مديرعامل سيمان ساروج كنگان:صادرات خاك و خام فروشي به خارج از كشور صحت ندارد

بوشهر – ايرنا - مديرعامل كارخانه سيمان ساروج كنگان در جنوب استان بوشهر گفت: اين كارخانه هرگز اقدام به صادرات خاك كشور و خام فروشي به كشورهاي منطقه نكرده است و گزارش پخش شده از سوي برخي رسانه ها و فضاي مجازي صحت ندارد.

به گزارش ايرنا، هوشنگ بالازاده روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: گزارش منتشر شده بي پايه و اساس است و ما از طريق مراجع قضايي پيگير موضوع هستيم.
وي با رد فروش و صادرات خاك سيليس به خارج از كشور اضافه كرد: پروسه بارگيري و صدور كالا از اين كارخانه با نظارت مستقيم گمرك، نيروي انتظامي، سازمان بنادر، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر انجام مي شود و اكنون اين دستگاههاي ناظر نيز از پخش گزارش بي پايه و اساس و ساختگي شاكي هستند.
مديرعامل كارخانه سيمان ساروج كنگان گفت: چندين دستگاه از جمله سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر، مديرعامل كارخانه سيمان لامرد و برخي تشكيلات مرتبط با انتشار بيانيه ادعاهاي مطرح شده در كليپ منتشر شده را تكذيب و موضوع را پيگيري مي كنند.
وي با ارائه گزارشي از مواد مصرفي اوليه در توليد كلينكر و سيمان اظهار داشت: خاك سيليس يكي از مواد مهم و اوليه اي است كه تنها در توليد سيمان و كلينكر استفاده مي شود و بدليل نبود معادن آن در استان بوشهر، از استانهاي همجوار از جمله فارس به مقصد كارخانه سيمان ساروج بارگيري و بصورت كامل در پروسه توليد مورد استفاده قرار مي گيرد.
بالازاده، در بخش ديگري اين مصاحبه با ارائه گزارشي از وضعيت كارخانه سيمان ساروج كنگان بيان كرد: اين كارخانه در سال 88 با ظرفيت توليد روزانه 6000 تن كلينكر و سيمان راه اندازي شد و اكنون 48 درصد صادرات غيرنفتي بنادر جنوب كشور مربوط به توليدات اين كارخانه است.
وي افزود: از زمان راه اندازي اين كارخانه تاكنون، افزون بر 12 ميليون تن كلينكر و سيمان توليديبه داخل و خارج از كشور (كشورهاي عربي و آفريقايي) صادر شده است.
مديرعامل كارخانه سيمان ساروج كنگان اشتغال زايي را يكي از مزاياي اين كارخانه توليدي عنوان كرد و ادامه داد: هم اكنون براي 3000 نفر بصورت مستقيم و يا غير مستقيم از طريق اين كارخانه اشتغال زايي شده است.
وي بكارگيري نيروهاي بومي را سند افتخاري براي كارخانه عنوان كرد افزود: در زمان حاضر 85 درصد نيروهاي شاغل در اين كارخانه بومي كنگان و ديگر شهرهاي استان بوشهر هستند.
بالازاده، در باره آلايندگي كارخانه سيمان ساروج گفت: اين شركت خود را پايبند به مقررات زيست محيطي دانسته و بر اين اساس اولين كارخانه سيمان كشور در بكارگيري سيستم هاي پيشرفته غبارگير، انجام مطالعات جامع زيست محيطي در سه بخش معادن، كارخانه و دريا و نيز توسعه فضاي سبز است.
وي افزود: علاوه بر توسعه فضاي سبز ، سالانه 90 ميليارد ريال براي فيلترها و مكنده هاي صنعتي كاهش آلايندگي در كارخانه و اسكله ساروج كنگان (محل بارگيري محصولات توليدي) هزينه مي شود كه همه اينها براي رعايت مقررات زيست محيطي است.
بالازاده گفت: همچنين اين كارخانه براي استفاده از مشعل هاي آلاينده شركت هاي منطقه بعنوان سوخت كارخانه آمادگي دارد.
در پايان اين مصاحبه، خبرنگاران استان بوشهر از بخش هاي مختلف كارخانه سيمان ساروج كنگان از جمله اسكله بارگيري سيمان ساروج كنگان بازديد كردند.
در روزهاي اخير گزارشي از سوي صدا و سيما مبني بر فروش خاك به كشورهاي عربي توسط كارخانه سيمان كنگان پخش شد كه كليپ آن در فضاهاي مجازي بازتاب گسترده اي داشت.
7208/6043** خبرنگار: ابوذر حسين پور** انتشار دهنده: خدانظر خواجه

سرخط اخبار استان‌ها