60 خانواده شهید مدافع حرم همزمان با عید امام زمان (عج) تجلیل می شوند

تهران-ایرنا - مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) گفت: 60 خانواده شهید مدافع حرم در 30 همایش استانی جشن آغاز امامت امام زمان (عج) تجلیل می شوند.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا حجت الاسلام محمود متوسل روز سه شنبه در نشست خبری برنامه های آغاز امامت امام زمان (عج) اظهار كرد: از آنجا كه مدافعان حرم را منتظران واقعی امام زمان (عج) می دانیم، به همین مناسبت از خانواده های شهدای مدافع حرم همزمان با برگزاری همایش های مهدوی تجلیل می شود.
وی افزود: همه مردم در نیمه شعبان جشن های میلاد امام زمان (عج) را برگزار می كنند ولی جشن آغاز امامت آن حضرت در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است و آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی در دیدار با اعضای ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی از نهم ربیع الاول به عنوان عید شیعیان یاد كردند.
متوسل اضافه كرد: همانگونه كه غدیر بزرگترین عید شیعیان است، نهم ربیع نیز در امتداد غدیر محسوب می شود و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی(عج) جشن هایی را با حضور مشتاقان ظهور و اقشار فرهنگی و ائمه جمعه در سطح كشور برگزار می كند.

** صبحگاه میثاق مهدوی در مدارس برپا می شود
متوسل گفت: این بنیاد هماهنگی هایی با وزارت آموزش و پرورش و مجموعه های نظامی داشته تا از شنبه آینده و در هفته بعد از نهم ربیع الاول در برنامه های صبحگاهی خود صبحگاه میثاق مهدوی را اجرا كنند.

** قرائت زیارت آل یاسین در مساجد و بقعه های امام زادگان
وی اظهار داشت: از این جمعه شب زیارت آل یاسین بعد از نماز در مساجد و امامزادگان قرائت می شود كه این برنامه با همكاری حجت الاسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد عالی كانون های مساجد و حجت الاسلام علی محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در سراسر كشور برگزار می شود.

** مسابقه كتابخوانی با دعای سلامتی امام زمان (عج)
این استاد دانشگاه افزود: مسابقه كتابخوانی از دیگر برنامه های این بنیاد است كه از هفته آینده آغاز می شود و كتاب شرح دعای سلامتی امام زمان (اللهم كن لولیك الفرج) به قلم حجت الاسلام محسن قرائتی منبع این مسابقه است.

** اجتماع هزار نفری طلاب حوزه
وی همچنین گفت: یك اجتماع هزار نفری شامل طلاب حوزه علمیه قم در مسجد مقدس جمكران به عنوان تجدید بیعت برپا می شود.
متوسل افزود: تجمع دانشجویان مهدی یاور و مهدی باور از استان های همجوار قم در مسجد مقدس جمكران از دیگر برنامه های این بنیاد است كه حجت الاسلام محمدحسن رحیمیان تولیت مسجد جمران و حجت الاسلام پناهیان در این اجتماع 2 هزار نفری سخنرانی می كنند.

** فلسفه تاسیس بنیاد حضرت مهدی موعود (عج)
حجت الاسلام متوسل با ارائه آماری از عملكرد بنیاد فرهنگی حضرت مهدی (عج) گفت: این بنیاد در سال 79 به درخواست حجت الاسلام قرائتی و موافقت رهبر معظم انقلاب تاسیس شد.
وی افزود: دلایل مطرح شده از سوی قرائتی بر سه موضوع استوار بود كه فعالیت های انجمن حجتیه یكی از این دلایل بود و اگرچه فعالیت اصلی این انجمن مقابله با بهائیت بود ولی تفكرات اعضای آن با انقلاب اسلامی سازگار نبود و معتقد بودند در زمان غیبت امام زمان(عج) نباید هیچ حركتی انجام شود.
متوسل همچنین گفت: رشد افكار و افراد منحرف درباره مهدویت پس از جنگ تحمیلی دلیل دوم قرائتی بود و هر روز كسی مدعی ملاقات با امام زمان می شد و افرادی را به دور خود جمع می كرد. البته اقداماتی برای كنترل این افراد انجام شد ولی هنوز برخی افراد از افكار مردم سوء استفاده می كنند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای ولایت فقیه بنا شده و ولی فقیه به نیابت از امام زمان است و به همین دلیل باید شناخت مردم به امام زمان و ولایت او معنادار باشد و رهبر معظم انقلاب بر همین اساس با تاسیس این بنیاد موافقت كردند تا افرادی برای تعمیق مباحث معرفتی مهدویت فعالیت كنند.

** تربیت 400 كارشناس مهدویت
مدیرعامل بنیاد حضرت مهدی (عج) از مرحوم حجت الاسلام سیدعلی اكبر ابوترابی فرد، حجت الاسلام حسین ایرانی فرمانده سپاه قم، حجت الاسلام محمدحسن رحیمیان، حسین مظفر، سیدیحیی رحیم صفوی و حجت الاسلام مجتبی كلباسی به عنوان هیات موسس و اولین هیات امنای این انجمن یاد كرد.
وی افزود: مركز تخصصی مهدویت در قم تاسیس شد و سالانه 30 تا 40 طلبه طی 2 سال مباحث تخصصی مهدویت را فرا گرفته و مدرك سطح سه و چهار را اخذ می كنند كه تاكنون بیش از 400 نفر فارغ التحصیل شده اند و مشغول فعالیت در سطح كشور هستند.

