آزمون المپياد زبان فارسي در قرقيزستان برگزار مي‌شود

تهران - ايرنا - آزمون المپياد زبان و ادبيات فارسي، 16 آذرماه با همكاري ايران در بيشكك قرقيزستان برگزار مي‌شود.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگي ايرنا، در آستانه فراسيدن 16 آذر (روز دانشجو) اين آزمون با حضور دانشجويان زبان فارسي دانشگاه‌هاي بيشكك قرقيزستان برگزار مي‌شود.
اين آزمون با همكاري رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و بنياد سعدي و دانشكده شرق دانشگاه علوم انساني بيشكك در محل اين دانشگاه برگزار خواهد شد.
براساس اعلام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به برگزيدگان هر بخش اين آزمون كه در سه سطح مقدماتي، متوسط و پيشرفته صورت مي‌گيرد، جوايزي به رسم يادبود اهداء مي‌شود.

** انتشار مجموعه اشعار پژوهشگر تاجيكي به خط فارسي
مجموعه اشعار عبدالجبار سروش، پژوهشگر و شاعر تاجيكي تحت عنوان «درخت، سپيده و آيينه» با همكاري وابستگي فرهنگي ايران در خجند به خط فارسي، منتشر شد.
مجموعه اشعار عبدالجبار سروش، پژوهشگر و شاعر تاجيكي تحت عنوان «درخت، سپيده و آيينه» با همكاري وابستگي فرهنگي ايران در خجند توسط انتشارات خراسان در قالب 494 صفحه به خط فارسي، چاپ و منتشر شد.
در مقدمه اين اثر مدير گروه ادبيات كلاسيك دانشگاه دولتي خجند با اشاره به شيوه شاعري عبدالجبار سروش مي‌نويسد: در غزليات او گاهي عنصرهايي از سبك خراساني را در وجود كلمات و واژه و تعبيرهاي به هم آمده به مشاهده مي‌گيريم و فرصتي ديگر سروده‌هايش ما را به سماع موليانه مي‌برند و بيشتر از همه ساختمان تركيبات و تعبيرات شاعرانه او، واژه‌سازي و به اصطلاح اهل تحقيق لفظ‌تراشي‌هايي سبك بيدل را به خاطر مي‌آورد، اما با اين همه حضور ‌آميزه‌هاي مختلف سبكي، پشت كلمات به همه پيوسته و تركيب و تعبيرها خود سروش به عنوان يك چهره شاعر امروز است كه به ما با سهل ممتنع پيام مي‌رساند.
نورعلي نورزاد در ادامه، مي‌افزايد: در كارگاه ايجادي سروش، شعر نو و نيمايي داراي شاخص ‌هايي هستند كه از روش تازه و تجسم تفكر جديد شاعرانه او به ما پيام مي‌رسانند و در هر نوع از اين گونه اشعار نيز نظر خاص، شيوه بيان نادر، تجسم ‌آميزه‌هاي فلسفه و عرفان و معرفت اشيا و طبيعت و هر چه در ماوراي انسان قرار دارند، به مشاهده مي‌رسد كه هر يك از اين عناصر مجموعاً در ظهور سبك خاصه‌ او قائم شده‌اند.
* آشنايي با «سروش»، پژوهشگر و شاعر تاجيك
عبدالجبار شاه احمد متخلص به سروش ١٣ آوريل سال ١٩٦٧ ميلادي در روستاي اِسكادَر كوهستان زرفشان در ولايت سُغد جمهوري تاجيكستان در خانواده آموزگار متولد شده است. تحصيلات مقدماتي را در مدرسه روستا فرا گرفت و سپس در رشته زبان و ادبيات تاجيك در دانشكده آموزگاري شهر خجند تحصيل كرد.
وي در فاصله سال‌هاي ١٩٩٢ تا ١٩٩٦ ميلادي «فرهنگ اشعار كمال خجندي» را در دو جلد تأليف كرد كه جلد اول آن با اهتمام سفارت جمهوري اسلامي ايران در تاجيكستان در سال ١٩٩٦ با حروف سيرليك منتشر شد.
پس از آن سروش به تكميل اين فرهنگ پرداخت كه نسخه كامل اين اثر با شرح بيش از ١٧ هزار واژه و عبارت به كار رفته در اشعار كمال خجندي در سال ٢٠١٥ توسط انتشارات
«خراسان» در خجند به چاپ رسيد.
فراهنگ**1355*1027*دريافت كننده: علي اكبر قزوينيان** انتشار دهنده:محمدجواددهقاني