مدرس حوزه: سرمايه هاي علمي و مذهبي كشور را به جهان معرفي كنيم

تهران-ايرنا- استاد حوزه و عضو هيات علمي مدرسه عالي شهيد مطهري با بيان اينكه علماي مذهب تشيع از جمله علامه حلي و ملاصدرا همچون ستاره هايي در كشور مي درخشند گفت: سرمايه هاي علمي و مذهبي كشور را به جهان معرفي كنيم.

به گزارش ايرنا آيت الله مسعود اوسطي روز سه شنبه در آيين بزرگداشت آيت الله سيداحمد آشتياني در مدرسه علميه مروي با اشاره به شخصيت برجسته علماي اسلام افزود: وجود سرمايه هايي همچون استاد آشتياني موجب افتخار است.
وي با بيان اينكه نبايد گمان كرد كه ستاره هاي فروزان روحانيت تنها در نجف اشرف، قم و برخي حوزه هاي علميه حضور دارند، اظهار كرد: بايد در كوچه و پس كوچه هاي شيراز، تبريز، تهران، قزوين، همدان و ساير شهر هاي كشور به دنبال ستاره هاي مذهب تشيع گشت.
استاد اوسطي گفت: بسياري از روحانيون در شهرهاي كشور با توده مردم سروكار دارند و سخت ترين شغل را روحانيون انجام مي دهند.
توليت مدرسه علميه دارالسلام در سخنان خود هدايت خلق و ارشاد مردم را مساله اي ويژه در خلقت عنوان كرد و افزود: در قرآن كريم مهمترين رسالت انبياء و ائمه اطهار (ع) هدايت خلق بوده است.
وي با اشاره به دوران غيبت امام زمان (عج) گفت: در دوران غيبت روحانيت مساله هدايت را برعهده گرفته و مردم را با احكام الهي آشنا كردند.
وي آيت الله احمد آشتياني را مغز متفكر دانست و گفت: ايشان در رياضيات و طب نيز توانمند بوده و كتاب قانون بوعلي سينا را تدريس مي كردند.
استاد اوسطي سلامت نفس، پاكي روح و اهتمام به امور مردم محتاج را از ويژگي هاي ذكر شده آيت الله آشتياني برشمرد و گفت: به گفته شاگردان اين استاد، ايشان از تظاهر، ريا و خودنمايي مبرا بودند.
وي با بيان اينكه سيد جلال آشتياني، آيت الله طباطبايي معروف به آقازاده و آيت الله حسن زاده آملي از شاگردان اين عالم گرانمايه بودند، افزود: ايشان در كنار تربيت شاگرد و تدريس توانست 65 اثر از خود به يادگار گذارد.
آيت الله ميرزا سيد احمد آشتياني فقيه و فيلسوف شيعي ايراني است كه در سال 1261 شمسي به دنيا آمده و در 1354 شمسي در تهران درگذشت و حدود 40 سال در شهر تهران به تدريس علوم ديني پرداخت.
وي نزد علمايي از جمله سيد محمد يزدي، ميرزا هاشم رشتي، حكيم كرمانشاهي و حكيم اشكوري، شيخ مسيح طالقاني، ميرزا شهاب‌الدين نيريزي شيرازي و آخوند ملا محمد هديجي زنجاني و سيد عبدالكريم لاهيجي علم آموخت.
وي علاوه بر احاطه بر علوم عقلي و نقلي، در پزشكي قديم و دانش‌هاي رياضي نيز دستي داشت و خط را به نيكويي مي ‌نوشت و با تخلص «واله» شعر مي‌سرود.
ميرزا احمد آشتياني از پنج تن از مراجع زمان، آيت الله ميرزاحسين نائيني، آِت الله حايري يزدي، آقاضياءالدين عراقي، آيت الله سيد ابوالحسن اصفهاني و آيت الله حسن بروجردي گواهي اجتهاد داشت.
ستارگان محراب عنوان برنامه اي است كه از سوي مركز رسيدگي به امور مساجد استان تهران براي بزرگداشت مقام علماي اين استان برگزار مي شود.
خبرنگار: معصومه آقااميني انتشاردهنده: موسي فعاليان
تهران/7244/ 1539

سرخط اخبار فرهنگ