نسخه بومی جدول محاسبه بیمه عمر به شورای عالی بیمه می رود

تهران- ایرنا- سرپرست پژوهشكده بیمه گفت: نسخه بومی شده جدول محاسبه بیمه عمر در بیمه مركزی در دست بررسی است و پس از تایید در شورای عالی بیمه بررسی و تصویب می شود.

«امیر صفری» امروز(دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مبنای جدولی كه اكنون برای محاسبه نرخ های بیمه عمر به كار می رود، جداول بسیار قدیمی است كه سال ها پیش در فرانسه استفاده می شد.
وی اضافه كرد: با توجه به تغییر جمعیتی كشور و ضرورت به روز رسانی و بومی سازی این جداول، پژوهشكده بیمه نسخه بومی را تهیه و به بیمه مركزی فرستاده است.
صفری تاكید كرد این جدول بر مبنای تغییر هرم جمعیتی ایران و با توجه به آخرین سرشماری ها، تهیه شده و یكی از ویژگی های آن جداسازی شیوه محاسبه نرخ بیمه عمر زنان و مردان است.
سرپرست پژوهشكده بیمه افزود: با توجه به افزایش امید به زندگی در بین مردم، اعمال این تغییرات در شیوه محاسبه نرخ های بیمه عمر ضروری است.
وی گفت: اگر جداول پیشنهاد شده در شورای عالی بیمه تصویب شود مبنای محاسبات در شركت های بیمه قرار می گیرد و جایگزین شیوه كنونی می شود.
این كارشناس صنعت بیمه یادآوری كرد: رشته بیمه عمر توسعه چندانی در ایران ندارد و باید شركت های بیمه سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه داشته باشند.
این كارشناس گفت: به نظر می رسد برای افزایش ضریب نفوذ بیمه در كشور بهتر است روی بیمه عمر تمركز شود.
ضریب نفوذ بیمه در ایران نزدیك به 2.1 درصد برآورد می شود.
صفری تاكید كرد رشته بیمه عمر تا 60 درصد كل صنعت بیمه برخی كشورها را در اختیار دارد؛ در حالی كه در ایران این رشته به 12 درصد می رسد.
به گفته وی، بازار بیمه امروز به این درك رسیده است كه برای توسعه رشته بیمه عمر، باید آگاهی های عمومی درباره مزایای آن افزایش یابد.
اقتصام**2025**1961** مصاحبه كننده: لیلا جودی** انتشاردهنده: مریم مسعود

سرخط اخبار اقتصاد