۱۶ آذر ۱۳۹۵، ۱۷:۲۸
کد خبر: 82335452
T T
۰ نفر
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی : كنگره آمریكا نمی تواند برجام را یكطرفه نقض كند

تهران - ایرنا - رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برجام سندی بین‌المللی است كه به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد و كشورهای اروپایی رسیده و كنگره آمریكا نمی‌تواند یك طرفه آن را نقض كند، چون آمریكا كه سخنگوی دنیا نیست.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله اكبر هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه در دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های كشور با بیان این نكته كه 'دولت برخاسته از آرای مردمی ایران در انتخابات 92 براساس نظرات مردمی كارهای خود را برنامه‌ریزی كرد' به انتخاب تیم مذاكره كننده هسته‌ای ایران و جدال دیپلماسی آنها با كارشناسان و مسوولان 6 كشور بزرگ دنیا اشاره كرد و افزود: آمریكا یكی از طرف‌های مذاكره است كه مطمئن باشید دیگر طرف‌های مذاكره از امضاهای دیپلماتیك و تعهدات سیاسی دولت‌های خود دفاع می‌كنند.
وی با تشریح بندهای برجام و ترس و اضطراب غیرواقعی برخی قدرت‌ها از ایران اسلامی، گفت: نگرانی آنها از ایران اتمی مشتاقشان كرد كه به میز مذاكره بر گردند و ایران با همان علم و دانش بومی، به تحقیقات خویش می‌پردازد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان سوابق علمی ایران و جهان در جوش هسته‌ای(ایتر) و تلاش بشریت برای استفاده از سیستم كار خورشید در جهت تولید انرژی‌، اظهار كرد: یكی از دستاوردهای بزرگ برجام این است كه ایران را عضو 7 كشور مهم دنیا كرده‌اند كه از سال‌ها قبل دارند اولین نیروگاه را در فرانسه می‌سازند كه مواد اولیه و مهم آن آب دریاست.
وی تربیت دانشجو را یكی از خواسته‌های مسوولان ایتر از ایران دانست و گفت: قرار شد تربیت دانشجو به عنوان هزینه‌ای كه حق عضویت ایران است، در كشور ما انجام شود.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: ایران الان می‌تواند عضو یا وابسته آن جمع شود كه هر كدام شرایطی دارد و مسوولان مربوطه ایران برای تهیه مقدمات به آنجا رفتند و مسوولان صنعت ایتر هم برای بررسی توانایی‌ها و ظرفیت‌ها به ایران آمدند.

**تندروهای آمریكا می‌خواستند تجربه عراق را در ایران تكرار كنند
آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنین با یادآوری شرایط كشور و تهدیدهای فراوان اضافه كرد: اطلاعات موثقی داشتیم كه تندروهای آمریكا می‌خواستند تجربه عراق را در ایران تكرار كنند تا با قانون نفت در برابر غذا، ملت بزرگ ایران را تحقیر كنند.
وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه و كاری كه كنگره آمریكا اخیر انجام داده گفت: لابی صهیونیسم كه از اول برای كارشكنی در آمریكا فعال بود، با این كار تلاش كرد كه بین مردم و مسوولان ایران اختلاف بیندازند و الان هوشیاری سیاسی، لازمه كار است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با انتقاد از كسانی كه بدون آگاهی، نسبت به جهادگران دیپلماسی در دولت یازدهم حرف می‌زنند، گفت: دوره قبل را به یاد آورید كه پس از مذاكره، دو طرف بیانیه‌های تهدید‌آمیز می‌دادند و پس از آن تشدید تحریم‌های جهانی و قطعنامه‌های سازمان ملل بود.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: همان كسانی كه در دولت قبل قطعنامه‌های شورای امنیت را برای اداره ایران بی‌تاثیر می‌دانستند، الان پس از تمدید تحریم‌های ظالمانه در كنگره آمریكا، از تاثیر آن در آینده كشور می‌گویند، در حالی كه آمریكا در تمام 38 سال از این تحریم‌ها داشت.

**كسی نمی تواند مسایل مهم كشور را پنهان كند
وی در بخش دیگری از سخنان خود گسترش و افزایش ابزار اطلاع‌رسانی را امتیاز جوانان در این عصر و آینده خواند و گفت: امروز و در عصر ارتباطات، دیگر كسی نمی‌تواند مسایل مهم كشور را پنهان كند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود:‌ وضع به گونه‌ای شده كه خبر، عكس و حتی فیلم هر خبری به سرعت در اقصی نقاط جهان پخش می‌شود و این فضا برای جوانان خوب است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در این دیدار كه جمعی از دانشجویان عضو تشكّل‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هم حضور داشتند، امید را ویژگی همیشگی جوانان دانست و اظهار داشت: بر اساس شواهد موجود و رشد آگاهی جوانان، می‌توان با یقین گفت كه آینده جوانان دختر و پسر ایران عزیز بهتر از گذشته‌ها خواهد بود.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با اشاره به برخی انتقاد و گلایه‌های دانشجویان، گفت: حتی گلایه‌های دانشجویان هم به شنونده روحیه می‌دهد كه چگونه با آینده‌نگری و دلسوزی، مسایل را تحلیل می‌كنند.

