سه اثر پارلماني كتابخانه مجلس رونمايي شد

تهران - ايرنا - عصر امروز از سه اثر پارلماني كتابخانه مجلس شوراي اسلامي شامل كتاب وكالت ايراني، رجال و مقامات نظام تقنيني جمهوري اسلامي ايران و اسناد فرقه دموكرات آذربايجان به روايت ديگر رونمايي شد.

به گزارش ايرنا از خانه ملت، آيين رونمايي از سه اثر پارلماني در يكصد و دهمين سال خدمات علمي و فرهنگي كتابخانه مجلس شوراي اسلامي عصر دوشنبه در ساختمان مشروطه برگزار شد.
در ابتدا محمدرضا مجيدي رئيس كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه كتابخانه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي به عنوان مركزي ملي، فرهنگي و مرجع در سطح بين الملي محسوب مي شود، گفت: در اين مركز نسخه هاي خطي، مدارك، اسناد و غيره در اختيار پژوهشگران و دانش پژوهان قرار مي گيرد.

**تهيه تاريخ جامع پارلمان يكي از ماموريت هاي مركز اسناد
وي با بيان اينكه نمايندگان مي توانند با مراجه به اين مركز از خدمات ارائه شده بهره مناسب ببرند، اظهار كرد: بايد اذعان كرد يكي از ماموريت هاي اين مركز، تهيه تاريخ جامع پارلمان است، از اين رو زا همه نمايندگان درخواست داريم نوشته هاي خود را در اختيار مجموعه قرار دهند تا در اين راستا گام مناسبي برداشته شود.
مجيدي با اشاره به اينكه از زمان آغاز ماموريت‌اش در كتابخانه و مركز اسناد مجلس بيش از يك سال مي گذرد و اين مجموعه همانند ساير دستگاه ها با مشكل مالي مواجه بوده است، ادامه داد: بر اين اساس از تمام ظرفيت ها استفاده شد تا طرح هايي كه در گذشته آغاز شده بود به اتمام برسد زيرا امكان در دست گرفتن طرح جديد نبود.
وي با بيان اينكه در يك طرح بزرگ بيش از 12 هزار برگ يادداشت و سند در اختيار مجموعه قرار گرفته است، افزود: نبايد فراموش كرد كه عمر كاغذ محدود است و هم اكنون يكي از مشكلات موجود كمبود فضا است لذا اميدواريم شاهد گشايش ساختمان جديد مركز اسناد باشيم.
رييس كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي با اشاره به كتاب وكالت ايراني اثر حسن سبحاني، خاطرنشان كرد: اثر آقاي سبحاني به نوعي الگويي براي همه افراد است زيرا با اين اقدام امور مستند سازي شده و پژهشگران كنوني و آينده مي توانند بدون برداشت اشتباه از تاريخ معاصر نسبت به پژوهش بپردازند.

**لزوم معرفي كتابخانه و مركز اسناد مجلس به مجامع فكري، حوزوي و دانشگاهي
رييس شوراي سياست گذاري ائمه جمعه نيز در ادامه با اشاره به اينكه بسياري از اسناد مورد استفاده قرار نمي گيرد و در اين ميان متفكران زيادي براي پژوهش به دنبال اين اسناد هستند، گفت: بايد اسناد موجود در كتابخانه و مركز اسناد به جامعه معرفي شود.
حجت‌الاسلام و المسلمين سيدرضا تقوي با بيان اينكه اولين قدم براي ايجاد رشد و فعال كردن كتابخانه و بهره گيري از مركز اسناد مجلس معرفي آن به مجامع فكري، حوزوي و دانشگاهي است، اظهار كرد: بايد اين اسناد به راحتي در اختيار پژوهشگران قرار بگيرد زيرا در احاديث نيز بر نشر علم تاكيد شده است.
وي با اشاره به اينكه رشد جامعه به تبادل هاي علمي بستگي دارد، ادامه داد: كتابخانه و مركز اسناد مجلس يكي از مراكز بي بديل فرهنگي به حساب مي آيد؛ در گذشته اعلام شد كه خانواده ها در صورت در اخيتار داشتن كتب و نسخ قديمي آنها را در اختيار مركز اسناد بگذارند لذا پس از اين مهم، مجموعه اي از كتاب هاي مختلف تهيه شد كه حتي برخي از جاسوسان به دنبال آنها بودند؛ در آن زمان با وزارت اطلاعات هماهنگي صورت گرفت كساني كه به دنبال اسناد هستند تحت مراقبت قرار بگيرند.
تقوي با بيان اينكه در هر مناسبتي بايد بهره لازم براي معرفي كتابخانه و مركز اسناد مجلس برده شود، تصريح كرد: مثلا در روز مجلس بايد ظرفيت هاي اين مجموعه به همه اطلاع داده شود.
رييس شوراي سياست گذاري ائمه جمعه با اشاره به اينكه كتابت يك امر ارزشمند بحساب مي آيد، اظهار كرد: بسياري از افراد داراي اطلاعات هستند ولي نمي توانند آن را به رشته تحرير و كتابت بياورند.
وي گفت: به نظم كشيدن افكار علمي، نشر علم، ايجاد حلقه اتصال بين گذشته و آينده و جلوگيري از فراموشي از نتايج مثبت كتابت است.
تقوي با بيان اينكه در كتاب وكالت ايراني امور مربوط به يك نماينده عنوان شده است، ادامه داد: بايد براي هر دوره از مجلس شوراي اسلامي چنين كتابي تهيه شود زيرا يكي از رسالت هاي كتابخانه و مركز اسناد بيان فعاليت هاي همه نمايندگان است.
رييس شوراي سياست گذاري ائمه جمعه با اشاره به اينكه روند كاري مجلس شوراي اسلامي بايد تحليل شود، تصريح كرد: هم اكنون انباشت قوانين وجود دارد و برخي هم قابل اجرا نيست؛ در اين ميان بايد توجه داشت كه نظارت بر قوانين نيز اهميت بسياري دارد.
وي با اشاره به اينكه نمايندگان نبايد نگاه بخشي به امور داشته باشند و بايد نماينده همه ملت باشند نه اينكه مثلا رييس كميسيوني امكانات را به سمت منطقه خود بكشاند، افزود: نماينده براي قانون گذاري و تهيه قوانين محكم معرفي شده تا مشكل كل كشور را حل كند نه اينكه مشكل يك نفر و فقط مراجعه كنندگان را برطرف كند.
تقوي با بيان اينكه هم اكنون حواشي و خرج برخي مديران بيشتر از بهره آن‌ها است، اظهار كرد: بايد اذعان كرد در نظام اداري به مديران نمره داده نمي شود.
رييس شوراي سياست گذاري ائمه جمعه ضمن اشاره به اينكه حسن سبحاني، نويسنده كتاب وكالت ايراني فردي فعال و كم توقع در دوران نمايندگي اش بوده است، خاطرنشان كرد: وي فردي اخلاق مدار و منظم بود.

