راه اندازی ابزار مالی جدید دربازار سرمایه/معاملات آپشن در مسیر بورس كالا

تهران -ایرنا- مدیرعامل بورس كالای ایران از عملیاتی شدن قراردادهای اختیار معامله (آپشن) بر پایه سكه طلا در این بورس خبر داد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه خبری بورس كالا، حامد سلطانی نژاد افزود: با توجه به تجربه راه اندازی معاملات قراردادهای آتی در بورس كالای ایران، تثبیت جایگاه و افزایش عمق این معاملات در بازار سرمایه و همچنین گذشت زمان و كسب تجربه عملیاتی در سطح اجرایی، موجبات توسعه و رشد سایر ابزارهای نوین مالی در بازار سرمایه ایران فراهم شده است.
وی ادامه داد: در این راستا قراردادهای اختیار معامله ، یكی از ابزارهای مهم پوشش ریسك در بازارهای مالی ، برای نخستین بار در بورس كالا آماده راه‌اندازی است.
وی گفت: این ابزار در جهت تكمیل زنجیره‌ ابزارهای مالی موجود در بخش كالایی و سرمایه گذاری كشور و همچنین تنوع بخشیدن به سبد ابزارهای مالی در دسترس سرمایه گذاران بازار، ایجاد خواهد شد.
مدیرعامل بورس كالای ایران اظهار داشت: با توجه به تجربیات موفق بورس‌های كالایی جهان در راه اندازی این معاملات، بورس كالای ایران طی چند سال گذشته پیگیری‌های لازم را برای عملیاتی شدن معاملات این قراردادها انجام داده بود.
وی تصریح كرد : اكنون با اعمال تغییراتی در دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای اختیار معامله و آماده شدن سامانه‌های معاملاتی مرتبط، معاملات قراردادهای آپشن، آماده راه‌اندازی است. این قراردادها از نوع اختیار خرید، با سبك اعمال اروپایی و بر روی سكه طلا راه اندازی می شود.
وی گفت: همچنین با توجه به پیچیدگی‌های موجود در این ابزار مالی، این قرارداد در بورس كالای ایران به نحوی طراحی شده كه در زمان راه‌اندازی، فعالان فعلی بازار آتی به آسانی و بدون نیاز به دریافت كد معاملاتی جدید و رابط كاربری متفاوت از آنچه برای معاملات قراردادهای آتی وجود دارد، پس از گذراندن دور‌های آموزشی قادر به فعالیت باشند.
مدیرعامل بورس كالای ایران اضافه كرد: در ابتدای آغاز معاملات، انعقاد قراردادها از طریق ایستگاه‌های معاملاتی كارگزاران انجام می‌شود و در ادامه امكان انجام معاملات آنلاین این قراردادها بر روی سامانه‌های آنلاین فعلی نیز فراهم خواهد شد.
به گزارش ایرنا، نزدیك به 50 سال از تاسیس بازار سرمایه ایران می گذرد و زمان توسعه ابزارهای مالی جدید به منظور پوشش نیاز فعالان اقتصادی حاضر در بازار سرمایه بیش از هر زمانی احساس می شود.
بر این اساس، دستورالعمل اجرایی قراردادهای اختیار معامله (آپشن) در هفته ای كه گذشت به تصویب هیات مدیره سازمان بورس رسید تا این ابزار مالی برای نخستین بار در بازار سرمایه بر روی دارایی سكه طلا آغاز به كار كند. معاملات آپشن از ابزارهای جدید بازار سرمایه است كه با هدف پوشش ریسك و كاهش نوسانات بازار انجام می شود.
اقتصام **2022** 1601** تنظیم كننده: میثم طاهری ** انتشار دهنده: شهناز حسنی

سرخط اخبار اقتصاد