آثار علمی آیت الله مصطفی خمینی در تراز فقهای برجسته است

تهران - ایرنا - رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: آثار علمی آیت الله مصطفی خمینی در حوزه های مختلف حكمت، اصول، فقه و تاریخ اسلام در حد تراز فقهای برجسته است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، آیت الله علی اكبر رشاد روز دوشنبه در نشست خبری كنگره بزرگداشت مقام علمی آیت الله مصطفی خمینی افزود: با توجه به پیشنهاد بنیاد تاریخ پژوهی دانشنامه انقلاب اسلامی، تصمیم گرفتیم در سالگرد چهلمین سالگرد آیت الله مصطفی خمینی اول آبان 1396، كنگره ای را برای ترسیم شخصیت علمی و اخلاقی او برگزار كنیم تا به نوعی الگوی نسل امروز و نسل های بعدی باشند.
وی با اشاره به جمله حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر اینكه «این حادثه از الطاف خفیه الهی بود» در زمان شهادت آقا مصطفی افزود: بعدها معلوم شد شهادت آیت الله مصطفی خمینی بهانه ای برای آغاز انقلاب اسلامی بوده زیرا رژیم شاه تصور می كرد بعد از سركوب قیام 15 خرداد توانسته شعله انقلاب را خاموش كند اما معلوم شد آتش زیر خاكستر شعله ور است و به اندك بهانه ای روشن می شود و دودمان ستم را به آتش می كشد.

** انقلاب اسلامی مشعل پیش روی مستضعفان و شیعیان است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین انقلاب اسلامی ایران را مشعلی پیش روی مستضعفان و شیعیان دانست و افزود: امام خمینی(ره) با بصیرت ماورایی تشخیص دادند شهادت حاج آقا مصطفی از الطاف خفیه الهی است.

*** آثار علمی آیت الله مصطفی خمینی در حد تراز فقهای برجسته است
وی در ادامه این نشست در محل پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به برجستگی آثار آیت الله مصطفی خمینی اشاره كرد و گفت: با آنكه آثار او قبل از 50 سالگی نگاشته شده، اما در تمام زمینه ها از فقه و اصول برجسته است. در زمینه تفسیر همین چند جلدی كه چاپ شده، تبحر آیت الله مصطفی خمینی را نشان می دهد و در زمینه حكمت و عرفان و تاریخ اهل بیت(ع) نیز مبین علم فراوان این فرزند امام (ره) است.
رشاد با اشاره به شهادت آیت الله مصطفی خمینی نیز افزود: هر چند ماموران رژیم پهلوی و بعثی در عراق عامل شهادت او بودند، استكبار جهانی آن را هدایت می كرد. زیرا تصور می كردند حاج اقا مصطفی، خمینی (ره) دوم و نه تنها فرزند ویاور امام بود.
نویسنده كتاب «الهیات فلسفی» تصریح كرد: متولیان نظام جمهوری اسلامی بعد از 40 سال از درگذشت آیت الله مصطفی خمینی مشغول تمشیت شئون نظام بوده و مجالی برای پرداختن به شخصیت او نبوده، هر چند یكبار در بیستمین سالگرد درگذشت او كنگره ای برگزار شده است.
وی ادامه داد: كنگره را قصد داریم یك روزه و در تهران برگزار كنیم، مگر اینكه در ادامه تصمیم تغییر و غیر از تهران در قم نیز برگزار شود. حوزه های فراخوان كنگره با توجه به جامع بودن شخصیت حاج آقا مصطفی خمینی در حوزه فقه، اصول، تفسیر قرآن، تاریخ اسلام و اهل بیت(س)، مبارزات پیش از پیروزی انقلاب اسلامی خواهد بود.
رشاد تاكید كرد: فراخوان كنگره بزودی منتشر شده و طی آن از دانشمندان، دانشجویان و طلاب می خواهیم در این حوزه ها مقالاتی را ارائه دهند، مقالات در شورای علمی بررسی می شود و مقارن با برگزاری كنگره سه جلد كتاب مجموعه مقالات چاپ خواهد شد.
نویسنده كتاب «فلسفه اصول» در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد بین المللی بودن این كنگره نیز گفت: با توجه به فراملی بودن شخصیت آیت الله مصطفی خمینی احتمالا مقالاتی از دانشگاه ها و حوزه های خارجی نیز به دست ما برسد و در آن زمان تصمیم می گیریم كه بین المللی باشد یا نه.
وی در این مورد كه برای آشنایی بیشتر همه اقشار جامعه با شخصیت آیت الله مصطفی خمینی طی این كنگره چه تمهیدی اندیشیده اید، افزود: از آنجایی كه او شخصیت انقلابی داشتند و جزء پیشگامان مبارزه بودند، بطور قطع این بعد از شخصیت آیت الله مصطفی خمینی باعث می شود مردم عادی نیز به كنگره توجه كنند. ضمنا پیش همایش هایی را در حوزه ها و دانشگاه ها برگزار می كنیم كه گروه های مختلف اجتماعی می توانند در آن حضور داشته باشند و مقالاتی كه نوشته می شود و باقی می مانند می تواند افراد علاقه مند را برخوردار كند.

** مقام آیت الله مصطفی خمینی به درستی شناخته نشد
موسس بنیاد تاریخ پژوهی انقلاب اسلامی نیز در این نشست با اشاره به خصوصیات فردی و مقام علمی آیت الله مصطفی خمینی گفت: او از نظر اخلاقی نمونه بسیار عالی تواضع بود و هرگز رفتار آقازاده ای نداشت.
سید حمید روحانی افزود: از نظر بینش سیاسی هم به قدری دقیق بود كه همه جریان های سیاسی را در آن زمان می شناخت و رژیم شاه به همین دلیل او را از میان برد تا در آینده خمینی جوان نداشته باشیم.
مدیر مسئول روزنامه 15 خرداد همچنین به ماجرای درگذشت آیت الله مصطفی خمینی اشاره كرد و گفت: دلایل زیادی وجود دارد كه مطمئن به شهادت رسیده اند.
به گزارش ایرنا، آیت الله مصطفی خمینی در یكم آبان سال ۱۳۵۶ در ۴۷ سالگی در شهر نجف به شهادت رسید.
فراهنگ ** 9157 ** 1071 ** خبرنگار: منصوره شوشتری ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

سرخط اخبار فرهنگ