عضو هیات رئیسه مجلس از تدوین طرح سه فوریتی برای از سرگیری فعالیت های هسته ای خبر داد

تهران - ایرنا - عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اقدام مجلس سنای آمریكا در تمدید تحریم ها علیه ایران را نقض برجام و زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی دانست و گفت: تدوین طرح سه فوریتی برای از سرگیری فعالیت های هسته ای به جهت اضطرار در مقابله با اقدام آمریكاست.

اكبر رنجبر زاده عصر جمعه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به تدوین این طرح در قالب یك ماده واحده و 5 تبصره درخصوص طرح های دو فوریتی و سه فوریتی در مقابله با اقدام سنا اظهار داشت: دو فوریت یا سه فوریت این طرح محل مذاكره نمایندگان است كه در مقابله با اقدامات سنا و نمایندگان كشور انجام گیرد. طرح های دو فوریتی هم در 72 ساعت جمع بندی نهایی شده و شكل قانونی به خود می گیرد.
وی اضافه كرد: مطرح شدن سه فوریتی بودن طرح نیز به این معناست كه بحث اضطرار پیش آمده تا بتوانیم از مسیری حركت كنیم كه از خسارتی كه تا به امروز بر ما وارد شده، متناسب با اقدام علنی آمریكایی ها بویژه مصوبه مجلس سنا ، اقدام اساسی و اصولی انجام دهیم.
رنجبرزاده ادامه داد: در ماده 160 مجلس آمده كه طرح های دو فوریتی با ضرورت جلوگیری از خسارت مطرح می شود درحالی كه الان خسارت وارد شده و ما می خواهیم با خسارت حتمی كه بر كشور در حال تحمیل شدن است این طرح حیاتی را به صورت سه فوریتی ارائه دهیم.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی یادآوری كرد: طرح دو فوریتی از منظر رهبری به استكبار اعلام شد و ما مسیر خودمان را دنبال می كنیم برای این كه فوت وقت نشود و مقابله را انجام دهیم. ریاست جمهوری آمریكا كه مسیر مقابله را آغاز كرده ما هم مسیر خود را دنبال می كنیم و برای مقابله سریعتر با طرح آمریكایی ها، طرح سه فوریتی مناسب تر از طرح دو فوریتی است.
رنجبرزاده گفت: الان هم به سرزمین دانشمندان علمی و هسته ای ما تجاوز شده و درصد قابل توجهی از آنچه به دست آورده بودیم را از ما سلب كرده اند و می خواهند تمام دستاوردهای هسته ای را از ما سلب كنند.
وی ادامه داد: آنكه بر خلاف قوانین بین الملل حركت كرده و آنها را زیر پا گذاشته،آمریكا و كنگره این كشور است و ما طرح را مشروط می كنیم به این كه به سرعت كار خود را شروع كنیم تا در زمینه از سر گیری فعالیت های هسته ای اقدام جامع و كاملی را داشته باشیم و به دنیا به طور مستمر و شبانه روز و توسط دستگاه دیپلماسی و رسانه ها اعلام كنیم كه شروع كننده اقدام غیر قانونی آمریكا بوده و ما چاره ای جز مقابله نداریم و مسیرهای ما مقابله ای و دفاعی است و هجوم به مرزهای علمی و اخلاقی نیست.
سیام**6084** 1701
خبرنگار:امیر خان زاده*انتشار: حمید قدیمی