اجلاس آسایهل به كار خود پایان داد/ آغاز ریاست دوسالۀ ایران

كوالالامپور – ایرنا – شصتمین اجلاس اتحادیه موسسات آموزش عالی و دانشگاه های جنوب شرق آسیا (آسایهل) پس از دو روز بحث و گفت وگو پیرامون برنامه های گذشته و چشم انداز آینده این اتحادیه عصر سه شنبه در 'پوتراجایا' پایتخت ستادی مالزی به كار خود پایان داد و ریاست دو ساله ایران بر آسایهل آغاز شد.

به گزارش ایرنا، دكتر 'حمید میرزاده' رئیس دانشگاه آزاد اسلامی كه روز گذشته به عنوان رئیس هیات امنای این اتحادیه برگزیده شد در جلسه پایانی در سخنانی گفت: در این كنفرانس شاهد مشاركت بالای اعضا و ارائه مقالات متعدد در حوزه های گوناگون علمی بودیم كه این خود نوید آینده ای روشن برای این اتحادیه است.
وی اظهار امیدواری كرد كه با همكاری اعضای این اتحادیه بتوان در دو سال آینده شاهد تحولی چشمگیر در میزان ارتباطات دانشگاه های عضو آسایهل در حوزه های علمی، پژوهشی و فرهنگی باشیم.
رئیس جدید هیات امنا اتحادیه موسسات آموزش عالی و دانشگاه های جنوب شرق آسیا تصریح كرد: نسل آینده دانشگاه ها باید حركت خود را بر پایه مفاهیم بنیادی همچون مشاركت و همكاری ترسیم كنند و آسایهل بهترین موقعیت برای نیل به این پدیده نوظهور در نظر گرفته می شود.
'عینی ادریس' رئیس دانشگاه پوترا مالزی نیز در آیین پایانی این اجلاس، ضمن تبریك به 'حمید میرزاده' به عنوان رئیس جدید هیات امنا آسایهل، گفت كه در آینده كارهای زیادی انجام خواهد شد، بحث های زیادی در طول این نشست انجام شده كه می تواند به اقدامات عملی گسترده ای منجر شود.
وی كه پیش از این ریاست آسایهل را بر عهده داشت، با آرزوی موفقیت برای رئیس جدید این اتحادیه، تصریح كرد با توجه به ظرفیت های مختلف به ویژه در حوزه آموزش می توانیم روابط خود را با كشورهای مختلف از جمله ایران توسعه دهیم.
شصتمین اجلاس اتحادیه موسسات آموزش عالی و دانشگاه های جنوب شرق آسیا (آسایهل) به میزبانی دانشگاه پوترا مالزی در هتل 'لیمردی' در شهر پوتراجایا پایتخت ستادی مالزی و با حضور 'عباس قنبری باغستان' رایزن علمی ایران در شرق آسیا برگزار شد.
هیات امنای اتحادیه 'آسایهل' روز یكشنبه نیز با عضوت 8 دانشگاه ایرانی شامل دانشگاه علوم پزشكی تهران، دانشگاه صنعتی امیركبیر، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه صنعتی شیراز و دانشگاه علم و فرهنگ و نیز پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) و مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) در این اتحادیه منطقه ای موافقت كرد.
تاكنون 210 دانشگاه از كشورهای ایران، مالزی، اندونزی، تایلند، استرالیا، ویتنام، برونئی، سنگاپور، فیلیپین، كامبوج، هنگ كنگ، هندوستان، ژاپن، میانمار، سریلانكا، تایوان، تیمور شرقی، لهستان، بلژیك، كانادا، فرانسه، انگلستان، نیوزیلند، سوئد و آمریكا در 'آسایهل' عضویت داشتند كه با اعضای جدید از جمله 8 دانشگاه ایران تعداد اعضا به عدد 239 رسید.
شصت و یكمین اجلاس اتحادیه موسسات آموزش عالی و دانشگاه های جنوب شرق آسیا سال آینده میلادی در دانشگاه 'حسن الدین' اندونزی برگزار می شود و سال 2018 جمهوری اسلامی ایران این اجلاس را میزبانی می كند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

سرخط اخبار جهان