۲۳ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۰۴
کد خبر: 82344989
۰ نفر
ترك اعتیاد در 'باغ فرشته'

تبریز- ایرنا- باغ فرشته نام مركزی است كه توسط یك زوج خیر تبریزی اداره می شود و مامنی برای دختران و زنانی است كه به دلایل مختلف گرفتار بلای خانمان سوز اعتیاد شده اند و در این مكان سعی در ترك اعتیاد دارند.

طبق قرار قبلی با مدیریت این مركز برای شنیدن ناگفته های بانوانی كه در آنجا نگهداری می شوند، به باغ فرشته می روم؛ به دلیل اینكه بارها به همراه استاندار و دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی به این مركز رفته ام با دخترانی كه بعد از پاكی در مركز مشغول به كار شده اند، آشنا هستم.
در بدو ورود با قدیمی های باغ فرشته صحبت می كنم و جویای دخترانی می شوم كه از زندگی خودشان برایم تعریف كرده بودند.
می پرسم امروز كم سن ترین دختر كمپ چند سال دارد؟ متوجه می شوم محدثه 14ساله به همراه زن دایی خود به تازگی در كمپ پذیرش شده است.
نزدیك محدثه می روم و كنارش می نشینم؛ همین كه مرا می بیند، می گوید:' خانم شما گفته بودید كه بروم سراغ درس و مشق، ولی باز پایم لغزید و دوباره گرفتار شدم'.
محدثه دختر معصوم و زیبارویی است كه دو سال قبل در كمپ با او مصاحبه ای انجام داده بودم.
از او می خواهم كه از زندگی اش در این دو سال بگوید كه این گونه آغاز می كند: یك برادر 12 ساله دارم كه در مركز نگهداری كودكان بدسرپرست بهزیستی است، من نیز شش ماه در مركز نگهداری دختران بهزیستی زندگی كرده ام.
محدثه با اشاره به اینكه والدینش از هم جدا شده اند، می گوید: پدرم معتاد به شیشه و هروئین بود و به دلیل اعتیاد، پنج سال در زندان ماند و بعد از آزادی ترك كرده بود، ولی مادرم مصرف كننده شیشه و هروئین است.
وی ادامه داد: 12 ساله بودم كه زن دایی و دایی ام در خانه مواد مصرف می كردند كه بعد از بیرون رفتن دایی ام از خانه زن دایی به من تعارف كرد كه من نیز امتحان كنم و از آن روز به بعد همراه او من نیز مواد مصرف می كردم.
محدثه كه خجالت می كشد، سرش را پایین انداخت و گفت: بعد از مدتی در كمپ بستری شدم و اعتیادم را ترك كردم و دوسال پاك ماندم، ولی با زندان افتادن پدرم و بی خانمان ماندن من و مادرم، مجبور شدم هرروز در خانه یكی از دوستان بمانم.
وی افزود: شش ماه بهزیستی ماندم ولی از آنجا فرار كرد م و در خانه دوستم زهرا كه معتاد بود، شب مانی می كردم تا اینكه با تعارف زهرا دوباره وسوسه شده و پای منقل نشستم.
محدثه 14 ساله از آشنایی خود با هادی كه اكنون همسرش است، نیز سخن می گوید: هادی خواهرزاده همسر صیغه ای مادرم بود و دو روز پس از آشناییم با هادی در منزل مادرم، با او ازدواج كردم.
محدثه اكنون سه ماه است ازدواج كرده؛ ولی یك ماه بعد از ازدواج، هادی كه فروشنده مواد مخدر بود دستگیر می شود و اكنون در زندان بسر می برد.
محدثه در خصوص دستگیری اش توسط نیروی انتظامی اظهار كرد: یك شب كه در خانه دایی ام مشغول مصرف شیشه به همراه زن دایی ام بودم، متوجه شدیم بین دایی و مادربزرگم دعوای شدیدی رخ داد و مادربزرگم برای ترساندن پسرش با پلیس 110 تماس گرفت كه در این حین دایی ام پا به فرار گذاشت.
وی ادامه داد: با آمدن پلیس از من و زن دایی ام كه برای دیدن ماجرا جلوی در آمده بودیم، خواستند زبانمان را بیرون آوریم كه منجر به دستگیری من و زن دایی ام شد.
با پایان صحبت هایم با محدثه، مسئول مركز باغ فرشته دختر 18 ساله دیگری را معرفی می كند كه بیش از یك سال است در كمپ زندگی می كند و ماه هاست پاك و در بخش خیاطی مشغول به كار است.
سوما دختر 18 ساله ای است كه توسط پدرش به كمپ آورده شده است؛ پس از معرفی خودش، می خواهم كه از زندگانی و چرایی اعتیادش بگوید.
