۱۲ آذر ۱۳۹۵، ۱۲:۵۸
کد خبر: 82328939
T T
۰ نفر
دو سناتور آمريكايي نامزد احتمالي پست وزات داخلي و انرژي كابينه ترامپ

تهران – ايرنا – خبرگزاري رويترز گزارش داد، «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري منتخب آمريكا، در نظر دارد سناتور دمكرات «هيدي هيتكمپ» را به عنوان وزير داخلي و سناتور محافظه كار «جو مانچين» را به عنوان وزير انرژي تيم خود انتخاب كند.

به گزارش ايرنا، رويترز به نقل از منبع نزديك به ترامپ افزود: رئيس جمهوري آمريكا درخواست ملاقات با خانم«هيدي هيتكمپ» سناتور دمكرات از ايالت داكوتاي شمالي در روز جمعه داده بود. هيتكمپ احتمالا به عنوان وزير داخلي معرفي خواهد شد.
ترامپ همچنين سناتور جمهوريخواه از ايالت ويرجينياي غربي، جو مانچين را براي تصدي پست وزارت انرژي در نظر دارد.
خبرگزاري رويترز از گري كوهن رييس گروه اقتصادي گلدمن ساچز (Goldman Sachs)به عنوان نامزد احتمالي براي پست وزارت انرژي نام برد.
پيشتر روزنامه آمريكايي «واشينگتن پست» گزارش داده بود، ترامپ ژنرال بازنشسته «جيمز ماتيس» فرمانده پيشين «يگان نيروهاي مشترك آمريكا» را به عنوان وزير دفاع تيم خود انتخاب كرده است.
به گزارش ايرنا، واشينگتن پست افزود: «افرادي كه از تصميم گيري هاي ترامپ در خصوص تيم آينده اش آگاهند، خبر داده اند كه وي ژنرال بازنشسته «جيمز ان ماتيس» را به عنوان وزير دفاع انتخاب كرده است. وي كه تنها سه سال از زمان بازنشستگي اش مي گذرد، فرماندهي عمليات هاي گوناگوني را در سراسر خاورميانه بر عهده داشته است.»
اين روزنامه تصريح كرد: «براي اينكه ماتيس بتواند رياست پنتاگون را بر عهده بگيرد، كنگره بايد يكي از قوانين فدرال را دور بزند. بر اساس اين قانون وزيران دفاع نبايد طي هفت سال قبل از انتصاب به اين سمت در ارتش فعال بوده باشند و اين در حالي است كه ماتيس در سال 2013 بازنشسته شده است. كنگره تا به حال فقط يك بار در اين خصوص استثناء قائل شده است و آن زماني بود كه ژنرال «جرج .سي مارشال» در سال 1950 به اين سمت منصوب شد. در واقع، كنگره بايد در اين خصوص مصوبه جديدي تدوين كند».
اين روزنامه همچنين خاطرنشان كرد، ماتيس نيز مانند ترامپ رويكردهاي تندي نسبت به مخالفان آمريكا در خارج از مرزهاي اين كشور دارد و اين رويكرد وي در خصوص ايران نيز صدق مي كند.
وي در سخنراني ماه آوريل خود در انديشكده «مركز مطالعات بين المللي و استراتژيك» موسوم به CSIS، ايران را «تنها تهديد ماندگار براي صلح و ثبات در خاورميانه» توصيف كرد.
به گزارش ايرنا، ماتيس كه بيش از 40 سال در نيروي دريايي آمريكا بوده است يكي از بانفوذترين فرماندهان ارتش اين كشور است و يكي از استراتژيست هاي بنام محسوب مي شود.
وي همچنين در انديشكده «موسسه هوور» (Hoover Institution) نيز عضويت دارد كه متعلق به دانشگاه «استنفورد» (Stanford University) است.
باراك اوباما رئيس جمهوري آمريكا كه به زودي جاي خود را به ترامپ خواهد داد، در سال 2010 ميلادي، James Mattis را كه به ژنرال 'Mad Dog' هم مشهور است، به عنوان جانشين «ديويد پترائوس» David Petraeus، فرمانده سابق «سرفرماندهي كل ارتش ايالات متحده آمريكا در خاورميانه، شرق آفريقا و آسياي مركزي» (سنتكام) منصوب كرد. ماتيس قبل از آن فرماندهي يگان نيروهاي مشترك آمريكا را بر عهده داشت.
شبد**2050**9122** مترجم: حميد شاملو** انتشار دهنده : مهدي نعمتي