رایزنی رئیس دانشگاه آزاد با معاون وزیر آموزش عالی مالزی

كوالالامپور – ایرنا – دكتر 'حمید میرزاده' رئیس دانشگاه آزاد اسلامی روز دوشنبه در 'پوتراجایا' با 'ماری یاپ كاین چینگ' معاون وزیر آموزش عالی مالزی دیدار و گفت وگو كرد.

به گزارش ایرنا، این دیدار در شهر 'پوتاجایا' پایتخت سنادی مالزی و در حاشیه شصتمین اجلاس اتحادیه موسسات آموزش عالی و دانشگاه های جنوب شرق آسیا (آسایهل) انجام شد.
معاون وزیر آموزش عالی مالزی در حالی كه دانشگاه های این كشور براساس برنامه بلندمدت درپی جذب دانشجوی بیشتری از خارج از مرزها هستند در این نشست با طرح سوال هایی تلاش كرد اطلاعاتی در مورد فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی كه بیش از یك میلیون و 700 دانشجو دارد، كسب كند.
'میرزاده' با تشریح ظرفیت های این دانشگاه، هدف از راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی را در سال 1361 با اتكا به بخش غیردولتی، پرورش نسل متخصص دانست.
وی با اشاره به حضور یك میلیون و 700 هزار دانشجو در 400 شعبه مختلف دانشگاه آزاد اسلامی، گفت كه از این تعداد دانشجو حدود 60 درصد را مردان و 40 درصد را زنان تشكیل می دهند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین به 5 میلیون و 700 هزار فارغ التحصیل این دانشگاه اشاره كرد و گفت كه این تعداد از فارع التحصیلان شامل بیش از نیمی از تعداد كل فارغ التحصیلان نظام آموزش عالی ایران هستند.
وی در این دیدار كه 'عباس قنبری باغستان' رایزن علمی ایران در شرق آسیا نیز حضور داشت، در پاسخ به سئوال معاون وزیر آموزش عالی مالزی در مورد بودجه این دانشگاه، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با تكیه بر امكانات مالی دانشگاه و شهریه اداره می شود و براساس چشم اندازها قرار است در آینده بخش قابل توجهی از بودجه این دانشگاه از منابع غیر شهریه ای از قبیل شركت های دانش بنیان تامین شود.
'میرزاده' در پاسخ به سوالی در مورد نظارت بر شعبه های مختلف این دانشگاه، گفت كه در حال حاضر 400 شعبه دانشگاه آزاد در داخل ایران مشغول فعالیت هستند و 16 شعبه نیز برای خارج از كشور برنامه ریزی شده كه 9 شعبه در امارات، عمان، آلمان و لبنان مشغول فعالیت هستند و 7 شعبه دیگر نیز سال آینده فعالیت خود را آغاز می كنند.
شصتمین اجلاس اتحادیه موسسات آموزش عالی و دانشگاه های جنوب شرق آسیا (آسایهل) به میزبانی دانشگاه پوترا مالزی در هتل 'لمریدی' شهر پوتراجایا در حال برگزاری است.
در این كنفرانس سه روز كه تا روز چهارشنبه ادامه دارد حدود 300 شركت كننده از حدود 35 كشور حضور دارند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

سرخط اخبار جهان