سوما این گونه آغاز می كند: 14 ساله بودم كه به دلیل بحران های شدید روحی كه برایم اتفاق اقتاده بود، توسط یكی از دوستانم با الكل آشنا شدم.
وی ادامه داد: به تدریج از مصرف مشروب به سمت قرص های روان گردان روی آوردم و متادون، حشیش و ترامادول مصرف های روزانه ام شد.
سوما تاكید می كند: كسی در خانواده ام معتاد نبود و من نیز با مرگ یك خواهر و برادرم دچار مشكلات روحی شدم؛ نوشیدن الكل و مصرف مواد را بهانه ای برای دوری از غم و غصه خود دانستم.
وی با اشاره به اینكه فرزند طلاق است، گفت: دو سال پس از طلاق، مادرم ازدواج كرد و پدرم نیز زن دیگری گرفت و من در مدتی كه به كمپ نیامده بودم، بیشتر اوقات خود را با دوستان خود سر می كردم.
سوما اضافه كرد: پدرم كه از اعتیاد من آگاه شده بود با پیشنهاد دامادمان مرا دست و پا بسته به مركز اقامتی باغ فرشته آورد و تحویل داد.
وی افزود: یك سال و چهار ماه است كه در كمپ زندگی می كنم و با اینكه اكنون پاك پاك هستم، پدرم برای بازگرداندنم مراجعه نمی كند، ولی مادرم هر از گاهی برای دیدنم می آید.
سوما ادامه داد: به باغ فرشته عادت كرده ام و كار در كارگاه خیاطی را دوست دارم و اگر بیرون از كمپ بروم برای امرار معاش خیاطی خواهم كرد.
وی با اشاره به نحوه اعتیاد خود گفت: با مصرف مواد از خود بی خود می شوی و فكر می كنی آدم دیگری هستی و بعد از آن خماری مجبورت می كند دنبال مواد بروی؛ اكنون كه پاكم نمی خواهم یكبار دیگر زمین گیر شوم.
مدیرعامل و رئیس هیات مدیره موسسه شفابخش زندگی و مسئول مركز باغ فرشته نیز به خبرنگار ایرنا گفت: مركز اقامتی میان مدت 'باغ فرشته' تبریز برای نگهداری معتادان در زمینی به وسعت هشت هزار متر مربع، خارج از شهر در جاده 'باغ معروف' روستای 'كجوار' تبریز قرار دارد و توسط خیران اداره می شود.
فریبا محمدی افزود: قبل از افتتاح این مركز به عنوان مددكار مركز نگهداری آقایان فعالیت می كردم كه در ملاقات های خانواده این افراد متوجه شدم زنان معتاد جایی برای ترك در شمال غرب كشور ندارند، از این رو تصمیم به ایجاد كمپ برای بانوان گرفتم.
وی ادامه داد: مركز اقامتی میان مدت باغ فرشته تبریز از سال 1390 فعالیت خود را اغاز كرده و اكنون در حدود 50 نفر ساكن این كمپ هستند.
محمدی اظهار كرد: ورزش، آموزش مهارت های زندگی، اشتغال، برگزاری جلسات 'ان آ ' (گروه های همتا) ، درمان سرپایی مواد محرك و بازی های فكری برای توانبخشی بافت مغز از جمله فعالیت هایی است كه در این مركز انجام می شود.
وی با بیان اینكه اشتغال این بانوان از جمله دغدغه های اصلی آنان است، گفت: در این مركز سعی كرده ایم با توان خیران و كمك مسئولان بخش خیاطی، گلخانه و پرورش كرم ابریشم را ایجاد كنیم.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اجتماعی كردن بحث مبارزه با اعتیاد را از اقدامات اساسی دولت عنوان كرد و گفت: مبارزه تمام عیار با موضوع مواد مخدر جزء پنج اولویت اصلی مسائل اجتماعی استان است.
محمدعلی نصرتی با اشاره به اینكه دولت تدبیر و امید اهتمام خود را صرف مقابله با مواد مخدر كرده است، تاكید كرد: با این حال در بحث مواد مخدر، مبارزه كافی نیست و باید اقدامات آموزشی و پیشگیری را نیز توسعه داد.
وی با تأكید بر اینكه اصلی ترین راه پیشگیری از اعتیاد، اجتماعی كردن مبارزه با مواد مخدر است، گفت: برای مبارزه با مواد مخدر باید تمام آحاد جامعه پای كار بیایند، ولی متأسفانه مردم كمتر به این مسائل توجه می كنند كه باید با عملكرد مثبت و تلاش شبانه روزی خود در بین مردم اعتماد سازی كنیم.
نصرتی خانواده را جزء سرمایه های اجتماعی دانست و گفت: بانوان نقش كلیدی در فضای خانواده ایفا می كنند، پس باید به فكر سلامت و شادابی بانوان جامعه باشیم تا از حربه های دشمنان دور بمانند.
گزارش از: مینا بازگشا**انتشاردهنده: محمد عزیزی راد
6120/518

سرخط اخبار جامعه