نامزدهای جایزه جلال در بخش رمان و داستان كوتاه معرفی شدند

تهران- ایرنا- دبیر علمی نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد، اسامی نامزدهای دریافت این جایزه در بخش رمان و داستان كوتاه را اعلام كرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، منیژه آرمین روز سه شنبه در نشست خبری اظهار كرد: بر اساس اعلام هیات داوران بخش رمان و داستان كوتاه نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد، رمان ها و داستان‌های بلند «بركت» نوشته ابراهیم اكبری‌ دیزگاه از نشر كتابستان، «پرتقال خونی» نوشته پروانه سراوانی از نشر آموت، «چشم‌هایم آبی بود» نوشته محمدرضا كاتب از نشر نیلوفر، «لم‌یزرع» نوشته محمدرضا بایرامی از نشر نیستان، «برج قحطی» نوشته هادی حكیمیان از نشر شهرستان ادب به عنوان نامزدهای دریافت جایزه ادبی جلال معرفی شده‌اند.
وی ادامه داد: حسین فتاحی، قاسمعلی فراست و یزدان سلحشور، اعضای هیات داوران بخش رمان و داستان بلند این دوره از جایزه ادبی جلال هستند.
حسین فتاحی آثار متعددی را در سه حوزه تألیف، ترجمه و بازنویسی آثار كلاسیك فارسی برای كودكان و نوجوانان منتشر كرده است.
«آتش در خرمن» و «پسران جزیره» از این نویسنده در زمینه ادبیات پایداری نوشته شده و «عشق سال‌های جنگ» تاكنون 6 بار تجدید چاپ شده است. «مدرسه انقلاب»، «كودك و توفان»، «امیركوچولوی هشتم»، بازنویسی «قصه‌های شاهنامه»، «سمك عیار» و ... از دیگر آثار او به شمار می‌آیند.
قاسمعلی فراست، داستان‌نویس و روزنامه‌نگار است، از وی تاكنون آثاری مانند «نیاز»،
«هركس گمشده‌ای دارد»، «زیارت»‌ و رمان تحسین‌شده «نخل‌های بی‌سر» منتشر شده است. مجموعه داستان «هر زندگی یه قصه است» با استقبال عمومی مردم و منتقدان مواجه شده است. از دیگر آثار این نویسنده در حوزه جنگ می‌توان به كتاب‌های «عشق مانعی ندارد» و «گلاب خانم» اشاره كرد.
یزدان سلحشور، شاعر، نویسنده، منتقد، مقاله‌نویس و روزنامه‌نگار است. وی 5 كتاب در موضوعات شعر و داستان نوشته و در این حوزه كلاس‌های آموزشی و كارگاه نیز برگزار می‌كند.