**در فضای قبل از انتخابات ریاست جمهوری 92، یاس عمومی همه جا را فراگرفته بود
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح اوضاع اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی امروز با زمان جوانی‌های خویش اظهار كرد: واقعا اوضاع امروز به نفع شماست و آن زمان علاوه بر فقر عمومی، ابزاری برای اطلاع‌رسانی و حتی مسافرت‌ها نبود.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، حضور گسترده خانم‌ها و دختران و ارتقاء علمی آنان را ویژگی ممتاز دیگر جوانان امروز دانست و گفت: متاسفانه در گذشته، علاوه بر نگرانی خانواده‌ها از اوضاع فرهنگی و اجتماعی جامعه، خود جامعه به این باور غلط رسیده بود كه زن باید در كنج خانه باشد، اما انقلاب اسلامی كه آمد، این تابو را شكست و امروز زنان ایرانی، فراتر از مرز كشور در مسایل علمی، آموزشی و ورزشی و المپیادها می‌درخشند.
وی در پاسخ به سوال یكی از دانشجویان مبنی بر این كه اوضاع را چگونه می‌بینید؟، به تشریح و تحلیل اتفاقات سه چهار سال اخیر پرداخت و ادامه داد: فضای قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 را به یادآورید كه یاس عمومی همه جا را فراگرفته بود، اما ناگهان موج اراده سیاسی مردم از دل اقیانوس مردمی برخاست و دولت تدبیر و امید انتخاب شد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به تشریح اقدامات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دولت یازدهم در سه سال و چند ماه گذشته پرداخت و گفت: به یاد آورید كه هواپیماها و كشتی‌ها ما قبل از برجام چه وضعی داشتند و حتی همسایگان به ما در بنادر و فرودگاه‌ها اجازه ورود نمی‌دادند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان بعضی از مصادیق اوضاع فرهنگی كشور و حتی عدم پذیرش جوانان ایرانی برای رشته‌های خاص در دانشگاه‌های معتبر جهان، افزود: آن وضع چنان تغییر یافت كه امروز رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان رئیس هیات امنای انجمن بین‌المللی «آسایهل» انتخاب شد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بخش پایانی سخنان خود خطاب به دانشجویان گفت: ایران متعلق به شماست و باید مسلح به علم، دانش و آگاهی شوید.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: باز هم به همه دانشجویان در سراسر كشور سلام و تبریك می‌گویم و تاكید می‌كنم كه خود را برای مسوولیت‌های خطیر آماده كنند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در روز دانشجو، 16 آذر، در دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی، پیام‌نور، موسسات آموزش عالی و دانشگاه آزاد اسلامی از استان‌های تهران، البرز، قزوین، زنجان، مازندران و كرمان، دیدگاه‌ها، درد و دلها و دغدغه‌های آنان را شنید و گفت: واقعا مایل بودم كه روز دانشجو با دانشجویان گفت‌ و گو كنم و خوشحالم كه شما را می‌بینم.
در آغاز دیدار، پویا پورمعانی دانشجوی روان‌شناسی و قاری قرآن، روشنی از فعالان دانشجویی سابق، امین پزشكیان دانشجوی كارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت، ساجد رحمانیان دانشجوی كارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه آزاد تهران جنوب، تابش دانشجوی عمران دانشگاه صنعتی شریف، محمد تمیزكار دانشجوی كارشناسی مدیریت تبلیغات، سالار احمدی دانشجوی كارشناسی ارشد صنایع شاخه دانشجویی حزب ندای ایرانیان و رسول توكلی دانشجوی فوق لیسانس كارگردانی به بیان دیدگاه‌های خود درباره مسایل مختلف، از جمله ضرورت توجه به توانایی‌های جوانان، ضرورت جوان‌گرایی دولت، فضاهای بسته دانشگاه‌ها، عدم دادن مجوزها برای خیلی از برنامه‌ها و به هم زدن بعضی از برنامه‌ها، آن هم پس از صدور مجوز، انتقاد جوانان از بیكاری، امنیت شغلی، عدم توجه كاربردی به رابطه دانشگاه و صنعت با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پرداختند و انتظارات جامعه جوان كشور و دانشجویان را با وی مطرح كردند.
سیام**6084**1449*تنظیم:امیر خان زاده*انتشار:امیر كاردان راد
۰ نفر