**انتشار 437 عنوان كتاب طي سالهاي گذشته/عدم افزايش اعتبارات كتابخانه و مركز اسناد مجلس در بودجه
در ادامه معاون پژوهش و آموزش كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه يكصد و دهمين سال خدمات علمي و فرهنگي كتابخانه مجلس شوراي اسلامي آغاز شده است، گفت: بايد اذعان كرد در طول ساليان گذشته 437 عنوان كتاب توسط مركز پژوهش ها منتشر شده و 60 كتاب ديگر نيز دردست چاپ است.
سيد محمدعلي احمدي ابهري با بيان اينكه احياي نسخ و رساله هاي خطي بخشي از ماموريت هاي اين مجموعه تلقي مي شود، اظهار كرد: خوشبختانه تاكنون 41 عنوان كتاب در خصوص سند پژوهش، 28 عنوان كتاب مرتبط با پارلمان و 8 عنوان كتاب مرتبط به نسخه شناسي در به چاپ رسيده است.
وي خاطرنشان كرد: بايد اذعان كرد كه بودجه و اعتبارات كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس مطابق روند افزايش بودجه سالانه ساير دستگاه ها در بودجه عمومي درنظر گرفته نمي شود كه نياز به توجه بيشتر است.

**براي نگارش كتاب وكالت ايراني هيچ خودسانسوري صورت نگرفته است
حسن سبحاني نويسنده كتاب وكالت ايراني نيز در ادامه اين مراسم با اشاره به اينكه از دوران جواني اش علاقه به فعاليت در احزاب را داشته است، گفت: با توجه به حاكميت نظام اسلامي و علاقه زياد به تحقق آرزوي ديرينه خودم، اما به همواره در فعاليت هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي مستقل عمل كردم.
وي با بيان اينكه همواره در دوران نمايندگي با تفكري تكليف گرا، مستقل و قائل به رعايت عدالت امور را پيگيري كرده است، اظهار كرد: بر اين اساس در نگارش كتاب وكالت ايراني هيچ خودسانسوري و ملاحظه اي صورت نگرفته است.
سبحاني با اشاره به اينكه 12 سال دوران نمايندگي را در اتاق شيشه اي قرار داده است، افزود: اين كتاب روايت گر روند حضور در 1248 جلسه مجلس در طول 12 سال است كه فقط براي يكبار با تاخير در جلسه حاضر شده ام.
وي با بيان اينكه در دوران نمايندگي 809 بار سفر به روستاهاي حوزه انتخابيه داشته است، ادامه داد: براي تدوين تمام موارد مذكور 9 سال زمان گذاشته شده است تا تصويري واقعي از 4383 روز نمايندگي مستقل ارائه شود.
نويسنده كتاب وكالت ايراني با اشاره به اينكه ديدگاه هاي مختلف، رويكردها، اظهارنظرها، مراجعات، مكاتبات، ملاقات ها و غيره در كتاب وكالت ايراني ذكر شده است، تصريح كرد: در اين كتاب متن ها با همان اشتباهات ويرايشي منتشر شده تا در اين 14 هزار صفحه كتاب، رعايت امانت صورت بگيرد.
در پايان، از كتاب وكالت ايراني اثر حسن سبحاني، رجال و مقامات نظام تقنيني جمهوري اسلامي ايران اثر منوچهر نظري و كتاب اسناد فرقه دموكرات آذربايجان به روايت ديگر اثر هادي هاشميان با حضور شخصيت‌هاي علمي و فرهنگي رونمايي شد.
سيام**6084**1449*تنظيم:امير خان زاده*/انتشار:امير كاردان راد

سرخط اخبار سیاست