انتقال نفت از خط لوله مارون به پالایشگاه اصفهان امشب از سرگرفته می شود

اصفهان - ایرنا - رئیس روابط عمومی شركت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه اصفهان گفت: با تلاش كارشناسان این شركت، انتقال نفت از خط لوله مارون به پالایشگاه اصفهان امشب از سرگرفته می شود.

انتقال نفت به پالایشگاه اصفهان از جمعه شب گذشته به دلیل نشتی خط لوله 30 اینچ مارون در محدوده شهرستان اردل واقع در استان چهارمحال و بختیاری متوقف شده است.
'سید سعید مدنی پور' روز دوشنبه در گفت وگو باایرنا افزود: حدود چهار متر از این لوله به دلیل آسیب دیدگی، برش خورده و تا ساعاتی دیگر لوله جدید جایگزین می شود.
وی با اشاره به اینكه خط لوله انتقال نفت مارون به دلیل عبور از ناهمواری‌های رشته‌كوه زاگرس یكی از صعب‌ العبورترین خط لوله انتقال نفت خام كشور است، افزود: كارشناسان شركت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه اصفهان به رغم شرایط دشوار توانستند با اقدام بهنگام، نشتی این لوله را كنترل و از بروز مشكلات زیست محیطی در این منطقه جلوگیری كنند.
رئیس روابط عمومی شركت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه اصفهان گفت: هم اكنون خاك های آلوده به مواد نفتی ناشی از نشتی، جمع آوری شده و برای جداسازی و پاكسازی مواد نفتی به تلمبه خانه انتقال یافته است.
وی با اشاره به اینكه خاك های آلوده طی فرآیندی از وجود مواد آلاینده و نفتی پاكسازی می شود، گفت: این خاك ها پس از پاكسازی به محیط زیست و مواد نفتی آنها به چرخه سوخت منتقل می شود.
مدنی پور تاكید كرد: در اینگونه حوادث، جلوگیری از آلودگی خاك مهمترین اولویت های وزارت نفت و حفظ محیط زیست دغدغه اصلی شركت خطوط لوله و مخابرات نفت است.
نشتی خط لوله 30 اینچ مارون به اصفهان در محدوده شهرستان اردل واقع در استان چهارمحال و بختیاری از جمعه شب باعث متوقف شدن انتقال مواد نفت خام به پالایشگاه اصفهان شد.
نشتی این خط لوله در پی بارندگی های اخیر و رانش زمین در منطقه اردل استان چهار محال و بختیاری بوجود آمد.
' مجتبی بشارتیان ' مدیر شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در منطقه اصفهان نیز اعلام كرد: با اقدام های انجام شده وضعیت نشتی، مدیریت و بدون هیچگونه حادثه ای تحت كنترل قرار گرفت.
وی خاطر نشان كرد: نفت خام موجود در این خط لوله با رعایت نكات ایمنی و زیست محیطی در حال تخلیه است و بلافاصله پس از ایمن سازی محیط اطراف نسبت به ترمیم آن اقدام خواهد شد.
روزانه 550 هزار بشكه نفت خام از میدان نفتی مارون خوزستان از طریق این خط لوله 32 اینچی به طول 430 كیلومتر از مسیر استان های خوزستان، چهارمحال بختیاری و اصفهان وارد پایانه اصفهان می شود.
از این میزان 375هزار بشكه نفت خام از طریق یك رشته خط به انبارهای پالایشگاه اصفهان منتقل و 175هزار بشكه نفت خام مازاد پالایشگاه اصفهان به تهران و تبریز منتقل می شود.
2093 ** خبرنگار: اصغر دواتگر