نویسنده و مترجم: پاییزه كتاب طرحی ملی در ابعادی وسیع است

تهران - ایرنا - مترجم كتاب «صندلی آخر»، پاییزه كتاب را طرحی ملی در ابعادی وسیع و تخفیف ارائه شده را از نكات مثبت آن دانست.

پروین علی پور روز چهارشنبه درگفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: برگزاری موفق چهار دوره از طرح های اختصاص یارانه به كتابفروشی ها نشان از موفقیت و استقبال مردم و كتابفروشی ها و حتی ناشران از این طرح دارد.
وی با بیان اینكه طرح هایی نظیر «پاییزه كتاب» هدف خوبی را نشانه گرفته است افزود: آنچه اثرگذاری هرچه بهتر طرح را فراهم می كند، نحوه مدیریت و اجرای آن در سراسر كشور است زیرا پاییزه كتاب؛ طرحی ملی در ابعادی وسیع و نیازمند نظارت و رسیدگی زیادی است.
علی پور ادامه داد: ایده تخفیف 20 و 25 درصدی در طرح «پاییزه كتاب» از نكات مثبت آن است زیرا مردم همواره زمان خرید به دنبال تخفیف هستند، این امر تاثیر روانی زیادی دارد و انگیزه خرید آنها را افزایش می دهد.
وی گفت: كتابفروشان، ناشران و نویسندگان باید برای استفاده بهتر از این طرح همقدم و در كنار یكدیگر باشند تا همه از این طرح و فرصتی كه برای آنها در نظر گرفته شده، استفاده كنند هرچند لازم است مدارس نیز در این گونه طرح ها مشاركت كنند زیرا یكی از اهداف آنها توجه ویژه به كتاب های كودك و نوجوان است.
علی پور اضافه كرد: با توجه به ظرفیت های مختلفی كه امروزه شبكه های اجتماعی و فضای مجازی در اختیار افراد قرار داده، شایسته است اطلاع رسانی همه جانبه درباره این طرح انجام دهند.

** طرح های حمایتی به فرهنگ كتابخوانی كمك می كنند
مجید عمیق از مترجمان حوزه كودك و نوجوان نیز درباره «پاییزه كتاب» گفت: همزمانی اجرای این طرح در فصل پاییز به عنوان فصل كتابخوانی، بسیار مبارك و مناسب است.
وی با بیان اینكه طرح های حمایتی از كتابفروشان به فرهنگ كتابخوانی در سطح جامعه كمك می كند، افزود: برای نهادینه كردن كتاب و كتابخوانی لازم است طرح هایی از این دست در مناسبت های مختلف اجرا شود تا سبب علاقه مندی مردم به كتابخوانی شوند.
مترجم رمان اسلحه سری ادامه داد: تخفیف 20 و 25 درصدی كه در این طرح برای خرید كتاب در نظر گرفته شده به گروهی از كتابخوان ها كه وضعیت خوبی از لحاظ اقتصادی ندارند، كمك می كند تا كتاب های بیشتری را خریداری كنند.
وی پیشنهاد كرد: صدا و سیما برای معرفی این طرح ملی برنامه های پرمخاطب تهیه كند تا مردم با جنبه های مختلف آن آشنا شوند هرچند از این طریق، زیر ساخت های لازم برای دوره های بعدی اجرای این طرح ها نیز فراهم می شود.
پاییزه كتاب در بازه زمانی یك ماهه 24 آبان تا 24 آذر سال جاری در كتابفروشی های عضو این طرح اجرا می شود.
بر اساس اعلام خانه كتاب،تاكنون در این طرح 466 هزار و 73 نسخه كتاب از سوی 173 هزار و 820 نفر خریداری شده است.
فراهنگ**1880**1027**خبرنگار: پروین اروجی**انتشار دهنده: محمدجواد دهقانی

سرخط اخبار فرهنگ