گزارش «ایندیپندنت» از احتمال كاهش آرای الكترال ترامپ به نفع هیلاری كلینتون

تهران- ایرنا- در حالیكه 43 روز دیگر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریكا وارد كاخ سفید می شود، نشریه انگلیسی «ایندیپندنت» در گزارشی به میزان اختلاف آرای مردمی رقیب شكست خورده دمكرات او، هیلاری كلینتون پرداخته و از احتمال كاهش آرای الكترال ترامپ به نفع كلینتون خبر داده است.

به گزارش ایرنا، ایندیپندنت امروز چهارشنبه نوشت: باوجودی كه هیلاری كلینتون در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریكا نتیجه را به دونالد ترامپ باخت اما اختلاف آرای مردمی وی نسبت به ترامپ به دومیلیون و 700هزار رای رسیده و انتظار می رود این تعداد رو به افزایش باشد.
این نشریه انگلیسی افزود: اما آرای مردمی هیلاری كیلنتون به آرای مردمی باراك اوباما كه در انتخابات 2012 به پیروزی رسید حدود 400هزار رای فاصله دارد. اوباما در انتخابات 2012 ریاست جمهوری آمریكا، 65میلیون و 900هزار رای آورد.
ایندیپندنت ادامه داد: رای دهندگان آمریكایی همچنان در برخی از شهرها و ایالت های آمریكا همچون كالیفرنیا، نیویورك و واشنگتن درباره نتیجه این انتخابات اعتراض دارند.
درانتخابات هشتم نوامبر (18 آبان ماه) هیلاری كلینتون از حد نصاب 270 آرا الكترال توانست 232 آرای الكترال را به دست آورد و دونالد ترامپ نیز با كسب 306 آرای الكترال پیروز انتخابات شد.
این نشریه انگلیسی نوشت: آرای الكترال هر سه ایالت كلیدی 'ویسكانسین'، 'پنسیلوانیا' و 'میشیگان' با اختلافی اندك به حساب ترامپ منظور شد، این در حالی است كه بازشماری آرا در ایالت ویسكانسین چهارم دسامبر ( 14 آذرماه) آغاز شد.
به گزارش ایرنا، 'جیل استاین' نامزد ریاست جمهوری 2016 آمریكا از 'حزب سبز' خواستار بازشماری آرا در سه ایالت ویسكانسین، پنسیلوانیا و میشیگان شده بود. شمارش آرا در ایالت میشیگان نیز به دستور قاضی فدرال از دوشنبه گذشته برابر با 15 آذرماه آغاز شد.
جیل استاین 13 آذرماه به دلیل شرطی كه دادگاه ایالتی برای پرداخت وثیقه یك میلیون دلاری تعیین كرد، از درخواست بازشمارش آرا در ایالت پنسیلوانیا صرف نظر كرد. این در حالی بود كه رسانه های آمریكایی ساعاتی بعد از تغییر عقیده نامزد حزب سبز برای بازشماری آرای پنسیلوانیا كه 20 آرا كالج الكترال (گزینشگران ایالتی) دارد، خبر دادند كه وی قصد دارد دادخواست خود را از دادگاه ایالتی به دادگاه فدرال ببرد.
با توجه به اینكه ایالت های ویسكانسین، میشیگان و پنسیلوانیا هر كدام به ترتیب 10، 16 و 20 رای الكترال دارند و در صورتی كه نتایج هر سه این ایالت ها به سود هیلاری كلینتون تمام شود، 46 آرا الكترال از مجموع 306 آرا كنونی الكترال دونالد ترامپ كاسته شده و به حساب نامزد دمكرات منظور خواهد شد.
جیل استاین درانتخابات 2016 ریاست جمهوری آمریكا با كسب حدود یك میلیون 400هزار رای ، یك درصد آرای مردمی را به دست آورد.
اروپام **1302**
مترجم: بهروز وفاداری ** انتشار دهنده: زهرا هژبری

سرخط اخبار جهان