۲۲ آذر ۱۳۹۵،‏ ۹:۲۸
کد خبر: 82342737
۰ نفر
برترین های هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی معرفی شدند

تهران- ایرنا- هیات داوران هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی 16 برگزیده در بخش دانش پژوهان و فناوران و 33 برگزیده دانش آموزی در این جشنواره را معرفی كردند.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار علمی ایرنا، مراسم تجلیل از برگزیدگان هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی، امروز همزمان با دومین روز هفته پژوهش و فناوری در هتل المپیك تهران برگزار می شود.
هیات داوران جشنواره، 16 برگزیده نهایی را در چهار گروه پژوهش های بنیادی، پژوهش های كاربردی، طرح های توسعه ای و نوآوری و ابتكارات در 16 گروه تخصصی علمی انتخاب و معرفی كرد.
این افراد از میان حدود 900 طرح ارسالی به دبیرخانه هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی و پس از چهار مرحله داوری گزینش شدند.

**برترین های بخش پژوهش های بنیادی:
براساس رای هیات داوران در بخش پژوهش‌های بنیادی جشنواره جوان خوارزمی امسال، 'فرشته مشكانی' با ارائه طرح 'ساخت كاتالیست نانوساختار اكسید آهن برای واكنش انتقال آب-گاز دمای بالا' در گروه فناوری‌های شیمیایی موفق به كسب رتبه اول شد.
'آزاده ملك نژاد' از گروه علوم پایه نیز به خاطر ارائه طرح 'میدان‌های پیمانه‌ای و كیهانشناسی عالم' و 'سجاد كشی پور' با ارائه طرح 'بكارگیری سلولز به عنوان بستری سبز برای كاتالیزورها' در گروه فناوری‌های شیمیایی به طور مشترك رتبه دوم پژوهش های بنیادی را به دست آوردند.
بخش پژوهش های بنیادی جشنواره جوان خوارزمی امسال، چهار رتبه سوم داشت كه جوایز آن به طور مشترك به 'سعید باقری' به خاطر ارائه طرح 'سنتز هدفمند نانو كاتالیزرهای جدید و كاربرد آنها در سنتز تركیبات آلی' در گروه فناوری‌ نانو، 'آرش توكل' برای ارائه طرح 'معماری نمایی برای سامانه‌های ذخیره‌سازی' در گروه نرم افزار و فناوری اطلاعات، 'بهناز بخشنده' به خاطر ارائه طرح 'ترمیم ضایعه شدید استخوانی به صورت درون تنی با استفاده از نانوالیاف و سلول‌های بنیادی' در گروه زیست فناوری و علوم پایه پزشكی و 'یوسف مظاهری رودبالی' به دلیل ارائه طرح 'ارتقای استحكام فولاد دوفاز با شكل پذیری بالا' در گروه مواد، متالورژی و انرژی‌های نو اعطا شد.

**برگزیدگان بخش پژوهش های كاربردی :
هیات داوران هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی در بخش پژوهش‌های كاربردی، هیچ طرحی را حائز كسب رتبه نخست ندانست و 'اسماعیل محمدی فلاورجانی' و 'محمد علی سلیمانی' را به خاطر ارائه طرح مشترك 'ساخت و كنترل ربات پوشیدنی كمك توانبخشی دست بر پایه سیگنال‌های عضلانی' در گروه مكانیك به عنوان رتبه دوم و 'مهدی خورسندی' و 'علی آقا رسولی' را برای ارائه طرح 'تقویت كننده ماكروویو 5/2 تا 6 گیگاهرتز 150 وات' در گروه برق و كامپیوتر به عنوان رتبه سوم پژوهش‌های كاربردی معرفی كرد.

**منتخبان بخش طرح های توسعه ای
هیات داوران هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی در بخش طرح های توسعه ای نیز هیچ طرحی را واجد شرایط رتبه اولی ندانست و 'جواد زندی' و 'ایرج زندی' با ارائه طرح مشترك 'ارتقای سامانه اتو آنالایزر موجود با هدف افزایش امنیت و دقت تجهیز' در گروه برق و كامپیوتر موفق به كسب رتبه دوم شدند.
'اسد وقار فرحناك' به خاطر ارائه طرح 'تجمیع كننده پهنای باند (شبكه های اترنت و 3G/4G )' در گروه برق و كامپیوتر رتبه سوم طرح‌های توسعه‌ای جشنواره جوان خوارزمی سال 95 را كسب كرد.

**مبتكران و نوآوران برتر جشنواره هجدهم جوان خوارزمی
هیات داوران هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی به پاس اختراع 'نمایشگر لمسی متون بریل' جایزه نخست بخش نوآوری را به 'مسلم اعظم فر' در گروه برق و كامپیوتر اعطا كرد.
'عطیه ضیغمی' با ارائه طرح ابتكاری 'تلفیق نگاره‌های شرقی با هنر تصویرگری نو' در گروه هنر و 'عبداله عزیزی برمس' و 'علی شیرمحمدی' به خاطر 'طراحی نمونه آزمایشگاهی میراگر لرزه‌ای پاندولی' در گروه عمران، رتبه دوم نوآوری جشنواره را به صورت مشترك از آن خود كردند.
رتبه سوم بخش نوآوری جشنواره جوان خوارزمی امسال به صورت مشترك به 'عادل احمدی‌نژاد' به خاطر ارائه طرح 'ارتقای دستگاه آزمایش دینامیك خاك در درجات مختلف اشباع' در گروه عمران و 'مجید بلالی' مخترع 'دستگاه نگین تراش انعطاف‌پذیر' در گروه مكانیك رسید.
رقابت های هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی در 16 گروه تخصصی شامل فناوری‌های شیمیایی، مكانیك، برق و كامپیوتر، هنر، معماری و شهرسازی، كشاورزی و منابع طبیعی، علوم پایه، عمران، مهندسی صنایع و مدیریت فناوری، مواد، متالورژی و انرژی‌های نو و زیست فناوری و علوم پایه پزشكی، محیط زیست، فناوری‌نانو، هوافضا، مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات و مكاترونیك صورت گرفت.
برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی علاوه بر اهدای لوح و تندیس جشنواره و جایزه نقدی، برای ورود به دوره های تحصیلی به سازمان سنجش آموزش كشور و همچنین جهت دریافت تسهیلات برگزیدگان علمی به بنیاد ملی نخبگان معرفی خواهند شد.
امكان استفاده از تسهیلات مالی صندوق های حمایتی همچون صندوق حمایت از پژوهشگران و نوآوران، صندوق توسعه صنایع الكترونیك و صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع كوچك نیز از دیگر تشویق هایی است كه از طرف دبیرخانه جشنواره جوان خوارزمی برای برگزیدگان درنظر گرفته است.
جشنواره جوان خوارزمی با هدف شناسایی، معرفی، جذب و پرورش استعدادهای جوان كشور در زمینه های مختلف علم و فناوری، ارج نهادن و تجلیل از پژوهشگران، نوآوران و فناوران جوان و ترویج فرهنگ نوآوری، كاربردی كردن نتایج تحقیقات و كارآفرینی دانش بنیان در میان جوانان كشور توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار می شود.
علمی**1055**
خبرنگار : زینب كارگر **انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me/irnaelm