** انتشار 200 كتاب با موضوع امام زمان (عج)
متوسل اضافه كرد: انتشارات بنیاد در سال 79 آغاز به كار كرد و با توجه به محدودیت كتاب های منتشرشده با موضوع مهدویت، این بنیاد بیش از 200 عنوان كتاب برای گروه ها و اقشار مختلف از پیش دبستانی و مدرسه تا دانشگاه ها منتشر كرده است.
وی تاسیس مجتمع فرهنگی یاوران مهدوی در سال 86 را از دیگر فعالیت های این بنیاد ذكر كرد و گفت: كلنگ این مجتمع در سال 83 توسط آیت الله ناصر مكارم شیرازی در كنار مسجد جمكران به زمین زده شد كه این مكان با وسعت 18 هزار مترمربع در سه طبقه سالانه میزبان 150 هزار میهمان است و اقشار فرهنگی و دانشجویان و دانشگاهیان در این مجتمع پذیرایی می شوند.
مدیرعامل بنیاد حضرت مهدی (عج) افزود: در سال 86 دفاتر استانی این بنیاد راه اندازی شد كه زیرنظر امام جمعه هر شهر فعالیت می كنند و در راستای گسترش فعالیت های مهدوی تفاهم نامه هایی با سازمان و نهادهایی همچون وزارت آموزش و پروش امضاء شده است.
وی برگزاری دوره های آموزشی برای طلاب، دانشجویان، فرهنگیان را در همین راستا دانست كه صدها هزار نفر این دوره ها را گذرانده اند و از برگزاری 9 دوره «ره انتظار دوست» به عنوان نمونه یاد كرد.
متوسل اضافه كرد: ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی در قم مسئولیت هم افزایی و هماهنگی فعالیت های مهدوی از سوی موسسات و نهادهای مختلف را به عهده دارد و بنیاد حضرت مهدی(عج) از نهادهایی است كه فقط در زمینه كارهای فرهنگی و آموزشی فعالیت دارد.

** شناسایی200 موضوع مهدویت برای پایان نامه ها
حجت الاسلام محمدصادق كفیل معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) گفت:‌ برخی از دانشجویان در رشته های علوم انسانی علاقه دارند تا پایان نامه های خود را با موضوع مهدویت بنویسند ولی پایان نامه های بسیار محدودی در این زمینه نوشته شده است.
وی افزود: قرار است ضمن هماهنگی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 200 موضوع كه در حوزه مهدویت شناسایی شده برای موضوع پایان نامه ها ارائه شود.
كفیل اضافه كرد: پایان نامه های این حوزه فقط با عنوان امام زمان (عج) نیست، بلكه این موضوع را می توان در حوزه هایی همچون رسانه، آینده پژوهی و غرب دنبال كرد ولی مهمترین گام در این زمینه ارائه موضوع است كه از سوی این بنیاد صورت می گیرد.

** مهدویت موضوع مشترك شیعه و سنی
این كارشناس مذهبی موضوع مهدویت را یكی از مباحث مشترك میان اهل سنت و شیعه دانست و گفت: جلساتی در برخی استان ها همچون سیستان و بلوچستان تشكیل شده و برخی مباحث تخصصی با حضور اندیشمندان اهل سنت مطرح شده است.
وی تنها اختلاف شیعه و اهل سنت را موضوع تولد امام زمان (عج) دانست و گفت: همه مسلمانان معتقدند هر زمانی كه خدا بخواهد فردی از نسل پیامبر اكرم (ص) قیام می كند و جهان را از صلح و آرامش پر می كند.

** تعطیلی پنجشنبه مشكلی را حل نمی كند
كفیل در پاسخ به خبرنگار ایرنا مبنی بر طرح مجلس شورای اسلامی برای تعطیلی پنجشنبه هشتم ربیع الاول و سالروز شهادت امام حسن عسكری(ع) گفت: البته بنیاد در این زمینه دخالتی ندارد ولی اگر قرار است چنین روزی تعطیل شود، بهتر است روز نهم ربیع تعطیل شود.
وی افزود: توجیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی این است كه در سحرگاه هشتم ربیع كه امام عسكری (ع) به شهادت می رسد، امامت حضرت ولی عصر(عج) آغاز می شود ولی ما معتقدیم روز شهادت امام یازدهم را نمی توان جشن گرفت و لذا نهم ربیع الاول را جشن می گیریم.
این پژوهشگر مذهبی تاكید كرد: البته اصل تعطیلی این روز، مشكلی را حل نمی كند و باعث زنده شدن موضوع نمی شود.

** نگاه فرهنگی رسانه ها تقویت شود
كفیل، یكی از تفاوت های مطبوعات ایران را پررنگ بودن مسائل سیاسی دانست و گفت: اگر نگاه خبرگزاری ها و روزنامه های ما بیشتر به سوی فرهنگ باشد، مسائل سیاسی نیز رشد خواهد كرد و ایجاد سرویس های اندیشه، معارف، قرآن و مهدویت در این زمینه موثر است.
وی همچنین گفت: برخی فكر می كنند اخبار مهدویت فقط مسائل مربوط به دعای ندبه است در حالی كه اتفاق های بحث مهدویت، آسیب های مهدویت و بسیاری دیگر از مسائل نیز در این حوزه قابل انتشار است.
معاون بنیاد فرهنگی حضرت مهدی(عج) با انتقاد از كاهش بودجه این نهاد به میزان یك چهارم سال گذشته گفت: برای انجام كارهای هنری در حوزه مهدویت نیازمند بودجه هستیم ولی نهادها و سازمان های فرهنگی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد چنین فعالیت هایی نشده است و موضوع مهدویت باید دغدغه مدیران نظام باشد.
فراهنگ**1003**1027**خبرنگار: محمدرضا جعفرملك**انتشار دهنده:محمدجواد دهقانی