برنی سندرز بازشماری آراء انتخابات ریاست جمهوری را حق قانونی دانست

تهران- ایرنا- 'برنی سندرز' نامزد ریاست جمهوری 2016 آمریكا از حزب دمكرات كه در انتخابات درون حزبی نتیجه را به هیلاری كلینتون واگذار كرد، در واكنش به اعتراض ترامپ به بازشماری آرا انتخاباتی گفت: بازشماری آراء انتخابات ریاست جمهوری یك حق قانونی است.

به گزارش ایرنا، سی ان ان امروز دوشنبه با اعلام این مطلب افزود: سناتور برنی سندرز در پاسخ به اظهارات اخیر دونالد ترامپ درباره بازشماری آراء كه قرار است از سوی نامزد حزب سبز صورت گیرد و ستاد انتخاباتی هیلاری كلینتون نیز به آن پاسخ مثبت داده است، گفت هرچند باز شماری آراء باعث تغییر در نتیجه نشود اما وی از این اقدام دفاع می كند.
سندرز دراین باره به سی ان ان گفت: این حق قانونی حزب سبز است كه به بازشماری آراء بپردازد. حتی در حال حاضر فرماندار 'كارولینای شمالی' نیز در صدد بازشماری آراء ریاست جمهوری آمریكا است.
سناتور ایالت ورمونت با اشاره به اختلاف آراء مردمی دو میلیون نفری هیلاری كلینتون نسبت به دونالد ترامپ به سی ان ان گفت: این حق قانونی هر فردی برای بازشماری آراء انتخاباتی است.
به گزارش سی ان ان، دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریكا در واكنش به بازشماری آراء انتخاباتی در ایالت ویسكانسین كه از سوی 'جیل استاین' نامزد حزب سبز صورت گرفته و ستاد انتخاباتی هیلاری كلینتون نیز حمایت خود را از آن اعلام داشته، پذیرش نتایج انتخابات را به رقیب شكست خورده دمكرات خود یاد آور شد.
این شبكه تلویزیونی گفت: ترامپ همچنین در توئیتی نوشت وی نه تنها پیروزی چشم گیری در آرا الكترال داشته است، بلكه چناچه میلیون ها افرادی كه بطور غیر قانونی رای داده اند را بكاهید، وی از لحاظ آراء مردمی نیز پیروز شده است.
س ان ان افزود: ترامپ این اظهارات را بدون هیچ سند و مدركی عنوان كرده است.
'جیل استاین' نامزد حزب سبز كه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریكا تنها یك درصد آراء را به دست آورد، با جمع آوری میلیون ها دلار برای بازشماری آراء در ایالت ویسكانسین، جمعه گذشته (5 آذرماه- 25 نوامبر) درخواست خود را درباره شكایت انتخاباتی ارسال كرد.
نامزد حزب سبز همچنین در نظر دارد تا بازشماری آراء در دو ایالت 'میشیگان' و 'پنیسلوانیا' نیز انجام شود.
'جرج مارتین' رئیس حزب سبز ایالت ویسكانسین، شمارش آراء را در این ایالت آمریكا، روند غیرعادی در سیستم شمارش آرا خواند.
'مارك الیاس' (Marc Elias) یكی از وكلای ارشد انتخاباتی هیلاری كلینتون اعلام كرد كه ستاد انتخاباتی هیلاری كلینتون تحقیقات خود را درباره شمارش آرا انجام می دهد اما به باز شماری آراء در ایالت ویسكانسین خواهد پیوست.
این مقام ستاد انتخابات هیلاری كلینتون افزود، تاكنون هیچگونه شواهدی مبنی بر هك شدن سیستم های شمارش آرا در این دور از انتخابات ریاست جمهوری آمریكا یافت نشده است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریكا به اقدام نامزد ریاست جمهوری 2016 آمریكا از حزب سبز واكنش منفی نشان داد و این كار جیل استاین را یك 'كلاهبرداری' توصیف كرد.
ترامپ نامزد حزب سبز را به جمع آوری پول برای خود و نه برای بازشماری آراء متهم كرد.
جیل استاین نیز در واكنش به این اتهام گفت كه ترامپ بهتر است گفته های قبلی خود را به یاد آورد كه گفته بود سیستم انتخاباتی در آمریكا متقلبانه است و اكنون خود رئیس جمهوری شده است.
چنانچه آراء در سه ایالت ویسكانسین، میشیگان، و پنسیلوانیا تغییر كند، سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریكا بگونه ای دیگر رقم خواهد خورد.
ایالت های ویساكنسین، میشیگان و پنسیلوانیا هر كدام به ترتیب 10، 16 و 20 رای الكترال (گزینشگران) را دارند كه در صورتی كه هر سه نتایج این ایالت ها به سود هیلاری كلینتون تمام شود، وی از 232 آرا الكترال كنونی گذر كرده و به 278 رای الكترال خواهد رسید و پیروز انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد.
دونالد ترامپ نیز با از دست دادن حدود 46 رای الكترال، از 290 رای الكترال كه به دست آورده است به 244 آرا الكترال تنزل خواهد كرد.
دونالد ترامپ در انتخابات هشتم نوامبر (18 آبان ماه) با كسب 290 رای الكترال به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریكا برگزیده شد.
اروپام**1302
مترجم: بهروز وفاداری**انتشار دهنده: فریبا مدنی

سرخط اخبار جهان