آذربایجان غربی استان پایلوت كشور در تامین و توسعه صادرات سیب شد

ارومیه - ایرنا - مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده های كشاورزی آذربایجان غربی گفت: این استان به عنوان پایلوت تامین و توسعه صادرات سیب درختی كشور از سوی وزارت جهاد كشاورزی انتخاب شد.

احمد دهقان روز سه شنبه در جلسه پیگیری روند زنجیره تامین و توسعه صادرات سیب درختی استان در ارومیه افزود: این استان با تولید سالانه بیش از 800 هزار تن سیب درختی می تواند نقش مهمی در زمینه صادرات سیب ایفا كند.
وی اضافه كرد: انتخاب آذربایجان غربی به عنوان استان پایلوت در تامین و توسعه صادرات سیب درختی نیازمند تامین زیرساخت هاست كه باید در این خصوص اقدام كرد.
وی با بیان اینكه این امر نیازمند ترسیم ساختار اولیه زنجیره تامین و توسعه صادرات سیب درختی است، بیان كرد: هماهنگی و همكاری اتحادیه ها و تشكل ها با سازو كار و مشوق های موجود در ساماندهی صادرات این محصول در اولویت كاری جهاد كشاورزی استان قرار دارد.
بهنام تاج الدینی رئیس كمیسیون كشاورزی اتاق بازرگانی ارومیه نیز در این جلسه گفت: هم اكنون با توجه به رفع ممنوعیت صادرات انگور به اقلیم كردستان عراق می توانیم منتظر رونق صادرات این محصول باشیم.
وی افزود: گسترش بازارهای مصرف خارجی نباید از ردیف اهداف صادر كنندگان استان حذف شود و تقویت این بازارها با كمك مسئولان باید در اولویت باشد.
وی تولید 230 هزار تن انگور در استان را ظرفیتی مهم برای توسعه صادرات آن بیان كرد و ادامه داد: به رغم وجود صنایع تبدیلی در این زمینه صادرات می تواند نقش مهمی در تامین معیشت مردم منطقه داشته باشد.
وی گفت: حركت از كشاورزی سنتی به سمت كشاورزی نوین می تواند نقش تاثیر گذاری در كاهش هزینه های تولید و افزایش بهره وری داشته باشد.
وی بیان كرد: جایگزین كردن روش های نوین آبیاری در مزارع، تغییر الگوی كشت، استفاده اصولی و بهینه از علوم و تكنولوژی روز به همراه حمایت دستگاه های اجرایی مرتبط می تواند نقش تاثیر گذاری بر توسعه صادرات داشته باشد.
به گزارش ایرنا در آذربایجان غربی سالانه بین 800 هزار تا یك میلیون تن سیب تولید می شود.
از مجموع سیب درختی تولید شده در استان نزدیك به 600 هزار تن در سردخانه ها ذخیره می شود و میزان 200 تا 400 هزار تن نیز مازاد بر ظرفیت سردخانه ها و كارخانجات استان است.
آذربایجان غربی مهمترین تولید كننده سیب درختی كشور با تولید سالانه بیش از یك میلیون تن در ارقام مختلف است ولی سهم بسیار اندكی از بازارهای كشورهای همسایه در اختیار سیب تولیدی آذربایجان غربی است.
استان تهران و آذربایجان غربی هم اكنون 2 استان پایلوت برای تامین و توسعه صادرات سیب درختی هستند.
مهمترین اخبار ایرنای كشور و آذربایجان غربی را به صورت لحظه به لحظه از كانال خبری تلگرام این رسانه به آدرس irnaoromiye@ دریافت كنید.
7125/2093 **خبرنگار : طاهره نوید آرین ** انتشار دهنده: صابر چهرقانی

سرخط اخبار استان‌ها