مراسم سوگواري سالروز رحلت پيامبر اعظم(ص) در حرم عبدالعظيم(ع) و مرقد امام خميني(ره) برگزار شد

شهرري - ايرنا - مراسم سوگواري و عزاداري سالروز رحلت پيامبر گرامي اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبي(ع) روز دوشنبه در حرم حضرت عبدالعظيم(ع) و مرقد مطهر امام خميني(ره) برگزار شد.

به گزارش ايرنا، مردم ولايتمدار و مومن جنوب تهران همزمان با 28 صفر با برگزاري آيين هاي عزاداري در حرم حضرت عبدالعظيم(ع) و مرقد مطهر امام خميني(ره) كه يكپارچه سياه پوش شده است، در سوگ رحلت پيامبر اكرم(ص) و شهادت دومين امام شيعيان امام حسن مجتبي(ع) اشك ماتم ريخته و ارادت خود را به اهل بيت(ع) نشان دادند.
عزاداران اعم از مجاوران و زائران به صورت فردي و يا در قالب هيات هاي سينه زني و زنجيرزني باحضور در اين اماكن مقدس ضمن تسليت رحلت پيامبر اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبي(ع) به محضر حضرت وليعصر(عج) و رهبر معظم انقلاب بر سر و سينه زده و عزاداري مي كنند.
همچنين مراسم نوراني قرائت زيارت پيامبر(ص) از راه بعيد همزمان با سالروز رحلت پيامبر اعظم(ص) در آستان مقدس حضرت عبدالعظيم(ع) برگزار شد.
صداي نوحه سرايي مداحان اهل بيت(ع) نيز به گوش مي رسد و سخنرانان مذهبي نيز ضمن بيان گوشه هايي از زندگاني گهربار پيامبر اكرم(ص) و امام حسن مجتبي(ع)، مردم را به الگو گرفتن از زندگي اين بزرگواران توصيه مي كنند.
آيين هاي مشابهي نيز با حضور عاشقان اهل بيت(ع) در مسجدها، هيات ها و امامزادگان واجب التعظيم بخش هاي مختلف شهرستان ري برپاست و مشتاقان اهل بيت عصمت و طهارت(ع) با نواي مداحان اهل بيت(ع) در سوگ رحلت پيامبر مهرباني ها و شهادت فرزند امام اول شيعيان اشك ماتم مي ريزند.
همچنين مراسم عزاداري 28 صفر يكشنبه شب با حضور امت خداجو، هيأت هاي مذهبي، خانواده هاي معظم شهدا، ايثارگران، جانبازان و اعضاي بيت شريف امام راحل(ره) همراه با مرثيه سرايي مداحان اهل بيت(ع) در حرم مطهر امام راحل(ره) برگزار شد.
در اين مراسم يكي از وعاظ مذهبي با اشاره به اينكه پيامبر در اواخر عمر از فتنه ها سخن مي گفت، تصريح كرد: پيامبر (ص) فرمود من از سه چيز براي امتم مي ترسم: اولين آنها گمراهي بعد از شناخت است؛ ديگري فتنه هاي گمراه كننده و گيج كننده، يعني اتفاقات سياسي است كه براي امت اسلام پس از پيامبر پيش آمد و در آستانه رحلت ايشان نشانه هاي آن ظاهر شد؛ سومين چيزي كه پيامبر (ص) از آن مي ترسيد آفات است.
حجت الاسلام محمود رستگاري با بيان اينكه مشكلات اخلاقي و اقتصادي دارد جامعه اسلامي را فرا مي گيرد، با اشاره به دوران پيامبر(ص)ادامه داد: وقتي كه هنوز پيكر پيامبر(ص) بر زمين بود ثقيفه تشكيل دادند و آن مصيبت را براي اسلام پديد آوردند. اين همان فتنه اي بود كه پيامبر(ص) مي گفت.
حضرت محمد(ص) در 17 ربيع الاول عام الفيل در شهر مكه چشم به جهان گشود؛ پدر پيامبر(ص)، عبدالله فرزند عبدالمطلب و مادرش آمنه دختر وهب و هر دو از قبيله بزرگ قريش بودند؛ آن حضرت در سن 40 سالگي به مقام رسالت رسيد و به مدت 23 سال عهده ‏دار امر رسالت و نبوت بود؛ پيامبر(ص) در 28 صفر سال 11 هجري قمري و در سن 63 سالگي از دنيا رفت.
امام حسن(ع) فرزند امام علي بن ابيطالب(ع) و حضرت فاطمه(س) در شب نيمه ماه مبارك رمضان، سال سوم هجرت در شهر مدينه ديده به جهان گشود؛ ايشان در سن 37 سالگي به مقام امامت رسيد؛ آن حضرت در 28 صفر سال 50 هجري قمري و در 47 سالگي به شهادت رسيد.
6139
خبرنگار و انتشاردهنده: محمد بيدارمنش