** نامزدهای جایزه ادبی جلال در بخش داستان كوتاه
دبیر علمی نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد همچنین اسامی 5 نامزد دریافت این جایزه در بخش داستان كوتاه را در نشست خبری اعلام كرد.
بر اساس اعلام منیژه آرمین، هیأت داوران بخش داستان كوتاه نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد، كتاب‌های «بازار خوبان» نوشته آرش صادق‌بیگی از نشر نگاه، «راز خانه شكیب» نوشته ابراهیم مهدی‌زاده از نشر ثالث، روباه شنی نوشته محمد كشاورز از نشر چشمه،
«زرد كادمیوم و داستان‌های دیگر» نوشته مرسده كسروی از نشر ثالث، «مردن به روایت مرداد» نوشته مرجان صادقی از نشر ثالث نامزدهای دریافت جایزه ادبی جلال در بخش داستان كوتاه معرفی شده‌اند.
به گفته آرمین، راضیه تجار، عباس عبدی و داود غفارزادگان، اعضای هیأت داوران بخش داستان كوتاه این دوره از جایزه ادبی جلال هستند.
راضیه تجار، نویسنده فعال كه در حوزه داستان‌های كوتاه، نامی شناخته شده محسوب می‌شود. «آرام شب به خیر»، «آسمان: سهیلیان به روایت همسر شهید»، «از خاك تا افلاك»، «بانوی آبی‌ها»، «بانوی رنگینكمان»، «بندهای روشنایی»، «زن شیشهای»، «سفر به ریشهها»، «سنگ صبور»، «شعله و شب»، «نرگس‌ها»، «هفت بند» و ... برخی از آثار پرمخاطب این نویسنده پركار و توانمند است.
عباس عبدی، نویسنده ایرانی متولد سال ۱۳۳۱ است. از او مجموعه داستان‌های كوتاه با نام «قلعه پرتغالی» منتشر شده ‌است. از عباس عبدی چند داستان در ماهنامه ‌های
«هفت»، «عصر پنج‌شنبه»، «زنده‌رود» و ... منتشر شده است. رمان «شناگر» و مجموعه داستان «باید تو را پیدا كنم» از دیگر آثار این نویسنده است.
داود غفارزادگان، برنده جایزه ۲۰ سال ادبیات داستانی (بزرگسالان) برای مجموعه داستان
«ما سه نفر هستیم» است. دریافت نشان طلایی جشنواره بزرگ برگزیدگان ادبیات كودك و نوجوان، به عنوان یكی از بهترین داستان‌نویسان دو دهه از دیگر افتخارات این نویسنده پركار به شمار می‌رود. از آثار غفارزادگان در حوزه مجموعه داستان می‌توان به «هوایی دیگر»، «راز قتل آقامیر»، «دختران دلریز»، «ایستادن زیر دكل برق فشار قوی» و ... اشاره كرد.

** پروسه انتخاب داوران كاملا دموكراتیك بود
آرمین با بیان اینكه پروسه انتخاب داوران كاملا دموكراتیك بوده، گفت: انتخاب آنها بر اساس خرد جمعی بوده از این رو ضریب خطا بسیار كم بوده و داوران نهایت تلاش و دقت را داشتند تا اعمال سلیقه فردی با تفكر شخصی انجام نشود.
وی درباره ویژگی های آثار این دوره از جایزه جلال آل احمد اظهار كرد: در این دوره تعداد نویسندگان شركت كننده بیشتر و حضور پررنگ زنان داستان نویس قابل توجه است هر چند دیدگاه های متفاوت در انتخاب ساختار و محتوا و پرداختن به سوژه های متنوع نیز به چشم می خورد.
دبیر علمی نهمین دوره جایزه جلال آل احمد اضافه كرد: بعنوان فردی كه سالهاست كتاب می خوانم اذعان دارم كه پس از گذشت 40 سال، اینك ادبیات داستانی ما وام دار ترجمه از زبان بیگانه و مقلد نویسندگان انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی نیست.
وی با بیان اینكه ادبیات داستانی اكنون دچار یكسان نویسی و شعار زدگی نیست ، ادامه داد: با نویسندگانی روبرو هستیم كه دارای تشخص و تفكر مستقل هستند كه این نوید بزرگی به جامعه ادبی ایران است.
به گفته آرمین، ادبیات امروز ایران در پرداخت داستان بخصوص رمان امری كاملا جدی و نه از سر تفنن است.
این نویسنده و داستان نویس ایرانی با بیان اینكه در بخش نقد ادبی سیر نزولی را شاهد بوده ایم، یادآور شد: در این دوره داوران هیچ اثری را به عنوان نامزد هم انتخاب نكردند كه این چالشی بزرگ است هرچند بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان قصد برگزاری سمیناری را با موضوع آسیب شناسی و ارائه راهكار در این حوزه را دارد.
اختتامیه نهمین جایزه ادبی جلال آل ‌احمد، روز شنبه چهارم دی ‌ماه از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در تالار وحدت برگزار می‌شود
فراهنگ**1880**1027**خبرنگار: پروین اروجی**انتشار دهنده: محمدجواد دهقانی

سرخط اخبار فرهنگ