روز دانشجو فرصتی دوباره برای توجه به خردورزی و آرمان خواهی

تهران- ایرنا- روزنامه های دوشنبه 15 آذر 1395 مسایل مهمی چون «فرارسیدن روز دانشجو»، «كاهش روند رشد ابتلا به اعتیاد» و «لزوم توجه همه جانبه به گردشگری» را برجسته كردند و از زاویه های مختلف به واكاوی آنها پرداخته اند.

مطبوعات كشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است كه بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت و گوها و ... به انعكاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اختصاص می یابد؛ موضوعی كه توجه ویژه به آن اهمیتی فزاینده دارد.

گروه اطلاع رسانی ایرنا در گزارش پیش رو تلاش كرده است با رصد روزنامه های صبح دوشنبه ایران، مهمترین محورهای اجتماعی- فرهنگی روزنامه ها را بازتاب دهد.

** روز دانشجو بیانگر آرمان خواهی و حق طلبی فرهیختگان
فرارسیدن روز دانشجو و لزوم توجه به این قشر تاثیر گزار در تصمیم گیری های مهم كشور موضوع مهمی بود كه روزنامه های صبح امروز با انتشار گزارش ها و مطالبی این موضوع را بررسی كردند.

روزنامه «همدلی» در یادداشتی با عنوان «الزاماتی برای تشكل های دانشجویی»، نوشت: 16 آذر نماد مقاومت جنبش دانشجویی در مقابل استبداد و سلطه بیگانگان است و همواره امیدبخش و راهنمای فعالیت‌های دانشجویی در سال‌های قبل و بعداز انقلاب بوده است. مروری بر روند فعالیت جنبش دانشجویی در سال‌های پس از انقلاب نشان می‌دهد كه در سال‌های بعد از دهه 60 عملاً صدور مجوز برای فعالیت دانشجویی مستقل در دانشگاه‌ها منحصر به انجمن‌های اسلامی دانشجویان بوده است. در چنین شرایطی دانشجویان با گرایش‌های مختلف فكری از چتر حمایتی این انجمن‌ها برای فعالیت صنفی ـ اجتماعی خود استفاده می‌كنند.

در ادامه این یادداشت كه به قلم محمد توسلی نگاشته شد، می خوانیم: در شرایط كنونی توصیه می‌شود از یك‌سو انجمن‌های اسلامی برای هویت اسلامی خود ضمن برنامه‌ریزی برای جذب دانشجویان مستعد به تقویت ایمان و دانش دینی اعضای خود و ایجاد انگیزه قوی برای تحصیل علم، خدمت و تلاش اجتماعی بپردازند وتا فراهم شدن بستر‌های قانونی برای فعالیت آزاد و قانونمند دانشجویی، از سوی دیگر میزبان دانشجویان با گرایش‌های فكری دیگر باشند و فضای آزاد گفت‌وگو در مسائل صنفی و اجتماعی عمومی فراهم كنند.

روزنامه «فرهیختگان» با انتشار گفت و گویی با عنوان «اقدام دانشجویان نماد آزاداندیشی»، به نقل از علی عسكری آورد: از اقدام دانشجویان به نماد آزاداندیشی و استقلال‌طلبی یاد می‌شود و اینكه آمریكا سردمدار ظلم و جنایت در ایران بوده و هست. این اتفاق كه واكنش دولت كودتا به فعالیت‌های دانشجویی و آزادی‌خواهی‌ بود، مایه نفرت مردم و جوانان از حكومت استبداد شاه و سبب‌ساز سرآغازی شد برای مبارزات سازمان‌یافته دانشجویان علیه حكومت دست‌نشانده آمریكا در ایران. ادامه این حركت از میان نخبگان دانشگاهی و روحانیت به كل جامعه و اقشار دیگر سرایت كرد و با رهبری امام خمینی (ره‌) باعث پیروزی ملت غیور ایران بر آمریكا و شاه شد.

