هفدهمین جشنواره و نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی به كار خود پایان داد

مشهد – ایرنا – هفدهمین جشنواره و نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی چهارشنبه شب با تقدیر از برگزیدگان پژوهش و فناوری این دوره با حضور استاندار و جمعی از مدیران كشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد به كار خود پایان داد.

دبیر جشنواره پژوهش كشور در آیین اختتامیه این نمایشگاه گفت: هفته پژوهش باید به آسیب شناسی روند پژوهش ها بینجامد.
فریبا گودرزی با اشاره به تغییر رویكرد همه وزارتخانه ها نسبت به انجام فعالیت های پژوهشی گفت: با وجود اینكه وزارت كشور، سیاسی ترین و امنیتی ترین دستگاه اجرایی است، با این حال رویكرد پژوهشگرانه را در فعالیت های خود در پیش گرفته است.
وی بیان كرد: وزارت كشور در راستای حمایت از بخش پژوهش، سه سال قبل تفاهم نامه ای با وزارت علوم به امضا رسانید تا استانداران در هر استان ملزم به حمایت از فعالیت های پژوهشی و فناورانه شوند.
وی با اشاره به ظرفیت های بالای پژوهشی خراسان رضوی اظهار كرد: امسال نیز مانند دو سال گذشته خراسان رضوی رتبه برتر بخش پژوهش و فناوری كشور را در بین استان های دیگر به دست آورد كه در یك اجلاسیه در 23 آذرماه از استاندار خراسان رضوی قدردانی می شود.

*فعالیت 141 شركت دانش بنیان در خراسان رضوی
رئیس پارك علم و فناوری خراسان نیز در گفت: در هفدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی بیش از 150 موسسه فناور در قالب مراكز رشد شركت كردند كه 50 موسسه مربوط به پارك علم و فناوری و باقی آنها مربوط به دانشگاه های استان می باشند.
محمد حسن علم الهدایی با اشاره به وجود 141 شركت دانش بنیان در خراسان رضوی گفت: وضعیت این استان به لحاظ برخورداری از فعالیت های پژوهشی و فناورانه به نسبت مطلوب است اما در دو سال گذشته رتبه علمی خراسان رضوی كاهش داشته است.
وی اظهار كرد: نمایشگاه پژوهش و فناوری آیینه تفكر جوانان و مخترعین و شركت های دانش بنیان و نمایش دستاوردهای پژوهشی دستگاه های اجرایی و فعالان بخش خصوصی است.
رئیس پارك علم و فناوری خراسان مردمی كردن پژوهش، علم و فناوری را یكی از اهداف جدی برگزاری نمایشگاه های پژوهش و فناوری برشمرد.
وی گفت: برای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در حوزه سیاست های اقتصاد مقاومتی، باید آموزش و اقتصاد دانش بنیان را پایه و اساس فعالیت ها قرار داد و ظرفیت نیروی انسانی كشور را باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی به خدمت گرفت.
علم الهدایی خاطر نشان كرد: رهبر معظم انقلاب سیاست های كلی را به دولت برای برنامه ششم توسعه اعلام كرد كه از مهمترین آنها پیشتازی اقتصاد مقاومت و دانش، تعالی و مقاوم سازی فرهنگی، توسعه كسب و كارهای كوچك در جامعه است.
وی بیان كرد: متاسفانه بسیاری از افراد باور ندارند كه بخش صنعت كشور می تواند به صورت خودجوش از پژوهش ها بهره گیرد و با استفاده از ظرفیت های داخلی و علم تولید محصولات رقابت پذیر را توسعه دهد.
وی گفت: دلیل اصلی رشد اقتصاد كشورهای دیگر این است كه 90 درصد فرصت های شغلی در آن كشورها مربوط به كسب و كارهای خرد می شود و اساس اقتصاد خود را بر پایه اقتصاد دانش بنیان قرار داده اند.
رئیس پارك علم و فناوری خراسان اظهار كرد: نظام جمهوری اسلامی نیازمند توسعه پایدار متوازن و یكپارچه و مدیریت همراه با دانش و علم است و باید صنعت، دولت و دانشگاه به یكدیگر پیوند داده شوند تا توسعه متوازن و پایدار شكل گیرد.
علم الهدایی اظهار كرد: دلیل برگزاری مطلوب نمایشگاه پژوهش و فناوری در سال جاری به دلیل حضور پررنگ و تاثیرگذار شركت های دانش بنیان و فناورانه بود كه منجر به حركت دستگاه ها به سوی دانش بنیان شدن شد.

*خراسان رضوی در حوزه پژوهش و فناوری بی برنامه است
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این آیین گفت: راهبرد جهانی، تبدیل علم به ثروت است و دانش و پژوهش پایه اصلی این فرآیند به شمار می رود.
احمدرضا بهرامی افزود: در یك سال گذشته رتبه دانشگاه های ایران در تولید مقاله آی اس آی روند صعودی داشته و نشان می دهد كه تولید علم برتر در كشور رو به افزایش است.
وی با بیان اینكه منطقه 9 دانشگاهها و موسسات آموزش عالی كشور شامل دانشگاهها و موسسات آموزش عالی خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و سمنان است، افزود: از سال 2005 تا 2009 تعداد تولید مقاله های isi این منطقه سه هزار فقره بوده كه در طول سالهای 2010 تا 2015 به 9 هزار و 200 مقاله افزایش یافته است.
معاون دانشگاه فردوسی مشهد گفت: یكی از اشكالات اساسی خراسان رضوی در حوزه پژوهش و فناوری، بی برنامه بودن و جزیره ای كار كردن دانشگاه های استان در این حوزه است.
وی بیان كرد: متاسفانه ساختارهای توسعه در خراسان رضوی شبه پژوهش است و این یك اشكال اساسی در روند توسعه است.
وی تدوین یك برنامه منسجم و یكپارچه سازی فعالیت های پژوهشی و فناورانه دانشگاه های خراسان رضوی را در توسعه استان ضروری دانست.
هفدهمین جشنواره و نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی به همراه نمایشگاه تخصصی كتب دانشگاهی از 14 تا 17 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد دایر بود.
7489/6012/ خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: علی حیدر شاه حسینی