سیف: ورود ارز‌ پتروشیمی ها به بازار، نوسان ها را كاهش می دهد/تعادل نرخ ارز در زمستان

تهران- ایرنا - رییس كل بانك مركزی گفت: از پتروشیمی ها خواسته ایم با كمك ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ها كه به كاهش نوسان بازار می كند، برنامه های اعلامی خود را اجرا كنند.

به گزارش ایرنا، «ولی الله سیف» روز سه شنبه در حاشیه همایش «انجمن حسابداری ایران» در جمع خبرنگاران افزود: سال گذشته قراری با پتروشیمی ها داشتیم كه براساس آن عمل می كردند اما گاهی عملكردها با برنامه اعلامی، مغایرت داشت.
وی افزود: در جلسه اخیر با پتروشیمی ها مقرر شد دقت بیشتری در این زمینه اعمال شود زیرا بانك مركزی كاری كه خارج از توان آنها باشد، نخواسته است و فقط می خواهد برنامه آنها مشخص شود و به كاهش نوسان های نرخ ارز در بازار كمك كند.
سیف در ادامه یكی از دستاوردهای دولت یازدهم را ایجاد ثبات در بازار ارز دانست و گفت: مقایسه روند قمیت ها از سال 92 تاكنون نشان می دهد كه افزایش ها در مقایسه با متغییرهای اقتصادی و روند تقویت دلار با سایر اسعار(ارزها) افزایش زیادی نیست.
رییس بانك مركزی تاكید كرد: اكنون نرخ برابری دلار و یورو با دو سال پیش بسیار تفاوت دارد به گونه ای كه به تازگی یورو به پایین ترین سطح ارزش خود در برابر دلار رسیده كه نشان دهنده تقویت دلار است.
وی بخشی از این افزایش ها را ناشی از تقاضای فصلی در بازار دانست و گفت: در سال های گذشته نیز تقاضاهای فصلی وجود داشت زیرا پایان سال میلادی زمان تسویه حساب با طرف های خارجی است.
به گفته سیف، حتی یك درصد به هم خوردن تعادل در عرضه ارز می تواند نوسان ایجاد كند كه همانند سال های گذشته نیز در این فصل از سال چنین بوده است اما در سه ماهه آخر سال با عرضه ارز پتروشیمی ها و بانك مركزی، بازار روند نزولی در پیش می گیرد.
رییس شورای پول و اعتبار، سیاست بانك مركزی را ثبات در بازار ارز اعلام و تاكید كرد: این مساله، یكی از اهداف اصلی اقتصادی دولت و مقدمه ای برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است.
وی درباره زمان یكسان سازی نرخ ارز نیز اظهار داشت: این كار باید انجام شود اما به پیش نیاز دارد كه یكی از آنها وجود كانال های بانكی بین المللی است تا امكان دسترسی بانك ها و بانك مركزی را به منابع ارزی آنها به طور كامل فراهم كند.
سیف گفت: با این مانور عملیاتی می توان نسبت به عكس العمل بازار، واكنش نشان داد.
رییس شورای پول و اعتبار درباره وام ازدواج جوانان در سال آینده نیز گفت كه سقف این وام در سال آینده همان یكصد میلیون ریال برای هر یك از زوجین است.
سیف یادآور شد: یكی از تنگناهای نظام بانكی تامین منابع قرض الحسنه است كه امیدواریم با تدابیری این كمبودها جبران شود و صف تقاضای وام ازدواج كاهش یابد و جوانان بتوانند زودتر وام خود را دریافت كنند.
وی افزود: میزان پرداخت این به منابع بانك ها بستگی دارد و بانك مركزی نیز اجازه نمی دهد منابع قرض الحسنه به مصارف دیگری برسد.
اقتصام **2025** 1070** خبرنگار: لیلا جودی** انتشاردهنده: لطیف نكوئی

سرخط اخبار اقتصاد