هجدهمين مانور سراسري زلزله و ايمني در قم برگزار شد/25 درصد مدارس قم بايد تخريب و بازسازي شود

قم - ايرنا - هجدهمين مانور سراسري زلزله و ايمني، روز دوشنبه به صورت نمادين و با حضور دستگاه هاي امداد و نجات، در آموزشگاه فرزانگان قم برگزار شد.

مديركل مديريت بحران استانداري قم در حاشيه برگزاري اين مانور، در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، هدف از برگزاري آن را آموزش صحيح دانش آموزان با پديده زلزله و اقدام هاي لازم براي مقابله با آن عنوان كرد.
محسن اوروجي افزود: مانور زلزله 15 آذرماه به صورت هماهنگ در تمام مدرسه هاي استان برگزار و امروز نيز به صورت نمادين با حضور دستگاه هاي امداد و نجات در آموزشگاه فرزانگان اجرا شد.
وي اضافه كرد: در اين مانور دانش آموزان با طريقه صحيح پناهگيري، تخليه اضطراري، اطفاء حريق، انتقال مصدومان و قرار گرفتن در نقاط امن به طور عملي آشنا شدند.
وي بيان كرد: دستگاه هاي هلال احمر، اورژانس، آتش نشاني، نيروي انتظامي، مديريت بحران شهرداري و سازمان دانش آموزي از دستگاه هاي فعال در برگزاري مانور بودند.
اوروجي با بيان اين كه تنها راه مقابله با زلزله؛ آموزش، گذراندن دوره هاي امدادي و احداث ساختمان هاي ايمن است، ابراز اميدواري كرد: با برگزاري اينگونه مانورها، آمادگي دانش آموزان و آحاد جامعه براي مقابله با حوادث طبيعي از جمله زلزله افزايش يابد.
وي افزود: دانش آموزان با فراگيري آموزش هاي مربوط به امداد و نجات، مي توانند نقش موثري در كمك به هم نوعان هنگام وقوع حوادث داشته باشند.
وي گفت: از سال 1384 مقاوم سازي مدارس در كشور آغاز شده و تاكنون 50 درصد مدارس قم مقاوم سازي شده، 25 درصد نياز به تخريب و بازساري دارد و 25 درصد نيز بايد مقاوم سازي شود.
بنابراين گزارش، برگزاري مانور زلزله با اعلام فرضي وقوع زلزله راس ساعت 10 صبح در آموزشگاه فرزانگان به صورت تخصصي آغاز شد و دستگاه هاي امداد و نجات براي نجات جان دانش آموزان و انجام امور امدادي، خدماتي و ايمن سازي محيط وارد عمل شدند.
دانش آموزان در اين مانور آموزش هاي امداد و نجات خود را به صورت عملي به نمايش گذاشتند و همراه با نيروهاي هلال احمر، آتش نشاني و اورژانس به كمك دانش آموزان آسيب ديده شتافتند.
اطفاء حريق، تخليه اضطراري، انتقال مصدومان حادثه به مكان امن، برپايي چادر و اسكان موقت از جمله اقدام هايي بود كه در هجدهمين مانور زلزله توسط دانش آموزان و دستگاه هاي امداد و نجات اجرا شد.
/2085/ 1175 خبرنگار: سميه حيدري ** انتشاردهنده: رضا عليمحمدي