موضع خصمانه رسانه‌های دشمن نشانگر اثرگذاری كنفرانس وحدت است

تهران - ایرنا - دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: موضع گیری های خصمانه رسانه های دشمن نشانگر اثرگذاری كنفرانس وحدت اسلامی در سطح جهان است.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا آیت الله محسن اراكی روز سه شنبه در نشست خبری اعلام برنامه های سی امین كنفرانس بین المللی وحدت اسلامی افزود: سیاست های ستیزه جویانه مثلث شوم یعنی آمریكا و انگلیس و اسراییل علیه كنفرانس وحدت اسلامی نشان دهنده تاثیر این كنفرانس است.
وی از بنگاه سخن پراكنی بی بی سی به عنوان یك رسانه دشمن نام برد و گفت: ستیزه جویی این رسانه و رسانه های همسو با برگزاری كنفرانس بین المللی وحدت اسلامی نشانه روشنی از این دشمنی است.
وی گفت: موضع گیری های خصمانه رسانه های دشمن به ویژه بی بی سی نشانگر اثرگذاری این كنفرانس در سطح جهان است.
آیت الله اراكی با اعلام برنامه های سی امین كنفرانس وحدت اسلامی گفت: كنفرانس امسال با حضور 220 شخصیت بزرگ و برجسته جهان اسلام از 60 كشور برگزار می شود و این میهمانان ضمن اعلام همبستگی جهانی خود به عنوان نمایندگان جامعه اسلامی با وجود همه گرایش ها در یك مكان و با انگیزه و هدفی واحد، پایبندی خود را به اسلام اعلام می كنند.
اراكی اصل تشكیل این كنفرانس را نمادی از وحدت جامعه اسلامی دانست و گفت: مشكلات امت اسلامی و محورهای مربوط به سرنوشت جامعه اسلامی در كنفرانس وحدت بررسی می شود و میهمانان داخلی و خارجی به ارائه پیشنهادها و نظرها و همچنین ارائه مقالات تحقیقی می پردازند.
دیبركل مجمع تقریب مذاهب افزود: در كنفرانس های قبلی پیشنهادهایی ارائه شد كه برخی از این پیشنهادها در قالب برنامه های اجرایی انجام شد كه می توان به اتحادیه های گسترده همچون اتحادیه مقاومت، بانوان فعال تقریبی، احزاب پیشتیبان مقاومت و سازمان خیر اسلامی (سخا) اشاره كرد.
وی همچنین گفت: 14 اتحادیه بزرگ جهانی در دست اقدام است كه تعدادی در جریان راه اندازی است.
اراكی از همزمانی برگزاری جشنواره فیلم وحدت با این كنفرانس سخن گفت و اظهار داشت: جشنواره فیلم وحدت كه به همت هنرمندان و با تلاش های هاشم میرزاخانی برگزار می شود، یكی از موفق ترین جشنواره های فیلم است و با توجه به این كه برای اولین بار چنین جشنواره ای با موضوع وحدت برپا می شود، گام موثری در نشر فرهنگ وحدت جامعه اسلامی در كشور و جهان خواهد بود.
وی افزود: در مراسم افتتاحیه كنفرانس وحدت اسلامی از منتخبین جشنواره فیلم وحدت تجلیل می شود و ضمن نمایش بخشی از فیلم های این جشنواره قرار است برخی از هنرمندان داخلی نیز در مراسم اختتامیه مورد تجلیل قرار گیرند.
دبیركل مجمع تقریب مذاهب از حضور 100 شخصیت داخلی در كنفرانس امسال خبر داد و در پاسخ به خبرنگار ایرنا گفت: شش كمیسیون و نشست های تخصصی در سی امین كنفرانس وحدت تشكیل می شود و 10 نشست تخصصی نیز همزمان با برگزاری كنفرانس برپا می شود كه نشست شورای مركزی بیداری اسلامی به ریاست علی اكبر ولایتی از جمله این نشست هاست.
وی افزود: كمیسیون های سی امین كنفرانس وحدت اسلامی شامل كمیسیون رویارویی با چالش های فراروی امت اسلام، كمیسیون وضعیت اقلیت های دینی، كمیسیون اتحادیه علمای مقاومت، كمیسیون مساعی حمیده، كمیسیون رسانه و كمیسیون بانوان است.
وی همچنین گفت: كتاب فقه مقارن تالیف آیت الله محمدابراهیم جناتی به عنوان بزرگترین موسوعه علمی در فقه تطبیقی در این كنفرانس معرفی و از نویسنده آن تجلیل می شود.

** جایزه 100 هزار دلاری بهترین كار تقریب گرا پابرجاست
اراكی در پاسخ به سوال دیگر ایرنا درباره جایزه 100 هزار دلاری برای بهترین كار تقریب گرا گفت: این جایزه همچنان به قوت خود باقی است و منتظر رسیدن آثار هستیم كه البته فراخوانی در این زمینه قبلا منتشر شده و باید دوباره فراخوان بدهیم.

** شیخ الازهر برای حضور در كنفرانس به موانعی خورده است
اراكی درباره میهمانان سی امین كنفرانس وحدت اسلامی گفت: شیخ الازهر را برای شركت در كنفرانس وحدت دعوت كردیم ولی مشكلاتی از سوی سیاستمداران مصر ایجاد شد.
در سال های گذشته برخی میهمانان مشكلاتی برای حضور داشتند و اگرچه امسال دایره دعوت ها را محدود كردیم ولی تقاضاهای بیشتری از كشورهای مختلف داشتیم كه این مساله نیز نشانه موفقیت كنفرانس است.
وی گفت: ما از همه كشورها شركت كنندگانی داریم كه اكثر آنها با سیاست های كشور خود مخالف هستند و كشورهای كه منبع فتنه و آشوب هستند ممانعت هایی برای حضو ر این افراد ایجاد می كند.
وی درباره تجلیل از شخصیت های تقریب گرا در كنفرانس امسال گفت: قرار است در این كنفرانس از زهرا مصطفوی فرزند حضرت امام خمینی(ره) و صافی ناز كاظم نویسنده مصری به عنوان شخصیت های تقریبی تجلیل شود.
اراكی همچنین از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در مراسم افتتاحیه سی امین كنفرانس وحدت اسلامی در سالن اجلاس سران خبر داد و گفت: كنفرانس امسال با موضوع وحدت و ضرورت مقابله باجریان هاي تكفیری از پنجشنبه در سالن اجلاس سران آغاز می شود.
در این كنفرانس متفكران و اندیشمندانی از كشورهای مالزی، روسیه، اندونزی، عراق، لبنان، تایلند، الجزایر،انگلستان،آمریكا، استرالیا، تونس، چین، مصر و دیگر كشورها حضور دارند.
نقش جریان های تكفیری در تفرقه صفوف مسلمانان، ضرورت مقابله با جریان های تكفیری برای تحقق وحدت امت، نقش استعمار در تجزیه جهان اسلام توسط جریان های تكفیری و خطر جریان های تكفیری برای زنده نگه داشتن مسئله فلسطین از جمله محورهای این كنفرانس است.
فراهنگ**1003** 1823خبرنگار: محمدرضا جعفرملك* انتشار دهنده : طاهره نبی اللهی

سرخط اخبار فرهنگ