۲۰ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۱۶
کد خبر: 82340201
۰ نفر
انتقاد از تعدد صدور كارت های هوشمند

تهران - ایرنا - رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران از دستگاه ها و نهادهایی كه برای هر كار كم اهمیتی كارت هوشمند صادر و برای مردم هزینه ایجاد می كنند، انتقاد كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا؛ «نصرالله جهانگرد» روز شنبه در نشست خبری برگزاری بیست دومین نمایشگاه الكامپ در محل این سازمان افزود: چه لزومی دارد سازمان های مختلف برای هر كار كم اهمیتی كارت هوشمند صادر كنند.
وی با اشاره به صدور كارت هوشمند پایان خدمت نیز گفت: چه نیازی بود این كارت هوشمند شود و مردم هزینه پرداخت كنند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان كرد: ما خود در دولت درباره این موضوع و هزینه‌هایی كه بر دوش مردم می ‌گذارد، مرافعه‌هایی داریم و در مواردی چندین بار هم مكاتبه صورت گرفته است و چندان با این نوع هزینه موافق نیستیم.
جهانگرد درباره این كه قرار بوده است خدمات دولت الكترونیك منجر به درآمدزایی برای دولت نشود، اما در نهایت در لایحه بودجه بخش های متعددی تحت این عنوان دیده شده است، نیز گفت: قرار بر آن است كه خدمات دولت الكترونیك امور را برای مردم تسهیل كند و ما با جدیت به دنبال این امر هستیم اما گاهی برای ارایه برخی خدمات، تجهیزات و زیرساخت هایی نیاز است كه هزینه دارد و لازم است برای پایداری خدمت شرایطی فراهم شود كه این هزینه ها تامین شود.
جهانگرد ادامه داد: ما خود نیز با این روند موافق نیستیم، اما باید نهاد مربوطه پاسخگو باشد، بر این اساس آنچه از آن به عنوان درآمد یاد می شود درآمد افزوده به شمار نمی‌رود.

**افزایش دوبرابری سهم آی.سی.تی در اقتصاد كشور
رییس سازمان فناوری اطلاعات به سهم ارتباطات و فناوری اطلاعات( آی سی تی) در اقتصاد كشور اشاره كرد و گفت: باید این سهم در اقتصاد افزایش پیدا كند و بر همین اساس تلاش می‌شود در برنامه توسعه آتی سهم فاوا در اقتصاد كشور رشدی دو برابری و در كل اقتصاد این حوزه رشدی سه تا چهار برابری داشته باشد.

**تحقق كامل دولت الكترونیك نیازمند همراهی همه دستگاه های اجرایی
جهانگرد درباره آخرین وضعیت ارایه خدمات دولت الكترونیك اظهار كرد: تحقق دولت الكترونیك نیازمند همكاری دستگاه های مرتبط است كه گاهی تصورات بخشی و ناقص نسبت به آیین نامه های موجود مانع از همكاری كامل سازمان های مختلف می شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درعین حال تاكید كرد: اكنون از میان 112 سازمان مرتبط حدود 80 نهاد، ارایه خدمات را بر بستر دولت الكترونیك آغاز كرده اند، اما به تدریج این خدمات تكمیل و گاهی با یكدیگر تجمیع و در قالب بسته های جدید ارایه خواهند شد.

**مشاركت 45 درصدی مردم در سرشماری اینترنتی
جهانگرد در باره میزان مشاركت ایرانیان در سرشماری الكترونیكی سال 1395 نیز متذكر شد: مشاركت مردم در سرشماری الكترونیك رقمی بالغ بر 45 درصد را شامل می شود.

* دولت همراه در الكامپ رونمایی می شود
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان این كه نمونه مقدماتی ارایه خدمات دولت الكترونیكی بر بستر تلفن همراه در نمایشگاه الكامپ معرفی می‌شود، افزود: نمایشگاه الكامپ امسال در 25 هزار متر مربع برگزار می‌ شود كه 3 هزار متر مربع آن به دولت الكترونیكی اختصاص دارد. همچنین در سالن دولت الكترونیكی عموم دستگاه‌ها خدمات خود را در قالب 50 غرفه ارایه می‌ دهند.
جهانگرد با بیان این كه در نمایشگاه امسال در كنار بخش خصوصی، سازمان فناوری اطلاعات دو گروه فعالیت را سامان داده است، گفت: یك بخش مربوط به حضور استارتاپ‌ها در نمایشگاه امسال است كه با تدبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای از سال گذشته امكان حضور كسب و كارهای نوپا در نمایشگاه فراهم آمده و امسال با مشاركت سازمان فناوری اطلاعات شاهد حضور گسترده‌تر این كسب و كارها هستیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برپایی سالن اختصاصی برای معرفی خدمات یكپارچه دولت الكترونیكی بر بستر شبكه ملی اطلاعات را از ویژگی های نمایشگاه امسال عنوان كرد و گفت: اكنون با توسعه پیاده‌سازی شبكه ملی اطلاعات امكان عرضه خدمات دولت الكترونیكی بر بستر این شبكه برای شهروندان فراهم شده و در نمایشگاه امسال نمونه مقدماتی این خدمات معرفی می‌شود.
جهانگرد با تاكید بر این كه به دنبال افزایش سهم فناوری اطلاعات در سبد خانوار و اقتصاد كشور هستیم گفت: گسترش فناوری اطلاعات سبب افزایش بهره‌وری، تسهیل زندگی مردم، ارتقای كسب و كارها و توانمندسازی جامعه می‌شود.
وی درباره نگرانی برخی شركت‌ها درباره تعطیل بودن سه روز از چهار روز الكامپ و حضور نیافتن مدیران دولتی در نمایشگاه گفت: این نگرانی درست است و زیرا تاریخ نمایشگاه از مدت‌ها پیش بسته شده بود با این حال عموم دستگاه‌های كشور در نمایشگاه حضور دارند و علاوه بر این در تلاشیم مقام های تراز اول كشور نیز به بازدید از نمایشگاه بیایند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: فرصت بسیار خوبی برای ارزیابی دولت الكترونیكی در نمایشگاه فراهم است و امیدوارم نگاه نقادانه رسانه‌ها به ما در مراحل بعدی توسعه دولت الكترونیكی كمك كند.
جهانگرد خواستار آن شد تا رسانه ها از ایجاد این روحیه كه مردم نباید برای دریافت هر خدمتی بهایی پرداخت كنند، پرهیز كنند زیرا پرداخت هزینه ها توسط مردم موجب شكوفایی كسب و كارهای دیگر خواهد شد.
به گزارش ایرنا، نمایشگاه الكامپ بزرگترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الكترونیك و كامپیوتر كشور است كه همه ساله با حضور گسترده و چشمگیر دست اندركاران این بخش و مخاطبان آنها در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.
امسال بیست و دومین نمایشگاه الكامپ ایران از 25 تا 28 آذرماه در محل نمایشگاه های دایمی تهران برگزار می شود.
اقتصام ** 2078 ** 1070**1561**خبرنگار: محمدمهدی بهرامی **انتشاردهنده: مژگان توانا