مراسم عزاداري 28 صفر به صورت باشكوه در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد

قم- ايرنا- مراسم 28 صفر سالروز رحلت نبي مكرم اسلام حضرت محمد مصطفي(ص) و شهادت دومين اختر تابناك آسمان امامت و ولايت حضرت امام حسن مجتبي(ع)، روز دوشنبه با حضور زائران و مجاوران حرم كريمه اهل بيت عصمت و طهارت(س) برگزار شد.

به گزارش ايرنا، هيات هاي مذهبي و مردم عزادار و پيروان مكتب اهل بيت(ع) از ابتداي صبح امروز با تجمع در ميدان آستانه و صحن امام رضا(ع) حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) به عزاداري پرداخته و عشق و ارادت خود را به ساحت مقدس اهل بيت پيامبر(ص) ابراز كردند.
مدير فرهنگي بنياد امامت در استان قم در اين مراسم طي سخناني گفت: داعشي هايي كه امروز به جان مردم و مسلمانان بيگناه افتادند از نسل همان انسان هايي هستند كه در صدر اسلام در برابر پيامبر بزرگ اسلام(ص) تسليم نشدند و با اسلام و نبي مكرم اسلام مخالفت مي كردند.
حجت الاسلام والمسلمين محمد رضا حسني افزود: عده اي از اصحاب در زمان حيات امام حسن مجتبي(ع) نيز به صلح ايشان با معاويه خرده گرفته و تعظيم نكردند.
وي ادامه داد: اين در حالي است كه آن اقدام حضرت امام حسن مجتبي، باعث اتحاد جمع زيادي از مسلمانان و نجات جان بسياري از مردم شد.
وي ادامه داد: وقتي امام اقدامي را انجام مي داد به طور حتم به مصلحت و سود امت اسلام بود و همه بايد تبعيت مي كردند و امروز نيز ما بايد مطيع دستورهااي اهل بيت(ع) باشيم.
حسني بيان داشت: آيا امروز در زمينه هاي وضعيت جامعه، حجاب، نوع پوشش، تربيت فرزند و انتخاب نام براي فرزندان خود، در مسير اهل بيت(ع) حركت مي كنيم؟ متاسفانه برخي نام هايي كه براي فرزندان خود انتخاب مي كنيم فرسنگ ها از توصيه و فرهنگ اهل بيت(ع) به دور است.
وي ادامه داد: امام صادق(ع) به امت و شيعيان خود توصيه كردند كه نام فرزندان خود را از نام اهل بيت عصمت و طهارت(ع) انتخاب كنند، برخي به دليل عدم اعتقاد، شناخت و آگاهي درست نسبت به اهل بيت(ع) زير بار برخي مسائل نمي روند.
مراسم سالروز رحلت نبي مكرم اسلام و شهادت امام حسن مجتبي(ع) نيز همزمان در مسجد مقدس جمكران، دفاتر و بيوت مراجع تقليد، مساجد و مكان هاي مذهبي قم برگزار شد.
مردم از ابتداي صبح روز دوشنبه با راه اندازي دسته هاي عزاداري از سراسر استان به سمت ميدان آستانه و حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) حركت كردند.
هم اكنون خيابان هاي منتهي به حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) ميزبان خيل عظيمي از مردم عزادار است كه در حال سينه زني و زنجير زني به سمت حرم هستند.
حضرت محمد(ص) در 17 ربيع الاول عام الفيل در شهر مكه چشم به جهان گشود؛ پدر پيامبر(ص)، عبدالله فرزند عبدالمطلب و مادرش آمنه دختر وهب و هر دو از قبيله بزرگ قريش بودند؛ آن حضرت در سن 40 سالگي به مقام رسالت رسيد و به مدت 23 سال عهده ‏دار امر رسالت و نبوت بود؛ پيامبر(ص) در 28 صفر سال 11 هجري قمري و در سن 63 سالگي از دنيا رفت.
امام حسن(ع) فرزند امام علي بن ابيطالب(ع) و حضرت فاطمه(س) در شب نيمه ماه مبارك رمضان، سال سوم هجرت در شهر مدينه ديده به جهان گشود؛ ايشان در سن 37 سالگي به مقام امامت رسيد؛ آن حضرت در 28 صفر سال 50 هجري قمري و در 47 سالگي به شهادت رسيد.
7401 / 1175 خبرنگار: بهمن اطمينان ** انتشاردهنده: رضا عليمحمدي