برگزاری نخستین همایش ملی پدافند غیرعامل دریای خزر

رشت- ایرنا- نخستین همایش پدافند غیر عامل در حوزه دریای خزر هفته آینده به میزبانی استان گیلان برگزار می شود.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی استانداری گیلان به ایرنا، دبیر اجرایی همایش پدافند غیر عامل در حوزه دریای خزر گفت : نخستین همایش پدافند غیر عامل در حوزه دریای خزر چهارشنبه و پنج شنبه آینده در دانشگاه گیلان با هدف هم افزایی علمی و تولید دانش بومی مرتبط با مسائل دریای خزر و حوزه آن در زمینه پدافند غیر عامل برگزار می شود.
امیر مرادی افزود : اقتصاد دریا محور با رویكرد پدافند غیر عامل ، پدافند غیر عامل در حوزه گردشگری و اكوتوریسم دریای خزر ،حمل و نقل دریایی و الزامات پدافندی ، منابع انرژی دریای خزر از نگاه پدافند غیرعامل ، نقش مناطق آزاد تجاری در توسعه اقتصاد مقاومتی در حوزه دریای خزر ، پدافند غیرعامل در بخش شیلات، كشاورزی، امنیت غذایی و توسعه پایدار در حوضه آبی دریای خزراز جمله محورهای این همایش است.
وی آلودگی‌های زیست محیطی و بیولوژیك در دریای خزر ، پدافند غیرعامل در مهندسی با رویكرد استان‌های شمالی ، نفوذ دشمن، چالش‌ها و راهكارها با نگاه به مسائل استان‌های كرانه دریای خزر ، معماری و شهرسازی استان‌های ساحلی با رویكرد پدافند غیرعامل ، تهدیدات نوین در حوزه دریای خزر با نگاه آینده پژوهی(سایبری،زیستی،جنگ نرم) و فرهنگ،هویت،دین و ارزش های اجتماعی با رویكرد پدافند غیر عامل را از دیگر محورهای برگزاری این همایش علمی عنوان كرد.
مدیركل پدافند غیرعامل استانداری گیلان گفت: همچنین برابر هماهنگی های انجام شده با دستگاه های اجرایی استان، نظر به اینكه این همایش با حضور مقامات برجسته كشوری و لشكری برگزار می شود، همه تمهیدات جهت برگزاری همایش مهیا شده است.
وی افزود : برگزار كنندگان انتظار دارند با برگزاری همایش توجه پژوهشگران و محققان رشته های مختلف علمی به اهمیت و ضرورت رویكرد پدافند غیر عامل در مسائل دریای خزر جلب شود .
و ی اضافه كرد: بی شك حضور اندیشمندان و پژوهشگران مراكز علمی و پژوهشی، دانشگاه ها و ... در كنار دستگاه های اجرایی می تواند نقش موثری در تولید دانش و تبادل دانش بومی در حوزه پدافند غیر عامل داشه باشد.
وزیر كشور فروردین ماه امسال در حكمی استاندار گیلان را به عنوان رئیس همایش ملی پدافند غیرعامل حوزه‌ دریای خزر منصوب كرد.
رحمانی فضلی در این حكم همچنین توسعه ادبیات پدافند غیرعامل، نهادینه سازی فرهنگ پدافند غیرعامل و كاربرد آن در امنیت، پایدارسازی و صیانت از سرمایه‌های ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با استفاده از همه‌ ظرفیت‌های موجود در حوزه‌ دریای خزر و بخش‌های مرتبط با آن را از اهداف اصلی همایش سراسری مذكور عنوان و از استاندار گیلان خواسته بود بسترهای لازم جهت دستیابی به این اهداف را فراهم كند.
خبرنگار: مریم سلیمانی**انتشار : نصراله ابراهیمی
7296/6070