۲۲ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۵۲
کد خبر: 82343124
۰ نفر
وحدت عامل عزت و اقتدار امت اسلامی است

گنبدكاووس- ایرنا - جمعی از علمای شیعه و اهل سنت منطقه گنبدكاووس به مناسبت آغاز هفته وحدت (12 تا 17 ربیع الاول)، برضرورت حفظ و تقویت وحدت بین امت اسلامی تاكید و آن را مایه عزت و عامل اقتدار امت اسلام در برابر دشمنان دانستند.

این عده از علما و روحانیون شیعه و اهل سنت منطقه گنبدكاووس روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند: وحدت از دستورات الهی در قرآن و از آموزه های اساسی دین مبین اسلام و نیز سیره عملی نبی مكرم اسلام و ائمه طهار (ع) است كه رعایت آن بر همه مسلمانان لازم و ضروری است.
امام جمعه اهل سنت گنبدكاووس با تبریك ولادت باسعادت پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی (ص)، وجود وحدت و اخوت را لازمه حیات امت اسلامی و عزت و سربلندی آن از یك سو و خنثی كردن توطئه های دشمنان ازسوی دیگر دانست و برآن تاكید كرد.
آخوند عبدالباسط نوریزاد گفت: وحدت از دستورهای ویژه خداوند در قرآن و سیره نبی مكرم اسلام (ص) است كه بایستی مورد توجه ویژه امت اسلامی بویژه علمای آن به عنوان هادیان جامعه قرار گیرد.
وی با اشاره به ایجاد وحدت و اخوت بین دو قبیله 'اوس و خزرج' توسط پیامبر (ص) هنگام هجرت از مكه به مدینه، افزود: مشابه این نمونه های عملی در سیره نبی مكرم اسلام(ص) و اهل بیت پیامبر(ص) زیاد است كه بایستی از آن الگو گرفت.
آخوند نوریزاد اضافه كرد: آیات متعددی از قران وجود دارد كه امت اسلام را دعوت به وحدت و اخوت كرده است كه نشان از اهمیت وحدت و همدلی برای جلوگیری از آسیب رساندن كفار و دشمنان به اسلام است.
وی بابسیار خوب ارزیابی كردن وحدت و همدلی بین اقوام و مذاهب ساكن در ایران اسلامی و استان گلستان، یادآور شد: این وحدت كم نظیر، حاصل تلاش رهبران نظام و علمای بزرگ اسلامی بالاخص نماینده ولی فقیه در استان است كه سبب شده نه تنها هیچ اختلافی بین شیعه و اهل سنت نباشد بلكه كوچكترین سوء تفاهم نیز بین آنان ایجاد نشود.
امام جمعه اهل سنت گنبدكاووس همچنین به تلاش فرقه های وهابی و تكفیری برای ایجاد اختلاف بین امت اسلامی اشاره كرد و گفت: این تلاش ها كه همراه با توهین به مقدسات و اعتقادات شیعه و اهل سنت انجام می شود، سیاست استكبار جهانی برای ایجاد اختلاف و تشتت بین امت اسلام است.
آخوند نوریزاد افزود: امت اسلام باید مراقب توطئه ها و نفوذ افكار پلید گروهك های تكفیری و سلفی كه باپول برخی كشورهای عربی و عبری انجام می شود، باشند تا عزت و سربلندی مجددا به امت اسلامی باز گردد.
امام جمعه گنبدكاووس نیز درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، وحدت و مهربانی را از اساسی ترین آموزه های دینی دانست كه در شرایط و زمان های مختلف از جمله در برابر دشمن مشترك و رسیدن به هدف بایستی مورد توجه و اهتمام ویژه امت اسلام قرار گیرد.
حجت الاسلام و المسلمین محمود ترابی بااشاره به تاكید قرآن بر وحدت امت اسلام در برابر دشمن مشترك یعنی یهود، گفت: امروز یهودیان زمان، اسرائیل و آمریكا هستند كه همواره با ابزار تفرقه و اختلاف به دنبال ضربه زدن به اسلام هستند.
