شناسنامه فنی ساختمان ازاواخر آذرماه همزمان با پروانه های ساختمانی صادر می شود

تهران- ایرنا- مدیركل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه ساختمان شهرداری تهران گفت: شناسنامه فنی ساختمان همزمان با پروانه های ساختمانی از اواخر آذرماه در دفاتر خدمات الكترونیك شهر صادر می شود.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، محمدابراهیم دادسرشت با اشاره به اینكه قانون پیش فروش به منظور جلوگیری از فرصت طلبی افراد سودجو و در راستای كاهش پرونده های قضایی در آذرماه سال 89 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید افزود: بر اساس این قانون، آیین نامه پیش فروش ساختمان در خرداد ماه 93 تدوین و دستورالعمل چگونگی صدور شناسنامه فنی ساختمان در شهریور ماه سال جاری ابلاغ شد.
وی اظهار كرد: بر اساس ماده 22 قانون پیش‌فروش ساختمان، شهرداری ها مكلفند هنگام صدور پروانه ساختمانی برای هر واحد ساختمانی، شناسنامه فنی مستقل با ذكر مشخصات كامل و سایر حقوق با شماره مسلسل را نیز صادر و به متقاضی تحویل دهند.
دادسرشت خاطرنشان كرد: بر این اساس دیگر امكان صدور بیش از یك سند پیش فروش برای یك واحد ساختمانی وجود نخواهد داشت.
وی با بیان اینكه براساس دستور العمل وزارت راه و شهرسازی، شناسنامه فنی و ملكی ساختمان سندیست مشتمل بر سیستم پایداری سازه، تأسیسات برقی و مكانیكی و مشخصات معماری مستحدثات ساختمانی یادآور شد: این در حالیست كه اطلاعات شناسنامه فنی و ملكی تصریح شده در قانون نظام مهندسی از زمان طراحی توسط مهندسان تا عملیات ساختمانی توسط مجری و مهندسان ناظر، تكمیل و در نهایت با تائید سازمان نظام مهندس صادر می شود.
مدیركل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه ساختمانی شهرداری تهران گفت: شهرداری‌ها در زمان صدور پروانه، مكلف به صدور شناسنامه فنی ساختمان برای هر واحد با ذكر مشخصات كامل هستند، اما براساس بند «د» آیین‌نامه اجرایی همین قانون، این شناسنامه باید مطابق بند «ز» ماده 21 قانون نظام مهندسی باشد؛ بدین معنا كه شناسنامه فنی زمانی صادر شود كه عملیات ساختمانی به پایان رسیده و توسط مهندسان طراح، مجری و ناظر ساختمان تأیید شده باشد.
وی ادامه داد: بر این اساس فرم جدید شناسنامه فنی ساختمان با ابتكار شهرداری تهران تدوین شده و با ابلاغ آن از سوی وزارت راه و شهر‌سازی، مهم‌ترین مانع اجرایی‌شدن قانون پیش‌ فروش ساختمان رفع شد.
دادسرشت در تشریح این موضوع گفت: تا‌كنون وجود یك مانع در متن قانون و آیین‌نامه اجرایی باعث معطل‌ماندن اجرای قانونی شده بود.
وی اظهار كرد: شناسنامه فنی ساختمان به منظور پیش فروش شامل مشخصات پروانه ساختمان، مشخصات مالك، موقعیت مكانی، پلاك ثبتی، مشخصات كلی تاسیسات، نحوه كاربری ساختمان، تعداد پاركینگ، نوع اسكلت و مشخصات مهندس ناظر می شود.
به گفته دادسرشت مسئله پیش فروش ساختمان تنها موضوع اثبات و احراز مالكیت نیست بلكه خریداران باید از نوع و كیفیت مصالح و جزئیات واحد قابل عرضه مطلع باشند؛ چرا كه در شناسنامه فنی پیش فروش ساختمان، فقط موارد ذكر شده قابل پیگیری است نه نوع مصالح بكار رفته در آن.
وی افزود: با این حال چالش اصلی در تهیه شناسنامه فنی ساختمان نوع مصالح است كه شهرداری در قبال تعیین آن مسئولیتی نداشته و مشخصات مذكور توسط مهندسان طراح تهیه و توسط مهندس ناظر تأئید می شود.
مدیركل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه ساختمان با بیان اینكه شهرداری نیز بر اجرایی كردن قانون پیش فروش ساختمان تأكید دارد گفت: در حال حاضر با توجه به انتشار دستورالعمل صدور شناسنامه فنی در شهریور ماه سال جاری در روزنامه رسمی و به رغم وجود تناقضات در مواد 3 و 6 ، اجرایی شدن این قانون برای شهرداری های كشور الزامی شده است.
وی خاطرنشان كرد: در همین راستا مقرر شد در مرحله اول امكان ثبت درخواست شناسنامه فنی ساختمان برای پروانه های صادره در ماه جاری میسر گردد و در مرحله بعد موضوع صدور این شناسنامه همزمان با صدور پروانه ساختمانی عملیاتی خواهد شد.
دادسرشت در زمینه آگهی پیش فروش ساختمان نیز تاكید كرد: بر اساس آیین نامه و دستور العمل پیش فروش ساختمان، رسانه ها و مطبوعات نیز بدون دریافت مجوز از سوی وزارت راه و شهرسازی مجاز به درج آگهی پیش فروش ساختمان در رسانه های خود نیستند.
وی با بیان اینكه شهرداری در زمینه قانون پیش فروش ساختمان وظیفه راه اندازی سیستم صدور شناسنامه فنی در دفاتر خدمات الكترونیك و اعلام آمار واحدهای منظور در پروانه صادره به اداره ثبت اسناد و املاك راه برعهده دارد تأكید كرد: سیستم صدور شناسنامه فنی در دفاتر خدمات الكترونیك تا اواخر آذرماه اجرایی می شود.
* برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با كانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: عاطفه نژادسالاری انتشاردهنده: موسی فعالیان
تهرام/9353 / 1539

سرخط اخبار جامعه