ممنوعیت جابجایی طیور بدون هماهنگی دامپزشكی استان ها /4 كانون مرغ تخمگذار معدوم شد

تهران- ایرنا- رییس سازمان دامپزشكی كشور از ممنوعیت جایجایی طیور بومی بدون هماهنگی دامپزشكی استان های كشور خبر داد و گفت: تاكنون بیش از 513 هزار قطعه مرغ تخمگذار در چهار كانون پرورش استان تهران شناسایی و معدوم شدند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مهدی خلج در نشست مطبوعاتی بعدازظهر سه شنبه درباره وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N8 در كشور گفت: براساس اعلام تلفات در چهار واحد مرغداری تخمگذار در منطقه ملارد استان تهران، كارشناسان سازمان دامپزشكی در محل حضور یافتند و با نمونه گیری مشخص شد در این مراكز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از نوع H5N8 شایع شده است.
وی اضافه كرد: در مجموع بیش از 513 هزار قطعه مرغ تخمگذار در این واحدها معدوم شدند.
خلج تاكید كرد، در صورت مشاهده بیماری در واحدهای پرورشی طیور تا شعاع 3 كیلومتری پس از اخذ نمونه گیری آزمایشگاهی به كشتارگاه منتقل می شوند.
رییس سازمان دامپزشكی كشور افزود: پیش بینی ما این است كه بیماری در كشورهای ارمنستان، آذربایجان ، گرجستان، تركیه و عراق هم وجود دارد اما این كشورها گزارشی به سازمان بهداشت جهانی ارایه نداده اند.
خلج درباره اینكه برخی نگران انتقال آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به انسان هستند، افزود: براساس گزارش سازمان های جهانی تا كنون موردی مشاهده نشده است كه این بیماری به انسان منتقل شده باشد اما نگران آن هستیم كه به دلیل تغییرات ساختاری ویروس این مورد از سد گونه ای عبور كرده و به انسان منتقل شود و سپس انسان به انسان شیوع یابد.
خلج منشا انتقال ویروس آنفلوانزای پرندگان را از سال 2014 از سیبری و امسال هم از ماه ژوئن و از كشور روسیه عنوان كرد و افزود: پرندگان مهاجر این ویروس را به جنوب شرقی آسیا و اروپای مركزی از طریق كانال های هوایی منتقل كرده اند.

** صادرات مرغ به عراق با شرط و شروط
وی درباره اعلام ممنوعیت صادرات مرغ و تخم مرغ ایران به كشورهای آذربایجان و عراق گفت: تاكنون مكاتبه رسمی درباره ممنوعیت صادرات مرغ و تخم مرغ به كشورهای مذكور نداشته ایم و رییس دامپزشكی عراق اعلام كرده برای واردات مرغی كه تا قبل از تاریخ نخستین مورد آنفلوانزا در ایران كشتار شده و در سردخانه موجود است، مشكلی وجود ندارد.
رییس سازمان دامپزشكی كشور تاكید كرد، با شرایط فعلی از نظر بهداشتی هیچ مشكلی برای صادرات مرغ و تخم مرغ نداریم.

**بازنگری پروانه مرغداری ها
خلج با بیان این كه مشكل ما زیرساخت نامناسب برخی از مرغداری ها است،افزود: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به راحتی می تواند در مرغداری هایی كه بازسازی و بهسازی نشده اند، منتقل و پایدار شود.
وی اضافه كرد: تلاش داریم از این پس پروانه مرغداری های دارای ساختار نامناسب را بازنگری كنیم و بدین ترتیب جوجه ریزی در اینگونه واحدها ممنوع می شود.

** غرامت 10 میلیارد تومانی سال گذشته مرغداران همچنان پابرجاست
خلج درباره مطالبات معوق سال گذشته مرغداری ها گفت: براساس برآوردهای سال گذشته از محل معدوم سازی واحدهای مرغداری آلوده به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان 100 میلیارد ریال(10 میلیارد تومان) باقی مانده است كه به طور مجدد امسال با تصویب هیات دولت این رقم برای پرداخت غرامت به مرغداری ها اختصاص می یابد.
رییس سازمان دامپزشكی كشور افزود: براساس پایش های سازمان دامپزشكی كشور از ابتدای سال تا مهرماه یك هزار و 800 واحد پرورش طیور صنعتی و بومی مورد ارزیابی آزمایشگاهی قرار گرفت كه 35 هزار نمونه آن سرمی و 8 هزار نمونه مولكولی بودند و در تمامی این موارد ویروس در گردش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N8 دیده نشده بود.
به گزارش ایرنا، سازمان دامپزشكی كشور در اطلاعیه ای بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را در دو واحد پرورش طیور در یكی از شهرستان های استان تهران اعلام كرده بود.
بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N1 ویروسی و مشترك بین انسان و طیور است. در آغاز ماه ژوییه سال 2005 میلادی گزارش های رسمی از مسوولان دولتی چندین كشور در مورد همه گیری ویروس H5N1 در مرز برخی كشورها به سازمان بهداشت جهانی دام (OIE ) داده شد. در پایان همان ماه روسیه و قزاقستان هم گسترش آنفلوآنزای پرندگان را در كشورهای خود گزارش كردند و گفتند كه عامل بیماری، ویروس H5N1 است.
از زمان نخستین گزارش های شیوع این ویروس در طیور موجود در روسیه كه دامنه شیوع آن تنها بصورت محدود در سیبری بود، این ویروس شروع به گسترش به سمت غرب كرد به طوری كه در قزاقستان چندین روستای مجاور مناطق آبی نخستین مناطقی بودند كه شیوع این ویروس را تجربه كردند.
انسان در ارتباط مستقیم با پرندگان بیمار یا لاشه های پرندگان كشته شده می تواند به این بیماری مبتلا شود.
آنفلوانزای پرندگان علیرغم اینكه شیوع آن به شدت شیوع آنفلونزای انسانی در بین انسان ها نیست و خیلی سخت از پرنده به انسان منتقل می شود، اما در صورت انتقال، درصد تلفات و كشندگی آن بالا است و به همین دلیل، مجامع بین المللی روی كنترل این بیماری خیلی تاكید دارند.
در سال های اخیر، برای كنترل این ویروس خطرناك توافق هایی میان سه سازمان خواربار كشاورزی ملل متحد (FAO)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان بهداشت جهانی دام (OIE) صورت گرفته است.
چندی پیش در گزارش رسانه های خارجی اعلام شد، یكی از مزارع پرورش طیور آلمان در مكلنبورگ با بروز بیماری آنفلوانزای مرغی مواجه شد و بلافاصله ستاد بحران تشكیل شد. همزمان این بیماری در چند كشور دیگر نیز مشاهده شد.
پیش از این نیز مقام های فرانسه، اقدام به ممنوعیت سه ماهه تولید 'فوا گرا'، به دلیل امكان گسترش آنفولانزای مرغی در جنوب غرب این كشور كرده بودند.
به گفته برخی كارشناسان در سال 2014 -2015 صنعت طیور آمریكا بابت بیماری آنفلوانزا 2.3 میلیارد دلار خسارت دید و اگر برای هر كشور دیگری چنین شرایطی پیش بیاید، از نظر اقتصادی و از منظر سلامت، دچار زیان های فراوانی خواهد شد.
اقتصام**9186**1561** خبرنگار: هما همت خواه** انتشاردهنده: مژگان توانا