وی افزود: امت اسلام به دلیل داشتن دشمن مشترك و نقشه های آنان برای ایجاد تفرقه و اختلاف كه به شیوه های نوین توسط آمریكا و اسرائیل درحال انجام است، بایستی با بهره گیری از سیره نبی مكرم اسلام (ص) و دستورات قرآن كریم، به مقابله با دشمن و نقشه های آن برود.
حجت الاسلام ترابی اضافه كرد: امروز اگر امت اسلام وحدت و انسجام خود را حفظ و آن را استحكام بخشد می تواند علاوه بر شكست دشمنان، آموزه های اسلامی بالاخص مكارم اخلاقی مورد تاكید قرآن و نبی مكرم اسلام را نیز درجامعه پیاده نماید.
وی با اشاره به وجود وحدت و همدلی و زندگی مسالمت آمیز مذاهب و اقوام در ایران و نیز در استان گلستان، تصریح كرد: وحدت از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است كه همه باید در حفظ و تقویت آن گام بردارند.
امام جمعه گنبدكاووس یادآور شد: امروز ایران اسلامی الگوی وحدت جهان اسلام است و استان گلستان نیز كه میناتوری از اقوام و مذاهب است، الگوی عینی وحدت و همدلی در كشور به شمار می رود و مردم شیعه و اهل سنت آن نیز طعم شیرین وحدت را می چشند.
امام جمعه اهل سنت 'نگین شهر' از توابع شهرستان آزادشهر درشرق استان گلستان دراین خصوص معتقد است: وحدت از اصول اساسی دین مبین اسلام است كه اهتمام به رعایت آن بركات زیادی برای امت اسلامی دارد.
آخوند ابوبكر خوجملی با تبریك ولادت با سعادت نبی مكرم اسلام (ص) و آغاز هفته وحدت، گفت: هفته وحدت یادگار بسیار ارزشمند امام راحل (ره) برای ملت ایران و امت اسلامی است كه اكنون در سراسر ایران اسلامی به عینه آن را لمس می كنیم.
وی افزود: امروز درسایه وحدت و همدلی اقوام و مذاهب در ایران اسلامی و استان گلستان، امنیت و آسایش خاصی دركل كشور حاكم است و از فتنه گروهك های تكفیری و داعشی كه همچون خوره به جان امت اسلام در كشورهای منطقه افتاده است، در امان هستیم.
آخوند خوجملی اضافه كرد: وجود وحدت و همدلی بین اقوام و مذاهب در سایه اشتراكات دینی و اعتقادی شیعه و اهل سنت حاصل شده و همه موظف هستیم این وحدت و همدلی را حفظ و آن را تقویت نماییم.
وی تصریح كرد: امروز شیعه و اهل سنت در ایران اسلامی و استان گلستان در كمال آزادی عقیده، زندگی مسالمت آمیزی دارند و پیروان این دو مذهب بزرگ اسلامی با احترام به عقاید یكدیگر، در غم ها و شادی های همدیگر نیز شركت می كنند.
امام جمعه اهل سنت نگین شهر همچنین با اشاره به وجود تفرقه و تشتت بین امت اسلامی در كشورهای منطقه، گفت: استكبار جهانی و در راس آن آمریكا و اسرائیل، با ایجاد تفرقه بین امت اسلامی آنان را به جان هم انداخته و ضمن غارت و چپاول منابع خدادادی كشورهای اسلامی، نظاره گر كشتار مسلمانان به دست یكدیگر هستند.
آخوند خوجملی با تاكید برضرورت ایجاد وحدت بین امت اسلامی، افزود: اگر امت اسلامی در كشورهای منطقه عزت و اقتدار می خواهند بایستی دست از تفرقه بردارد و تنها به اشتراكات یكدیگر مثل خدا، قرآن، پیامبر (ص)، قبله و محبت اهل بیت (ع) تمسك جویند.
مسئول نمایندگی مركز بزرگ اسلامی شمال كشور شعبه گنبدكاووس نیز با تبریك هفته وحدت، گفت: مساله وحدت به عنوان یك دستور الهی از آغاز رسالت پیامبر (ص) مورد تاكید و عمل ایشان قرار گرفت و هدف آن نیز رسیدن به تعالی انسان و زندگی شرافتمندانه در دنیا و آخرت است.