در ادامه این گفت وگو از قول معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی می خوانیم: 16 آذر آغازی برای حركت جمعی دانشجویان علیه قدرت‌های استكباری‌، آمریكا و شاه بود كه به سقوط شاه در ایران انجامید. پس از پیروزی انقلاب‌، دانشجویان و جوانان با رهبری امام (ره) همیشه نقش‌آفرین بوده‌اند؛ در دفاع مقدس، در تاسیس سپاه و نهادهای انقلاب به‌ویژه نهاد مقدس بسیج. همچنین در فتح لانه شیطان «لانه جاسوسی آمریكا» این دانشجویان پیرو خط امام بودند كه باعث انقلاب دوم به تعبیر امام (ره) شدند. در وضع فعلی هم باز هم این دانشجویان معتقد به اصول و مبانی انقلاب هستند كه در افشای ماهیت آمریكا نقش‌آفرینی دارند.

روزنامه «شرق» در گزارشی با درج عنوان «روز دانشجو چه كسی كجا سخنرانی می‌كند»، نوشت: برنامه‌های روز دانشجوی امسال در حالی برگزار می‌شود كه اصولگرایان حضور فعالی در دانشگاه‌های بزرگ و مطرح دارند. طبق یك عرف و رسم هرساله، رئیس‌جمهوری ١٦ آذر به دانشگاه تهران می‌رود، درحالی‌كه سخنگوی قوه قضائیه هم بعدازظهر همان روز در دانشگاه تهران سخنرانی می‌كند. محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و از گزینه‌های مطرح اصولگرایان برای انتخابات سال آینده هم سخنران روز دانشجوست.

در ادامه این گزارش آمده است: در روز ١٦ آذر كه هم‌زمان با روز دانشجوست، برنامه‌ها گسترده‌تر و متنوع‌تر است؛ انجمن اسلامی ترقی‌خواه و انجمن فرهنگ و سیاست پلی‌تكنیك تهران از علی مطهری، پروانه سلحشوری و فریده اولادقباد، انجمن دانشجویان ایران اسلامی ارومیه از فاطمه راكعی، انجمن اسلامی رویش و انجمن اسلامی آرمان علم و صنعت نیز از مجید انصاری برای حضور در مراسم خود دعوت كرده‌اند.

روزنامه «حمایت» با انتشار گفت وگویی با عنوان «باید مراقب نفوذ در جنبش‌های دانشجویی باشیم»، به نقل از غلامرضا خواجه‌سروی نوشت: قشر دانشجو از تأثیرگذارترین اقشار جامعه هستند كه روح پویایی و نشاط را در جامعه می‌دمند؛ لذا روز 16 آذر كه به روز دانشجو نام‌گذاری شده، برای نظام از اهمیت زیادی برخوردار است.

در ادامه این گفت و گو می خوانیم: معاون سابق اجتماعی و فرهنگی وزارت علوم با بیان اینكه جنبش دانشجویی برآمده از بطن انقلاب اسلامی بوده و همواره در صحنه‌ها حضور فعال و نقش‌آفرینی مؤثر داشته است، افزود: باید مراقب بود جنبش دانشجویی ما تحت نفوذ بیگانگان قرار نگیرد. وی اظهار داشت: دانشجویان باید در خط مقدم مقابله با نفوذ بیگانگان قرار داشته باشند و اگر این مهم اتفاق بیفتد، جامعه ما یك جامعه نمونه می‌شود و می‌تواند بهترین الگو برای سایر جوامع باشد.

** توقف رشد ابتلا به اعتیاد
موضوع اعتیاد در كشور موضوعی است كه مسوولان كشور همواره به پایش آن می پردازند. اینك كاهش رشد این آسیب اجتماعی موجب شد تا روزنامه های امروز در گزارش ها و یادداشت هایی این مهم را برجسته كنند.

روزنامه «ایران» در گزارشی خبری با درج عنوان «ائتلاف دولت و ملت برای مبارزه با مواد مخدر»، نوشت: سالن اجلاس سران روز گذشته میزبان میهمانانی بود كه در همایش «صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر» شركت كرده بودند. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و عبدالرضا فضلی وزیر كشور كه دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز هست دو مقام دولتی بودند كه در این همایش سخنرانی كردند. بخشی از سخنرانی جهانگیری معطوف به برجام و تمدید تحریم‌های 10 ساله از سوی امریكا نیز بود اما وزیر كشور بر موضوع اعتیاد تأكید داشت و موفقیت‌های ایران در كنترل اعتیاد را برشمرد.

