۱۶ آذر ۱۳۹۵،‏ ۹:۴۸
کد خبر: 82334412
۰ نفر
خانه 'سيمين و جلال' ميراثي ماندگار براي پايتخت

تهران-ايرنا- خانه سيمين دانشور و جلال آل احمد، نويسندگان شهير معاصر ايران در منطقه يك تهران، پس از پايان مرمت با تبديل شدن به پاتوق فرهنگي، ميراثي ماندگار و جاودان براي پايتخت خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا سيمين دانشور و جلال آل احمد، نويسندگان شهير معاصر ايران بودند كه آثاري ماندگار در حوزه ادبيات داستاني از خود به يادگار گذاشته اند.
خانه سيمين دانشور و همسرش جلال آل‌احمد در بن‌بست ارض، در كوچه رهبري و خيابان دزاشيب در منطقه يك تهران قرار دارد؛ خانه‌اي كه جلال آن را در زماني كه سيمين دانشور براي ادامه تحصيل درآمريكا بود به دست خود ساخت.
اين خانه سال‌ها محل گرد آمدن نويسندگان بسياري بود و تا زمان مرگ جلال، محل زندگي جلال و سيمين بود.
بعد از مرگ جلال 1348 هم سيمين دانشور تا سال 1390 كه جان به جان آفرين تسليم كرد، به تنهايي در آن زندگي مي‌كرد.
اين خانه توسط شهرداري تهران از ورثه سيمين خريداري شده و پس از مرمت قرار است به پاتوقي فرهنگي براي اهالي و دوستداران فرهنگ و هنر تبديل شود.
هادي مظفري معاون برنامه ريزي شركت توسعه اماكن فرهنگي شهرداري تهران درباره مرمت اين خانه گفته است، تلاش كرديم تا در جريان مرمت كمترين مداخله را داشته و اين خانه به حاليت اوليه و زمان حيات سيمين و جلال حفظ شود.
وي افزود: اين خانه تا پايان مرمت نيازمند 1.5 ميليارد تومان هزينه است و تلاش مي شود در سال جاري به بهره برداري برسد.
وي تاكيد كرد: اين خانه شامل سه عمارت جدا از هم بود كه سال 1331 توسط يك نويسنده ساخته شد و نبايد انتظار بنايي مهندسي ساز از آن داشت.
احمد حكيمي پور عضو شوراي اسلامي شهر تهران نيز گفت: سيمين و جلال سمبلي از روشنفكري بودند كه نگاهي به دورن داشتند.
وي افزود: آثار اين دو نويسنده نيز بخشي از الگوي توسعه ايراني كه همان نگاه به درون است را نمايش مي دهند.
وي با بيان اينكه منزل نيما يوشيج نيز در نزديكي اين خانه قرار دارد، اظهار كرد: پيشنهاد خريداري منزل نيما نيز به شهرداري داده شده و با خريد آن، قطب فرهنگي و ادبيات داستاني كشور در منطقه يك تهران ايجاد مي شود.
حكيمي پور تاكيد كرد: با توجه به پنانسيل هاي موجود در تهران بايد سياست گذاري مناسبي براي ترويج گردشگري ادبي در شهر انجام شود.
عضو شوراي شهر تهران روز گذشته از روند تكميل و مرمت خانه سيمين و جلال بازديد كرد.
*براي اطلاع از اخبار متنوع انتشار يافته در شبانه روز با كانال ايرنا استان تهران در تلگرام به نشاني IRNATEHRAN@ همراه شويد.خبرنگار:معصومه آقا اميني
خبرنگار: معصومه آقا اميني انتشاردهنده: موسي فعاليان
تهرام/1109/7244 / 1539