۲۲ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۲۱
کد خبر: 82343188
۰ نفر
شارژ تلفن همراه با لمس انگشت

تهران-ایرنا- محققان نانوژنراتوری ابداع كرده اند كه به گفته آنها، با بهره از انرژی حاصل از ضربه انگشت روی صفحه لمسی تلفن های هوشمند می تواند انرژی آنها را برای یك هفته تامین كند.

به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، این نانوژنراتور كه توسط محققان دانشگاه میشیگان ابداع شده است، موفقیت بزرگی در مهار انرژی از حركات انسان به شمار می رود.
محققان در آزمایش این نانوژنراتور بر یك صفحه لمسی ال.سی.دی كه شامل 20 چراغ ال.سی.دی و یك صفحه كلید قابل انعطاف می شد، متوجه شدند كه تمامی آنها تنها با یك لمس ساده و بدون كمك باتری كار كردند.
نلسون سپولودا استادیار مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه میشیگان و محقق ارشد این تحقیق گفت: این یافته های بزرگ كه در مجله Nano Energy منتشر شده است، نشان می دهد كه ما در مسیر ابداع ابزارهای پوشیدنی قرار داریم كه انرژی آنها از حركات انسانی تامین می شود.
ساخت این نانوژنراتور با یك 'ویفر' سیلیكونی آغاز می شود كه با چند لایه یا صفحات نازك كه كاملا از مواد سازگار با محیط زیست مانند نقره، پلی آمید و پلی پروپیلن هستند، تكمیل می شود.
سپس یون ها نیز به گونه ای به این صفحات افزوده می شود كه هر لایه این دستگاه حاوی ذرات شارژ شده شوند. این دستگاه زمانی كه توسط حركت انسان یا انرژی مكانیكی تحت فشار قرار می گیرد، انرژی الكتریكی تولید می كند. این نانوژنراتور زیست سازگار بوده و به نازكی كاغذ است.
مزایایی مانند سبك بودن، انعطاف پذیری، زیست سازگاری، مقیاس پذیری، كم هزینه و قوی بودن این ژنراتور ، آن را به روشی نویدبخش و جایگزین در حوزه مهار انرژی مكانیكی برای بسیاری از لوازم الكترونیكی مستقل مانند هدست های بی سیم، تلفن های همراه و سایر دستگاه ها كه صفحه لمسی دارند ، تبدیل می كند.
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان*انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me/