در ادامه این گزارش می خوانیم: معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به موضوع همایش مبنی بر گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: برای مقابله با این بلای خانمان سوز نمی‌توان در غیاب مردم آن‌طور كه باید اقدام كرد و زمانی می‌توان به شكل مناسب با اعتیاد مبارزه كرد كه آحاد مردم در مقابل آن احساس مسئولیت كنند. دكتر جهانگیری اظهار داشت: دولت در مسیر كنترل، كاهش و مهار مواد مخدر و اعتیاد و نیز آسیب‌های اجتماعی نیازمند مشاركت و حضور مردم است و برای این كار باید تصویر دقیقی از ابعاد مختلف آسیب‌های اجتماعی و بویژه اعتیاد به دور از سیاه نمایی و انكار به مردم ارائه كنیم تا حساسیت جامعه، مردم و مسئولان برانگیخته شود.وی گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر را نیازمند اتخاذ رویكردی یكپارچه و منسجم دانست و گفت: این كار نیازمند ائتلافی فراگیر اعم از دولت و ملت است.

روزنامه «وقایع التفاقیه» در گزارشی با عنوان «توقف رشد شتابان اعتیاد»، نوشت: دبیركل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینكه نتیجه سه سال فعالیت ما این است كه توانسته‌ایم جلوی رشد شتابان اعتیاد را بگیریم، گفت: با اولویت‌بندی مناطق و تأمین منابع و تجهیزات لازم، توانسته‌ایم بیش از دو هزار تن موادمخدر در كشور را در سال‌های 92 تا 94 كشف كنیم.

در ادامه این گزارش می خوانیم: عبدالرضا رحمانی‌فضلی با بیان اینكه به‌لحاظ شیوع‌شناسی اعتیاد، از نرم‌های جهانی پایین‌تر هستیم و نشان‌دهنده آن است كه خانواده به‌عنوان كانون حمایت‌كننده، نقش مهمی را ایفا می‌كند، اظهار كرد: مقام معظم رهبری چهار جلسه سه‌ساعته با مسئولان امر و سران قوا درباره آسیب‌های اجتماعی داشته‌ و پنج اولویت تعیین كرده‌اند كه نخستین آن، موادمخدر بوده است.

روزنامه «آرمان» در گزارشی با بازتاب عنوان «توقف رشد اعتیاد»، نوشت: براساس آمارهای رسمی یك میلیون و ۳۲۵ هزار نفر معتاد در كشور وجود دارد كه در مجموع با محاسبه افرادی كه به صورت تفننی مواد مصرف می‌كنند و وابستگی ندارند، این تعداد به دو میلیون نفر می‌رسند. بیشترین گروه سنی درگیر اعتیاد نیز افراد جوان در دهه‌های سوم تا چهارم زندگی هستند، اما در سنین مختلف همچون سالمندی و نوجوانی هم مصرف كننده مواد مخدر وجود دارد.

در ادامه این گزارش كه به قلم زهرا سلیمانی منتشر شد، آمده است: آن‌طور كه وزیر كشور و رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان می‌كند رشد اعتیاد در ایران متوقف شده است. عبدالرضا رحمانی فضلی روز گذشته در نخستین همایش ملی صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی‌شدن مبارزه با موادمخدر كه با حضور معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد، در حالی بر توقف رشد اعتیاد در ایران تاكید كرده است.

** گردشگری نمایانگر غنای فرهنگی كشور/ گردشگری، فرصتی برای پویایی فرهنگ ایرانی
توجه به موضوع گردشگری درهر كشوری می تواند علاوه بر پیشرفت كشورها، فرهنگ ایرانی را به دیگر كشورها بشناساند. توجه به این عرصه مهم موضوعی بود كه روزنامه های امروز در گزارش ها و یادداشت هایی به برجسته سازی این مقوله پر اهمیت پرداختند.

روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی با عنوان «دو گزینه در مواجهه با«خانه مسافر»»، به قلم شیما رئیسی نوشت: اطلاق عنوان «خانه‌مسافر» به خانه‌هایی كه برای اقامت و از سوی افراد محلی به گردشگران كرایه داده می‌شود، تلاشی است برای قرار دادن این دسته از واحدهای اقامتی در زمره یكی از انواع تاسیسات گردشگری و الزام آنها به رعایت اصول مقرر شده ذیل آیین‌نامه تاسیسات گردشگری. اما طرح مذكور مخالفان و منتقدانی نیز داشته است. تهدید حیات اقتصادی صنعت اقامت كشور از جمله اصلی‌ترین دلایل این افراد برای مخالفت با به رسمیت شناختن فعالیت چنین واحدهای اقامتی عنوان می‌شود.