حجت الاسلام و المسلمین زین العابدین ربانی افزود: امروز وحدت موجود بین مذاهب و اقوام ساكن درجمهوری اسلامی نمونه و الگوی دیگر كشورهای اسلامی است و بسیاری از كشورها بالاخص كشورهایی چون سوریه، عراق و لبنان با بهره گیری از وحدت در ایران موفق شدند پیروزی هایی را در مقابل دشمنان به دست آورند.
وی گفت: علاوه بر اینكه جمهوری اسلامی الگوی وحدت درجهان اسلام است، گلستان نیز الگوی وحدت عملی و عینی بین اقوام و مذاهب در بین استان های كشور است كه راز این وحدت و زندگی مسالمت آمیز علما، مردم و مسئولان در گلستان، توجه جدی به اصل وحدت مورد تاكید قرآن و پیامبر (ص) است.
حجت الاسلام ربانی اضافه كرد: هرچه به سیره نبی مكرم اسلام(ص) و ندای قرآن كریم در حوزه وحدت و صمیمت كه 1400 سال پیش به عنوان یك نعمت و رحمت الهی بر امت اسلام نازل شدند، عمل نماییم، سریعتر به اهداف و ثمره وحدت می رسیم.
وی تصریح كرد: امروز امت اسلام همچون 1400 سال پیش باید به ندای قرآن و پیامبر(ص) و در شرایط امروزی به ندای رهبری انقلاب در خصوص وحدت توجه نمایند تا دشمنان كینه توز، اسلام نتوانند آسیبی به این دین الهی وارد كنند.
امام جمعه اهل سنت شهر مرزی اینچه برون گنبدكاووس نیز با اشاره به تاكید آموزه های دینی بر وحدت امت اسلام، اظهار داشت: توجه به وحدت و رعایت آن خواسته خداوند متعال از بندگان و پیامبر(ص) از پیروان خود است.
آخوند مدد هوشمند با تاكید برضرورت حفظ وحدت بین امت اسلام، گفت: وحدتی كه امروز در جامعه اسلامی ما وجود دارد و امام راحل و نیز مقام معظم رهبری بر آن تاكید داشته و دارند، نشات گرفته از قرآن و سیره نبی مكرم اسلام(ص) است.
وی افزود: امروز وحدت برای امت اسلام درشرایطی كه دشمنان به دنبال تفرقه و اختلاف بین آنان هستند، امری بسیار ضروری است، زیرا تاكید اسلام درهمه جهات و همه مذاهب، توجه به وحدت و رعایت آن است.
آخوند هوشمند با اشاره به در پیش بودن اجلاسیه 4000 شهید استان گلستان، این رخداد فرهنگی را در راستای وحدت اقوام و مذاهب دانست و اضافه كرد: به حمدالله مقامات نظام جمهوری اسلامی توجه ویژه ای به امر وحدت دارند و دراین خصوص همایش های مختلفی نیز برگزار می كنند.
وی با اشاره به دسیسه گروهك های تكفیری و وهابی دركشتار مسلمانان، تصریح كرد: اینكه انسان بی گناهی را به جرم ایمان داشتن و اهل قبله بودن، بكشند به هیچ وجه با آموزه های دین اسلام همخوانی ندارد و توطئه دشمنان است كه مسلمانان باید با وحدت و همدلی، این توطئه ها را خنثی كنند.
دوازدهم ربیع الاول كه امسال مصادف با 22 آذر است، سالروز ولادت حضرت رسول اكرم ( ص) به روایت اهل سنت و آغاز هفته وحدت است.
شهرستان 360 هزار نفری گنبدكاووس با تنوع قومی و مذهبی درشرق گلستان واقع است و افزون بر نیمی از جمعیت آن را اهل سنت بالاخص تركمن ها تشكیل می دهند.
1860/3039/
خبرنگار : علی لكزانوری ** انتشار دهنده: تاج محمد شیری