مسلمان ايراني را از تمدن اسلامي حذف كنيم چيزي از تمدن اسلامي باقي نمي ماند.
وي افزود: يونان نيز يكي از تمدن هاي بزرگ تاريخ بشري است و با پرورش و تقديم دانشمندان و فيلسوفان بزرگي مانند سقراط، افلاطون و ارسطو سهم بسزايي در رشد و تمدن بشري داشته و غرب زير ساخت هاي فكري خود را مديون دانشمندان يوناني است.
رايزن فرهنگي ايران اضافه كرد: اكنون هر دو ملت و كشور بزرگ ايران و يونان مي توانند در جهت كاهش خشونت ها و بي عدالتي هاي جهان و ترويج ارزش هاي الهي و انساني، همكاري هاي علمي وفرهنگي تاثيرگذاري بر جامعه جهاني داشته باشند.
مراسم رونمايي از كتاب'خريستوس لولاس' جراح و متخصص قلب كه به دليل علاقه وافر به ايران و تاريخ آن پس از پنج سفر به جمهوري اسلامي ايران كه عمدتا براي شركت در كنفرانس هاي پزشكي بوده، مصمم به نوشتن اين كتاب شده است كه سرانجام پس از مدت ها تلاش بي واقفه اين كتاب را در 397 صفحه به زبان يوناني تاليف و توسط انتشارات ' پديو' يه چاپ رسيده است .
نويسنده اين كتاب در سخناني گفت: من به تاريخ يونان و ايران بسيار علاقه دارم زيرا دو كشور باستاني و كهن ايران و يونان خدمات ارزنده علمي، هنري و فرهمگي به جهانيان ارائه كرده و جزو چند كشور محدود جهان هستند كه تاريخ چندين هزار ساله دارند و در ايجاد تمدن و فرهنگ جهان سهم بسزايي داشته اند و شباهت ها و مشتركات زيادي داشته و دارند .
لولاس تصريح كرد : بر خلاف آنچه در رسانه ها نشان داده مي شود ايرانيان بسيار پرتلاش و علاقه مند به پيشرفت و استفاده از تكنولوژي روز هستند و با حضور در مراكر درماني و تحصيلي اين كشور به اين نتيجه رسيدم كه اين كشور در تمام علوم و بخصوص در رشته پزشكي نه تنها از كشورهاي اروپايي و غربي عقب نيست بلكه از بسياري كشورهاي اروپايي نيز جلوتر و مدرن تر است .
وي با ابراز تاسف از فضاي سياست زده و خشونت آميز در جهان آرزو كرد دو كشور ايران و يونان بتوانند در آينده با همكاري هاي علمي و فرهنگي گام هاي مهمي در جهت ايجاد صلح و دوستي و آرامش براي بشريت امروز بردارند.
' الكوس پاپادوپولس' وزير پيشين بهداشت و درمان يونان و از شخصيت هاي مشهور سياسي نيز در سخناني گفت: استاد لولاس علاوه بر فعاليت هاي شايسته پزشكي به تحقيقات در مورد مسائل مختلف و نو آوري مي پردازد و تاليف اين كتاب، نتيجه پنج سفر وي به ايران و ديدار با ايرانيان و بازديد از آثار باستاني و تاريخي ايران از يكسو و پيشرفت ها و فعاليت هاي اجتماعي اين كشور و ملت آن از سوي ديگر است.
وي تصريح كرد: در حالي كه يونان تحت فشار و بحران مالي قرار دارد و ايران نيز با تبليغات سوء و نادرست مورد هجمه قرار مي گيرد، اين كتاب كه هم به دوران باستان و هم به دوران معاصر و نقاط مشترك دو كشور متمدن دو ملت با فرهنگ مي پردازد، بسيار مهم و حائز اهميت است.
استاد 'پانايوتيس ولاوانس' نيز در اين مراسم با مهم خواندن اين اثر گفت: ايران و يونان داراي تمدني و تاريخي غني هستند و استاد لولاس تلاش كرده كه زمينه ارائه مشتركات فرهنگي و تاريخي دو ملت، از دوران باستان تا دوران معاصر ، ضرورت توسعه روابط و همكاري ها و ارائه نقاط مشترك اين دوملت متمدن را مورد تاكيد قرار دهد.
اروپام** 462**انتشار دهنده: زهرا هژبري

سرخط اخبار جهان