در ادامه این گزارش می خوانیم: محمدباقر نعمتی زرگران مدیركل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در پاسخ به این انتقادها به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: «خانه‌مسافر مفهومی نیست كه امروز به وجود آمده یا سازمان میراث فرهنگی به فعالیت آن دامن زده باشد؛ بلكه واقعیتی است كه از گذشته وجود داشته و با توسعه گردشگری داخلی در كشور از قریب 15 سال پیش به این سو، گسترش یافته است.»

روزنامه «جام جم» با انتشار گزارشی با عنوان «چشم طمع دلالان به گردشگری سلامت»، نوشت: در بسیاری از كشورهای دنیا، گردشگری سلامت در زمره پنج منبع مهم تولید ناخالص داخلی شناخته می‌شود. كشورهای تایلند و هندوستان به عنوان قطب‌های اصلی گردشگری سلامت در جهان شناخته می‌شوند. در عین حال كشور تركیه نیز طی چند دهه اخیر بخوبی توانسته است كه از مسیر گردشگری سلامت به سودهای كلان برسد و بازار گردشگری سلامت منطقه را در دست بگیرد. ه دلیل این‌كه در چند دهه متوالی، زیرساخت و برنامه‌ریزی درستی برای توسعه گردشگری سلامت در كشور انجام نشده است، هنوز هم دلال‌ها در توریسم‌درمانی، حرف اول و آخر را می‌زنند.

در ادامه این گزارش آمده است: تخمین زده می‌شود كه سالی 150 هزار بیمار خارجی برای درمان به ایران می‌آیند. در این بین پس از تهران، شهر مشهد به دلیل جاذبه‌های معنوی، در رتبه دوم گردشگری سلامت قرار دارد. دكتر محمدتقی پیوندی، معاون سابق درمان دانشگاه علوم پزشكی مشهد در گفت‌وگو با جام‌جم، می‌گوید: هیچ پزشك حاذق و شناخته شده‌ای حاضر نیست برای جذب بیمار خارجی به دلال پولی بدهد. به همین دلیل دلالان تلاش می‌كنند سراغ پزشكان كم‌تجربه‌تر بروند. در نتیجه بیمار خارجی، درمان باكیفیتی نمی‌گیرد و همین مساله به اعتبار گردشگری سلامت ایران لطمه می‌زند. كاهش محسوس ورود بیماران تركمنستان به ایران، نمونه عینی از ضربه زدن دلالان به گردشگری سلامت كشور است كه پیوندی به آن اشاره دارد. كلاهبرداری برخی دلالان و فراهم نكردن خدمات رفاهی مناسب برای این بیماران هم دلیل دیگری است كه گردشگر سلامت را از ورود دوباره به ایران منصرف می‌كند.

روزنامه «آرمان» در گزارشی خبری با عنوان «گردشگران چینی و عراقی در خانه‌های غیرمجاز!»، نوشت: گردشگران چینی و عراقی مدتی است كه به صورت شخصی و خارج از تور برای سفر به ایران اقدام می‌كنند و در اماكن غیرمجاز اسكان دارند؛ اماكنی كه بیشتر به خانه‌های شخصی شباهت دارد تا مثلا یك هتل و یا حتی مهمانپذیر. گزارش شده برخی از این اماكن محل اسكان اتباع چینی مشغول به كار در ایران است.

در ادامه این گزارش می خوانیم: روز گذشته علی رفیعی معاون گردشگری استان تهران درباره‌ اقدام و برخورد با این نابسامانی كه روند رو به رشدی دارد و مغایر با تعاریف صنعت گردشگری است، گفت: ما كاملا به موضوع اقامت غیرمجاز اتباع چینی و عرب زبان به ویژه عراقی‌ها در شهر تهران اشراف داریم. این مساله در هشتمین، نهمین و دهمین جلسه كمیسیون ارتقای امنیت گردشگران خارجی و مقاصد گردشگری استان تهران بررسی شده است.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: سیده مریم سیدان**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**9368**9131
*ایرنا مقاله كانالی برای انعكاس مقاله ها اندیشكده ها – پژوهشكده ها - دانشكده ها - مراكز تحقیقاتی و رسانه های ایران و جهان*
Irnaarticle@